Czy to są objawy choroby alzchaimera? pilne!!!

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
misie_pysie
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 02 wrz 2012, 14:25

Czy to są objawy choroby alzchaimera? pilne!!!

Post autor: misie_pysie »

Witam wszystkich,
mam poważny kłopot z babcią - nie wiem, czy to, co obserwuję u niej, to objawy choroby Alzhaimera, czy tylko zwykłe zapominanie na starość.

W skrócie: babcia często zapomina sobie podstawowe rzeczy, takie jak:
* najczęściej zapomina, co przed chwilą do niej mówiłam w trakcie jednej rozmowy (ale mogę z nią prowadzić w miarę logiczny dialog, np. rozmawiam o mieszkaniu w trakcie studiów i babcia o czym rozmawiamy wie, ale np. mówię - ile kasy przesyła mi mama, o koleżance z drugiego pokoju, że mam sama pokój, że nie mieszka z nami właścicielka - a po pół minuty babcia tego nie pamięta i pyta mnie np. czy mieszka z nami właścicielka, albo nie pamięta wcale co mówiłam);

* zapomina ważnych rzeczy, które się wydarzyły (np. pojechała na pogrzeb sąsiada z sąsiadami, w ten dzień zadzwoniłam telefonem, babcia zaczęła mi opowiadać o tym, że była na cmentarzu, ale potem zapomniała sobie, co się takiego wydarzyło, że tam pojechała);

* zapomina, na jaki kierunek studiów przyjechałam, w jakim mieście byłam za granicą na dziekance w pracy, czy po co tam pojechałam (zapominała tego np. jak dzwoniłam do niej stamtąd);

* zapomina, gdzie położyła jakąś rzecz (książkę, okulary, nagminnie kartki z moim adresem, telefonem, musi mieć przyklejoną kartkę, że ma zanieść sobie buty do szewca, nie pamięta, gdzie ja położyłam u niej jakąś rzecz, gdy ją zostawiam itp);

* zapomina, że wykonała już jakąś czynność (np. chciała mi dać pomidory, zapakowała dwa do woreczka i dała, a pół minuty później nie pamiętała, że to zrobiła i przyniosła mi znowu dwa);

Babcia pamięta doskonale ważne rzeczy z przeszłości, jak rozwód moich rodziców, lub nawet bardzo szczegółowe (nazwisko mojej najlepszej koleżanki z klasy).

Nie ma problemów z kąpaniem się, czesaniem jedzeniem - wie, że musi to robić i po co. Normalnie gotuje sobie, ogląda TV, czy czyta książkę.

Dodam, że leczyła się na nadciśnienie (była też na to w szpitalu) i większą część życia przepędziła w stresie (alkoholizm dziadka).

Czy te objawy są chorobą Alzhaimera, podejrzeniem innej?
Najważniejsze - czy mówić babci prawdę o moich podejrzeniach (czy raczej w inny sposób nakłonić ją do wizyty u lekarza) i nie mówić jej o chorobie?

Bardzo proszę o pomoc!!!

Dodam, że jest mi trudno, bo babcią nikt się nie zajmuje, tylko ja ją odwiedzam, a muszę się uczyć i z nią nie mieszkam, chorobę znalazłam przypadkiem w internecie, gdy chciałam poczytać o częstym zapominaniu starszych ludzi - i wszystko będzie na mojej głowie :?
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Czy to są objawy choroby alzchaimera? pilne!!!

Post autor: wigi »

Witaj.
Ile lat ma Babcia?
Objawy, o których piszesz są na tyle niepokojące, że powinnaś się wybrać jak najszybciej z Babcią do neurologa. Skierowanie powinien wypisać lekarz rodzinny (pierwszego kontaktu).
Oczywiście, przez internet nikt tu diagnozy nie postawi. Ty też nie stawiaj żadnej diagnozy.
Babcia prawdopodobnie jest świadoma tych kłopotów z pamięcią. Powiedz jej po prostu, że w związku z tymi kłopotami trzeba się wybrać na wizytę kontrolną do neurologa. I tyle.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Czy to są objawy choroby alzchaimera? pilne!!!

Post autor: Tomek »

Witaj, tak jak Wigi pisze koniecznie pójdź z babcią do neurologa. Same problemy z tak zwaną pamięcią krótką nie muszą oznaczać od razu choroby Alzheimera ale mogą być spowodowane na przykład niedotlenieniem (przynajmniej ja taki przypadek znam). Potrzebna jest dokładna diagnoza.

Daj później znać jak się sprawy potoczyły.
ODPOWIEDZ