Prośba o pomoc.

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Magdalena
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 15:05

Prośba o pomoc.

Post autor: Magdalena »

Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc i podpowiedz odnośnie planu działania. Moja Mama ma obecnie 52 lata, od co najmniej 3 pokoleń w rodzinie od strony mamy występuje choroba Alzheimera. Chcialbym na tyle na ile to możliwe podjąć działania prewencyjne w stosunku do niej, pomimo że, na dzien dzisiejszy ( tak mi się przynajmniej wydaje) nie obserwuje u Mamy niepokojących zachowań. Czy w związku z powyższym za Panstwa pośrednictwem uzyskam informację gdzie w Warszawie lub woj. Mazowieckim możliwe jest odbycie konsultacji z właściwym ekspertem/specjalistą ( jakim?neurologiem?psychiatra?) w celu omówienia z nim jakie suplementy lub leki należy wdrożyć juz na tym etapie życia aby ewentualnie zadzialan właśnie prewencyjnie. Bądź też jakie inne działania należy podjąć. Bardzo zależy mi na specjaliście ktory zna się na rzeczy tj zajmuje się osobami z ta choroba bądź też nia zagrożonymi w większym stopniu.
Wiem tez ze można poddac się przesiewowym badania zwiazanym z zaburzeniami pamięci, czy to wlasciwy moment? Gdzie można wykonać takie badania również w ww lokalizacji? Nie wiem czy to jest juz ten moment i czy Mama zdecydowałaby się na takowe. W tej również chciałabym uzyskać informację od specjalisty. Jeśli to możliwe bardzo prosze o wskazanie konkretnych placówek bądź nazwisk. Mam nadzieje ze moja wiadomość do Panstwa jest jedynie szeroko rozumiana ostrożnością niemniej nie chciałabym przegapić momentu kiedy profilaktycznie nalezalo by wdrożyć jakieś działania. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję. Pozdrawiam serdecznie Magda.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: wigi »

Witaj, Magdalena.
W chwili obecnej nie są znane przyczyny powstawania Choroby Alzheimera. Dlatego nie ma możliwości skutecznej profilaktyki. Poza tym pewne rozpoznanie Choroby Alzheimera można postawić dopiero po śmierci chorej osoby, po wykonaniu sekcji.
Jedyną profilaktyką jest prowadzenie zdrowego trybu życia - zdrowe odżywianie, dużo ruchu itp.
Oczywiście, zawsze możesz się skonsultować z neurologiem - specjalistą od chorób otępiennych i Choroby Alzheimera.
Możecie też obie, Ty i Mama zrobić taki tzw. test przesiewowy zaburzeń pamięci. Te testy są organizowane nieraz bezpłatnie przez różne instytucje. Ale te testy w żadnym wypadku nie przesądzają o diagnozie, bo diagnozę może postawić tylko lekarz a nie psycholog czy neuropsycholog.
Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera z siedzibą w Warszawie. https://alzheimer-waw.pl/" target="newWin
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Tomek »

Cześć Magdalena,

teoretycznie możesz sobie trochę więcej poczytać na stronie:
https://www.labtestsonline.pl/choroba/c ... alzheimera

ale pytanie czy chcesz mamę narazić na stres? W przypadku jeżeli nawet badania genetyczne wykażą zwiększone ryzyko czy jesteś w stanie coś z tym więcej zrobić? Natomiast świadomość posiadania genu narażającego na chorobę mogłaby doprowadzić nawet do depresji i być może do przyśpieszenia choroby.
Magdalena
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 15:05

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Magdalena »

Oczywiście nie chce jej narażać na stres. Po prostu zastanawiam się czy juz obecnie kiedy jest ona zdrowa i w pełni sprawna hmm intelektualne mając na uwadze nie nalezalo by wprowadzić do jej życia różnych suplementów wspomagających prace mózgu. Całkowicie prewencyjnie. Czy znacie preparat Cognitiv PRO? Co o nim myślicie? Zastanawia mnie jeszcze kiedy należy wdrożyć leki strice na chorobę Alzheimera min. INHIBITORY ACETYLOCHOLINESTERAZY? Czy można profilaktycznie zacząć przyjmować je juz? Czy nie ma takiej praktyki? Czy aby przyjmować tego typu leki choroba musi być zdiagnozowana ? Prosze o odpowiedź .
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: wigi »

Magdalena, NIE MA obecnie leków leczących Chorobę Alzheimera. Leczenie tej choroby jest wyłącznie OBJAWOWE. Tzw. leki dedykowane Ch. Alzheimera czyli rywastygmina, donepezil i memantyna to też są leki, które mają działanie wyłącznie objawowe. Stosowanie tych leków u osób zdrowych może wyłącznie zaszkodzić. Są to leki wydawane wyłącznie na receptę, żaden lekarz nie zapisze ich osobie zdrowej.
Co do suplementów... Suplementy to NIE są leki. Mogą (ale nie muszą) działać usprawniająco na pracę mózgu. W żadnym wypadku jednak nie są w stanie zapobiec ewentualnemu rozwojowi Ch. Alzheimera. Dotyczy to również leków nootropowych.
Magdalena
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 15:05

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Magdalena »

Dziękuję za odpowiedź. Prosze jeszcze o informację jakie Panstwo lub Panstwa Bliscy, stosujecie suplementy jeżeli w ogole?
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: wigi »

Wyłącznie te, które lekarz zalecił.
Zdrowa dieta i codzienny ruch są najważniejsze.
A na sprawny umysł najlepsze są różnorakie ćwiczenia umysłowe: rozwiązywanie krzyżówek, zagadki matematyczno-logiczne itp. itd. Pełno tego w necie. 100 razy lepsze od suplementów.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Tomek »

Tak jak Wigi pisze. Tych leków nie można podawać profilaktycznie. Z kolei jeśli chodzi o różnego rodzaju badania, które czytałem przez te lata to mimo wszystko sugerowano, że najlepszy efekt przynosi po prostu zwykły ruch. Jak spacerujemy, ćwiczymy to jest lepsze krążenie, dotlenienie a przez to zapewnienie, że wszystkie ważne składniki dotrą do różnych komórek naszego organizmu.

Z innych ciekawostek, to jeżeli jest podwyższony we krwi poziom homocysteiny to zaleca się zwykłe witaminy B6, B12 i kwas foliowy bo homocysteina też ma negatywny wpływ na mózg.
Magdalena
Posty: 4
Rejestracja: sobota 07 sie 2021, 15:05

Re: Prośba o pomoc.

Post autor: Magdalena »

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedź.
ODPOWIEDZ