Homocysteina i witaminy B

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.

Homocysteina i witaminy B

Postautor: Tomek » poniedziałek 14 paź 2013, 23:22

Jedna rzecz mi umknęła w tym roku.
Przed chwilą stwierdziłem, że sprawdzę co się dzieje z rzeczami, które do tej pory odkryto - czy pojawiły się nowe wyniki badań.

Od dłuższego czasu wiadomo było, że wysoki poziom homocysteiny we krwi to czynnik sprzyjający zapadnięciu na Alzheimera. Wiadomo było także, że witamina B pozwala redukować poziom homocysteiny. Właśnie dlatego zespół pracujący pod kierunkiem Davida Smitha i Gwenaëlle Douaud z University of Oxford postanowił zbadać narzucającą się hipotezę i sprawdzić, czy podawania witaminy B pomoże opóźnić rozwój Alzheimera.

Badacze śledzili zmiany w mózgach 200 starszych osób przez 2 lata przy pomocy MRI. W tym czasie połowa z badanych zażywała regularnie wysokie dawki witaminy B12, B6 oraz kwasu foliowego. Niektórzy przyjmowali 300 razy więcej niż dzienna dawka zalecana w Wielkiej Brytanii, inni - 20 razy więcej, a jeszcze inni - tylko 4 razy więcej. W tym samym czasie reszta przyjmowała placebo.

W poprzednich badaniach z 2010 roku zespół Smitha wykazał, że wysokie dawki witaminy B spowolniły proces zmniejszania mózgu u pacjentów ze zbyt wysokim poziomem homocysteiny. Teraz Smith i Douaud postanowili sprawdzić dokładniej, jakie rejony są chronione przez witaminę. Okazało się, że witamina B działała precyzyjnie na te obszary mózgu, które są najbardziej narażone na Alzheimera, w tym hipokamp i móżdżek. Ochrona miała także znaczenie praktyczne: badani na witaminie B lepiej rozwiązywali testy kognitywne. - Po raz pierwszy udało się wykazać, że można wpłynąć na proces rozwoju Alzheimera - mówi Smith.

Witamina B już pojawia się na listach leków podawanych chorym przez odważniejszych lekarzy. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie właściwości witaminy B w tej terapii wymagają jeszcze kolejnych badań.


http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/849584,Witamina-B-pomoze-uchronic-sie-przed-Alzheimerem

Tutaj raport po angielsku:
http://users.fmrib.ox.ac.uk/~douaud/VB_vbm.pdf

i jeszcze artykuł po angielsku, który na samym początku znalazłem:
http://www.dailymail.co.uk/health/article-2327993/Should-taking-vitamin-B-protect-Alzheimers.html

Oczywiście jest to kontynuacja spraw wspomnianych w temacie:
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=88
Kto nie czytał o homocysteinie niech najpierw tam zajrzy.
Tomek
 
Posty: 751
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Wróć do Choroba Alzheimera

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron