Alzheimer u młodej osoby

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Tomek »

Jeszcze można ApoE sprawdzić ale generalnie zacząłbym już przymierzać się do tych genetycznych rzadkich chorób.
No i najpierw trzeba sprawdzić wszystko z tego tematu:
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ?f=12&t=80
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Co masz na myśli pisząc o rzadkich genetycznych chorobach? Rzadka odmiana Alz. czy jakieś inne choroby?

Szukałam na internecie no tym, w jakich chorobach występuje podwyższony poziom blaszek amyloidalnych ale póki co nic nie znalazłam, może ktoś z forum wie?
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Tomek »

Jakakolwiek choroba. Dokładnie chodzi mi o jakąś chorobę, którą można znaleźć tutaj:

http://rarediseases.info.nih.gov/gard/d ... m-diseases

Pisałem o tym wcześniej.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Na podanej przez Ciebie liście jest choroba Huntingtona. Jedna z lekarek, u której byliśmy właśnie tą chorobę podejrzewa a nie Alzheimera i teraz będziemy robić badania pod kątem tej choroby. Ci lekarze od Alzheimera narazie kazali czekać i obserwować do grudnia, więc żeby nie siedzieć z założonymi rękami wykonamy badania pod kątem innej choroby.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Moja córka zanim stwierdzono u niej mutację PSEN1 była też badana pod kątem choroby Huntingtona, ataksji móżdżkowo rdzeniowej i choroby Wilsona. Wyniki były negatywne.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

U nas lekarze tak jakby już przesądzili tego Alzheimera i narazie nie chcą robić badań pod kątem innych chorób, my sami działamy i sprawdzamy czy nie jest to aby inna choroba. W przypadku Twojej córki Krystyno znaleźli ten gen PSEN 1 prawda?
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Tak, znaleziono ten wadliwy gen, ale zanim lekarze wysunęli hipotezę,że to może być Alzheimer lub choroba Creutzfeldta Jacoba, szukano chorób, które już wymieniłąm wcześniej.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

A jak było Krystyno w przypadku Twojej córki z mową?Po jakim czasie od potwierdzenia Alzheimera wystąpiły problemy z mową, na czym one polegały itd?
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Podejrzenie choroby Alzheimera lub Creutzfeldta-Jakoba to luty 2011. Wynik wykluczający C-J, a potwierdzający Alzheimera to lipiec 2011.
Problemy z mową zaczęły się w 2010 r. Córka mówiła coraz mniej, prostymi zdaniami lub wypowiadała pojedyncze słowa, a ja domyślałam się, o co jej chodzi. Wtedy pracę z córką rozpoczęła logopeda, niestety postęp choroby sprawił,że w 2012 r. córka przestała mówić. Potrafiła jeszcze powtórzyć pojedyncze słowa, czy nazwać przedmiot na obrazku, ale w połowie roku zamilkła. Utratę zdolności mówienia poprzedziła utrata zdolności pisania i czytania. Czytając , myliła linjki, zaczynała od początku nie rozumiejąc tekstu ( 2010 rok) .
Poważne problemy z chodzeniem -2011r, przestała chodzić w połowie 2012.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Dziękuje za odpowiedź. W przypadku osoby z mojej rodziny, o tyle jest ciężej to wszystko ocenić, że jeśli chodzi o mowę to nigdy nie była ona jakoś specjalnie rozmowna. Choć muszę przyznać, że teraz to już prawie w ogóle nie mówi (całymi dniami ogląda TV), przy czym nie ma problemów z podpisaniem się czy czytaniem. A czy zaobserwowałaś u swojej córki jakiekolwiek objawy agresji słownej/fizycznej? Bo ja niestety z tym się spotykam.
ODPOWIEDZ