Leczenie poprzez inhalację

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Leczenie poprzez inhalację

Post autor: Tomek »

Przeczytałem przed chwilą artykuł znaleziony na innym forum o jednym ośrodku zajmującym się osobami chorymi na chorobę Alzheimera. Jest tam też wtrącone jedno zdanie:
Currently, Zinke has found that residents respond favorably to aromatherapy with essential oils.

Obecnie Zinke zauważyła, że podopieczni reagują pozytywnie na aromaterapię olejkami zapachowymi.
http://www.flatheadbeacon.com/articles/ ... cken/21372

Czytałem już na ten temat wcześniej i nie chodzi tutaj o zapachy, chociaż być może działają one relaksująco. Naukowcy przeprowadzają całkiem poważne badania na temat wpływu wdychania pewnych substancji - takie leczenie przez inhalację. Niektóre wyniki sugerują, że wdychanie odpowiednich substancji może zmniejszać skutki stresu oksydacyjnego w mózgu (np. zmniejszając ilość anionów nadtlenoazotynowych). Oczywiście metoda ta nie jest w stanie wyleczyć człowieka ale jak widać (nie tylko w artykule ale i w badaniach) można jakieś pozytywne skutki zauważyć.

Temat równie ciekawy co nie do końca jeszcze poznany.
maria
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 21:21

Re: Leczenie poprzez inhalację

Post autor: maria »

Tomek,piszę właściwie do ciebie.Nie wiem czy masz wykształcenie medyczne,czy jeśtes po prostu oczytany.Mama lat 82,sprawna psychiczniei i fizyznie.Nagle,wylew krwi do mózgu ,krwotok środmózgowy. Niedowład całkowity prawej strony.Po dwóch dniach pobytu w szpitalu zaczęła jęczęć,utracony kontakt.Jęczenie praktycznie przez24 godziny.Po czterech tygodniach, wzięlam mamę do domu.3 GODZINY BEZ jęczenia.Po tym znowu jęczenie na okrąglo,zero jedzenia,zero picia,usta zacisnięte przy każdej probie.Przez 3 tygodnie same kroplówki oczywście wyrywane,za kazdym razem. Zero spania przez 3 tgodnie.Lekarz powiedział nam .ze nie damy rady. Musimy załatwić mamie ZOL.Załatwiliśmy,10 minut od domu.Powiedzieli,ze mają bardzo dobrego psychiatrę.Nic z tego,jęczenia nie opanowali.ALE trochę ją wyciszyli , ze momentami nas poznawala.Zwracała się normalnie. Bralam ,ją do domu na przepustki,jęczenie w domu jeszcze większe jak w zakładzie.Byliśmy u niej codziennie,zabieraliśmy ją na balkon.Była gruba bracia w dwóch ją dawali na wózek.Głowa jej zwisała cały czas.Była tam 19 mięsięcy,kroplówki,sondy,tlen,odssysanie.CHciała leżec tylko na sparaliżowanym boku.Po koniec jej dni dawali jej morfine bo miała odłezyny.A jęczała cały czas do konca.Lekarze powiedzieli ,ze nie wiedząco jej jest bo nie z nią kontaktu.Przepraszam za błędy .Czy ktos słyszał o takim przypadku?
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Leczenie poprzez inhalację

Post autor: Tomek »

maria pisze:A jęczała cały czas do konca.Lekarze powiedzieli ,ze nie wiedząco jej jest bo nie z nią kontaktu.Przepraszam za błędy .Czy ktos słyszał o takim przypadku?
Wykształcenia nie mam medycznego.

Jęczenie/wycie można zaliczyć do objawów z grupy "pobudzenia bez agresji". Może występować z powodu bólu lub z samego przeżywania aktualnego stanu fizycznego (chorób somatycznych towarzyszących problemom neurologicznym). Sytuacja analogiczna do pobudzenia słownego chociaż w tym przypadku nie można mówić o wypowiadaniu słów a jedynie o jękach. Tyle jeśli chodzi o teorię.

My mieliśmy w domu ten sam problem ale było to zawsze albo po urazie albo po chorobie (zapaleniu) i w końcu po pewnym czasie (paru tygodniach) jęczenie samo znikało. Było to w ogóle o tyle dziwne, że czasami wyglądało to na podświadome zachowanie. To znaczy, że można było coś zagadać i usłyszeć normalną spokojną odpowiedź a po chwili znowu wracało jęczenie. Dlatego być może nie było to spowodowane jakimś wielki cierpieniem ale było jakimś kolejnym dziwnym objawem zaburzenia w sieci neuronów... Zawsze to powtarzam, że neurologia i psychiatria to często wróżenie z fusów... Próbowałem kiedyś znaleźć więcej informacji na ten temat ale mi się nie udało.
maria
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 21:21

Re: Leczenie poprzez inhalację

Post autor: maria »

TOMEK,dziękuje.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Leczenie poprzez inhalację

Post autor: Tomek »

Na wikipedii znalazłem fajną ciekawostkę :) - tablicę z opisem olejków:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Olejek_eteryczny

Część rzeczy jest powszechnie znana ze stosowania w przypadku przeziębień, np. eukaliptus, mięta, kamfora, sosna, szałwia, tymianek itd.
ODPOWIEDZ