Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Alicja
Posty: 2
Rejestracja: środa 02 mar 2022, 22:29

Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: Alicja »

Witam.Moze ktoś wie czy to jest normalne że u chorego na Alzheimera występują bardzo silne bóle głowy .
One pojawiają się nagle i często równie szybko ustępują ale ich częstotliwość jest bardzo duża .
Dodatkowo od prawie roku mój mąż ma bardzo zaburzony sen .Często podczas snu krzyczy jakby kogoś widział nieraz spadając z łóżka .Przy tym ma bardzo napięte i sztywne dłonie i całe ręce.
Nie wiem co to jest .
Jak o tym wszystkim mówię neurologowi to daje kolejne leki i zwiększa dawkę i mówi że to może pomoże .
Proszę powiedzcie mi co powinnam zrobić żeby pomóc mężowi by tak nie cierpiał
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: wigi »

Witaj Alicjo. Objawy Męża, które opisujesz to nie są typowe objawy występujące u chorych na Alzheimera. Aczkolwiek, w związku z tym, że Choroba Alzheimera powoduje uszkodzenie mózgu nie można wykluczyć tego, że te objawy są skutkiem postępującej Choroby Alzheimera. Proponuję skonsultować Męża u innego neurologa specjalisty od chorób otępiennych i Choroby Alzheimera. Być może konieczne byłoby wykonanie aktualnego TK głowy albo rezonansu magnetycznego głowy. Wtedy prawdopodobnie sprawa byłaby jasna.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: Tomek »

Alicja pisze:Witam.Moze ktoś wie czy to jest normalne że u chorego na Alzheimera występują bardzo silne bóle głowy .
One pojawiają się nagle i często równie szybko ustępują ale ich częstotliwość jest bardzo duża .
Dodatkowo od prawie roku mój mąż ma bardzo zaburzony sen .Często podczas snu krzyczy jakby kogoś widział nieraz spadając z łóżka .Przy tym ma bardzo napięte i sztywne dłonie i całe ręce.
Trochę te objawy mi się kojarzą z epilepsją w formie bez drgawek.... ale czy te objawy są związane ze stanem mózgu czy są to objawy polekowe to już inna bajka... Warto przejrzeć ulotki leków i zapoznać się ze skutkami ubocznymi.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: Tomek »

I jeszcze jedno. Zawsze można spróbować zasięgnąć opinię u innego lekarza jeżeli jest taka możliwość.
Alicja
Posty: 2
Rejestracja: środa 02 mar 2022, 22:29

Re: Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: Alicja »

Byłam już z mężem u innego neurologa i on zlecił badanie poziomu B12
Te wszystkie objawy które opisałam są podobno wynikiem takiego złego stanu mózgu
Najgorsza jest ta bezsilność
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Bóle głowy u chorego na Alzheimera

Post autor: Tomek »

Jeśli chodzi o badania krwi Alu to kiedyś napisałem na forum:

Co dalej należy badać w przypadku demencji o nieznanej przyczynie (niestety nie gwarantuje to, że odnajdziemy odpowiedź na pytanie co leży u podłoża choroby):

* witaminę B12 - w celu wykluczenia niedoboru
* FT3 i FT4 - czynność tarczycy
* TSH - czynność tarczycy
* CBC - czyli zwykła morfologia krwi - wykluczenie niedokrwistości i infekcji (przy czym ze względu na barierę krew-mózg i tak nie wszystkie rzeczy wykryjemy we krwi)
* Elektrolity - Na+,K+,Cl-
* Równowaga kwasowo-zasadowa (gazometria) - pH razem z obiegiem tlenu i dwutlenku węgla w organizmie - pH, PCO2, HCO3-, BE, PO2, O2 SAT.
* Żelazo i ferrytynę (zapas żelaza) (bierze udział w syntezie neuroprzekaźników)
* witaminę B6 (bierze udział w syntezie neuroprzekaźników)
* magnez (bierze udział w syntezie neuroprzekaźników)
* Cholesterol
* witaminę D, parathormon, wapń, fosfor.

Dalej należy rozważyć i zbadać we krwi:

* możliwość występowania neuroboreliozy - bardzo ważne jest to aby nie sugerować się tylko tym czy był rumień czy nie oraz czy było ugryzienie kleszcza czy nie - rumień nie musi występować a kleszcz występuje w postaci larwy, nimfy oraz dorosłej w związku z czym larwa i nimfa, które się same odczepiają mogą zostać niezauważone

Najlepiej hurtem zrobić badania.
ODPOWIEDZ