Lek "Ricordo"

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
smoga
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2012, 21:49

Lek "Ricordo"

Post autor: smoga »

Witam, jestem tu nowa i potrzebuje porady w takiej kwestii: otóż u mojej mamy zdiagnozowano właśnie alzheimera i przepisano lek " Ricordo", gdzie w ulotce jest napisane, że należy tabletkę pozostawić na języku do rozpuszczenia, po czym dopiero połknąć. Mama często odruchowo połyka całą tabletkę, czy to ma jakiś wpływ na działanie leku?
jest dla mnie trochę dziwne, że producent właśnie tak zaleca zażywanie leku ludziom,, którzy bardzo często nie kontrolują swych odruchów. Czy ktoś może mi pomóc i napisać, w czy rzecz?
Z góry dziękuję.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: wigi »

Witaj, Smoga.
Donepezili hydrochloridum jest produkowany najczęściej w formie tabletek do połykania.
Forma w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej jest nowa na polskim rynku.
Myślę, że rozpuszczenie tabletki w szklance wody (czy innego napoju) będzie tu jakimś wyjściem z sytuacji.
Najlepiej jednak porozmawiać w tej sprawie z lekarzem.
smoga
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2012, 21:49

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: smoga »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, z której wnioskuję, że lek ten istnieje również w postaci tabletek do połykania, czy dobrze zrozumiałam? Rzeczywiście nie próbowaliśmy rozpuszczać tabletki w wodzie, ale taką opcję chyba by producent zaproponował ? Sama już nie wiem. Z rozmową z lekarzem będzie problem, bo zapisano jej ten lek w szpitalu, mama mieszka na wsi odległej od niego o 40 km, a ja jeszcze dalej. Gdyby ten lek istniał w wersji do połykania, to poprosiłabym lekarza rodzinnego o wypisanie recepty.
A może ktoś już miał z nim do czynienia i może coś podpowiedzieć ? Będę bardzo wdzięczna....
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: wigi »

Skoro lekarz pracuje w szpitalu to przecież nie powinno być problemu, by skontaktować się z nim telefonicznie?
Tu masz informację nt leków:
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ?f=11&t=88
W tej chwili wszystkie leki, oprócz Ricordo, zawierające donepezili hydrochloridum są w postaci tabletek do połykania.

O tym, że tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej można rozpuszczać w szklance wody (płynu) przeczytałam w necie. Dotyczyło to wprawdzie leku na inne schorzenie, ale nie sądzę, aby to miało znaczenie, bo liczy się postać leku.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: Tomek »

Witaj,

pod linkiem, który podała Wigi znajdziesz:
- donepezil - Alzdone, Alzepezil, Apo-Doperil, Aricept, Cogiton 5, Cogiton 10, Cognezil, Cognezil ODT, Donecept, Donectil, Donemed, Donepex, Donepezil Bluefish, Doneprion, Donesyn, Mensapex, Pamigen, Pezilgen, Ricordo, Symepezil, Yasnal, Yasnal Q-Tab

Nie wiem jaka jest różnica we wchłanianiu różnych wersji leku z substancją donepezil ale lekarza możesz się spytać czy pozostałe leki można traktować jako zamienniki przy zachowaniu tej samej dawki. Wtedy nie potrzebna by była nowa recepta a po prostu odbiór innej wersji tego leku w aptece. Tak w ogóle być może nawet w aptece mają wiedzę na ten temat... Zastanawiałem się też czy rozpuszczanie takiego leku na łyżeczce nie byłoby dobre dla osób, którym ciężko połknąć tabletkę.

Dodatkowo znalazłem przed chwilą coś takiego z cenami:
http://topfarm.pl/zamienniki-lekow,Rico ... -5-mg.html
http://topfarm.pl/zamienniki-lekow,Rico ... 10-mg.html
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: wigi »

Tomek, lek w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej to inny lek od leku w postaci tabletek do połykania, choć ta sama substancja. Nie sądzę, aby w aptece dokonano zamiany. Zresztą Smoga już ten lek wykupiła i Mamie podaje.
Moim zdaniem powinna podawać do końca posiadanego opakowania.
Lekarz nie powinien jednak robić problemu, by dalej donepezil zapisywać w postaci tabletek do połykania.
Nie wydaje mi się, aby były jakieś znaczące różnice terapeutyczne pomiędzy tymi dwiema postaciami leku.
Ale ja lekarzem nie jestem.
Zwykłej tabletki rozpuścić się na ogół nie da. Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej można spokojnie rozpuścić.
Tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej rozpuszcza się bardzo szybko w kontakcie z niewielką ilością śliny. Jest to łatwiejszy sposób podania leku, bo wiele osób ma trudności z połykaniem tabletek.

Informacja o zamiennikach Ricordo na stronie Ministerstwa Zdrowia:
http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/lis ... LL=8764601" target="newWin

A tu masz listę leków zawierających donepezil w postaci tabletek do połykania:
http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/lis ... LL=8554111" target="newWin
smoga
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2012, 21:49

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: smoga »

Bardzo wam dziękuję za wszystkie informacje i rady. Jutro spróbuję się skontaktować z lekarzem, chociaż z nimi to różnie bywa, czasem nie chcą rozmawiać przez telefon. No, ale nie będę uprzedzać faktów, jutro się okaże, to napiszę, co uzyskałam.
W każdym razie, ta choroba mamy, to dla mnie szok, a ona w dodatku traci wzrok (cukrzyca, miażdżyca, niedokrwienie mózgu), jestem zrozpaczona.
smoga
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2012, 21:49

Re: Lek "Ricordo"

Post autor: smoga »

Witam ponownie. Dodzwoniłam się do lekarza, który mi powiedział, że połykanie tabletki Ricordo w całości nie wpływa na działanie terapeutyczne. Tak więc jestem spokojniejsza. Mając nadzieję, że ta informacja przyda się innym, pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję. Pewnie znowu się tu kiedyś pojawię......
ODPOWIEDZ