zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Dariusz
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 02 kwie 2013, 13:37

zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: Dariusz »

Moja mama nieprzerwanie od 4 lat stosuje rywastygminę (Exelon), od dwóch lat w maksymalnej dawce. Od pewnego czasu włączona została memantyna, dziś również w maksymalnej dawce. Ponieważ stan mamy wyraźnie pogarsza się, pani doktor chce zamienić rywastygminę na donepezyl, którego mama nigdy nie brała. Być może reakcja na nowy lek będzie nadspodziewanie korzystna, zresztą w tom momencie brak jest już jakiejkolwiek innej możliwości.
Obawiam się jednak utraty efektów wieloletniej terapii rywastygminą i efektu odstawienia, czyli dramatycznego pogorszenia stanu. Czy ktoś z Państwa przechodził już taką zmianę? Bardzo proszę o podzielenie się uwagami.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: wigi »

Dariusz pisze:Moja mama nieprzerwanie od 4 lat stosuje rywastygminę (Exelon), od dwóch lat w maksymalnej dawce. Od pewnego czasu włączona została memantyna, dziś również w maksymalnej dawce. Ponieważ stan mamy wyraźnie pogarsza się, pani doktor chce zamienić rywastygminę na donepezyl, którego mama nigdy nie brała. Być może reakcja na nowy lek będzie nadspodziewanie korzystna, zresztą w tom momencie brak jest już jakiejkolwiek innej możliwości.
Proponuję, abyś skonsultował to z jeszcze innym neurologiem.
Z tego co mi wiadomo, donepezyl stosuje się zazwyczaj w chorobie Alzheimera, jako pierwszy lek. Po jakimś czasie zamienia się donepezyl na rywastygminę (przeważnie z dobrym skutkiem) a póżniej ewentualnie dołącza memantynę. Taki jest najczęstszy schemat postępowania w chorobie Alzheimera.
Czy odwrotne postępowanie czyli zamiana rywastygminy na donepezyl będzie miało pozytywny efekt trudno powiedzieć...
Rozumiem, że Twoja Mama bierze rywastygminę w tabletkach?
Dariusz
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 02 kwie 2013, 13:37

Re: zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: Dariusz »

Na początku brała w kapsułkach, ale od ok. 2 lat są to już wyłącznie plastry (9,5 mg/24 h). Przejście z plastrów na tabletki jest powodem dodatkowych obaw, jak wiadomo donepezyl nie jest obojętny dla żołądka. Dziękuję za radę, spróbuję, ale jak wiadomo lekarze unikają komentowania terapii ordynowanych obcym pacjentom.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: wigi »

Dariusz pisze:Przejście z plastrów na tabletki jest powodem dodatkowych obaw, jak wiadomo donepezyl nie jest obojętny dla żołądka.
Donepezyl nie ma tylu skutków ubocznych co rywastygmina w tabletkach. Najczęściej chorzy skarżą się na silniejszy katar (cieknący nos).
Ale donepezyl ma węższe spektrum działania niż rywastygmina... Co jednak nie przeszkadza w tym, że zmiana może być korzystna. Ale ja nie jestem lekarzem...
Dariusz pisze: Dziękuję za radę, spróbuję, ale jak wiadomo lekarze unikają komentowania terapii ordynowanych obcym pacjentom.
Spróbuj skontaktować się z neurologiem - specjalistą od choroby Alzheimera i chorób otępiennych.
Tu przecież nie chodzi o komentowanie czegokolwiek tylko o opinię...
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: Tomek »

Zapomniałem tutaj wcześniej odpowiedzieć.

W temacie http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ?f=11&t=88 były zamieszczone linki do dwóch dobrych źródeł informacji:

http://www.alzh.pl/standardy_2_07.html
Istnieje niewiele badań na temat stosowania innego inhibitora, gdy jeden z nich jest uprzednio nieskuteczny, a także badań porównujących inhibitory bezpośrednio między sobą; racjonalna wydaje się zawsze i bywa klinicznie skuteczna próba zmiany w przypadku braku efektu lub nietolerancji pierwotnie wybranego leku.
Podobną treść można przeczytać w:

http://www.psychiatria.com.pl/forum/pdf ... ennych.pdf
Bezpośrednich dowodów na poparcie tezy, że zbliżona skuteczność inhibitorów AChE nie dotyczy tych samych osób, dostarczyły badania oceniające skuteczność i bezpieczeństwo leczenia drugim inhibitorem, jeżeli pierwszy okazał się nieskuteczny lub powodował trudne do akceptacji objawy niepożądane. W ponad połowie przypadków zmiana leczenia z donepezilu na rywastygminę czy galantaminę lub odwrotnie przynosiła oczekiwań skuteczność i brak objawów niepożądanych.
Jeśli chodzi o skutki uboczne to zawsze mogą się pojawić - np. problemy żołądkowe przy przejściu na tabletki lub podrażnienia skóry przy przejściu na plastry.

Mam tylko prośbę, jeżeli zmienicie lek, to napisz później Dariuszu na forum jaki był tego rezultat.
Dariusz
Posty: 8
Rejestracja: wtorek 02 kwie 2013, 13:37

Re: zmiana inhibitora acetylocholinesterazy

Post autor: Dariusz »

Po rozmowie z neurologiem zrezygnowaliśmy z pomysłu przejścia z Exelonu w plastrach na donepezyl. Po pierwsze, neurolog był zdania, że Exelon jest skuteczniejszy niż donepezyl, zaś znani mu chorzy, którzy wykonali taką zmianę, po pewnym czasie wrócili do Exelonu. Po drugie, w połowie lipca na rynku pojawiły się silniejsze plastry Exelonu (13,3 mg) i postanowiliśmy spróbować sięgnąć po silniejszą dawkę już znanego nam leku.
ODPOWIEDZ