Alzheimer u młodej osoby

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Oczywiście zachowania agresywne mojej córki miały miejsce w pewnym okresie choroby. Oskarżała mnie o kradzież kosmetyków, czy portfela, podczas, gdy miała go w kieszeni. Oskarżała też koleżanki o kradzież, choć jej nie odwiedzały. Często zaglądała do swoich szuflad, potrafiła robić mi awantury w środku nocy. Dochodziło nawet do rękoczynów z jej strony. Miała też myśli samobójcze, straszyła mnie, że np wyskoczy z okna, wchodzą na parapet.
Nagła agresja mogła pojawić się w czasie spaceru, wtedy przyśpieszała kroku, pochylając się do przodu, musiałam podtrzymywać ją pod ramię, by nie upadłą, nogi stawały się sztywne, wzrok mętny. Jedynym wyjściem był jak najszybszy powrót do domu, bo nie była w stanie się uspokoić. Było to bardzo wyczerpujące dla nas obu.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Lekarze postanowili zrobić badania pod kątem choroby Wilsona. Krystyno - jeśli mogę zapytać - opiekujesz się sama córką czy korzystasz z pomocy innych osób? Córka rozumiem przebywa w domu?
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Tak, sama opiekuję się córką. Mam dzięki Bogu dość siły, by przenieść ją z łóżka na wózek i odwrotnie. Jest wysoka, ale bardzo szczupła,(schudła 20 kg). Kąpiel ułatwia mi krzesło obrotowe wstawione do wanny. Opłacam rehabilitanta (5 razy w tygodniu) . Mimo,że leży już prawie dwa lata i ma całkowity brak napięcia mięśni, nie ma śladu przykurczy, co jest bardzo ważne, bo przy próbie poruszenia odczuwałaby ból. Dużo czasu zajmuje karmienie ( łyżką) dobrze zmiksowanego pokarmu i picie. Ssak jest niezbędny, bo często się krztusi. Oczywiście odczuwam znaczne ograniczenie wolności i zmęczenie , ale nie wyobrażam sobie oddania córki do DPSu, bo niemożliwe byłoby poświęcenie jej tyle czasu. Ja staram się podawać często posiłki i przekąski . Dbam o higienę i urodę córki. Pamiętam ją jako piękną, energiczną i wesołą dziewczynę.
marianka61
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 10 mar 2015, 16:24
Kontakt:

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: marianka61 »

Alzheimer u młodych osób to rzecz bardzo przykra. Ja obecnie opiekuję się chorym na alzheimera dziadkiem. Jest w podobnym stanie co Pani córka. Przesyłam pozdrowienia i życzę Pani dużo siły.
Wiosna!
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Witam, dawno mnie tu nie było. Powiem Wam, że jestem przerażona całą sytuacją. Stan osoby, o której pisałam pogarsza się z dnia na dzień, praktycznie w ogóle nie mówi. Jeszcze chodzi, ale ma problemy z poruszaniem się, ciągle się przewraca, raz już z tego powodu była w szpitalu. Najgorsze to to, że dalej nie wiadomo co tak naprawdę jej dolega, wszyscy lekarze rozkładają ręce. Jedyne rozpoznanie to - zespół otępienny o nieustalonej etiologii. Rodzice/żona tej osoby jeszcze mają nadzieje, że z tego wyjdzie, albo co najmniej, że choroba się zatrzyma. Ja już, z uwagi na to co wiem o tego rodzaju chorobach, w to nie wierze. Po prostu brak słów.

Krystyno - a co u Ciebie - jak się czuje Twoja córka?
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Córka jest w stanie stabilnym. Karmiona przez PEGa przybrała na wadze. Podawanie łyka napoju przez strzykawkę do ust wywołuje kaszel, co ma tę dobrą stronę,że wykrztusza stale wytwarzającą się flegmę. Regularne ćwiczenia z kinezyterapii utrzymują ciało elastyczne. Dopiero teraz zdecydowałam się ubezwłasnowolnić córkę, aż boję się tego uciążliwego procesu,ale wiem, że trzeba to zrobić.
Aika
Posty: 19
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:11

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Aika »

Podziwiam Cie Krystyno naprawdę. Wiem jak Ci jest ciężko, ale z tego co czytam to wnioskuje, że walczysz o każdy dzień w miarę godnego życia dla swojej córki.
Jakie leki obecnie zażywa Twoja córka?
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Staram się poświęcać cały czas i energię, by zapewnić córce dobre samopoczucie. Jakiś czas temu zrezygnowałam z Exelonu 9,5 mg w plastrach. W czasie, gdy jeszcze je stosowałam dodałam Axurę 10 mg , dostaje też Depakine Chrono 500 i Clonazepam 2mg w celu zapobiegania miokloniom, czyli mimowolnym skurczom mięśni.
zaneta
Posty: 15
Rejestracja: piątek 19 lip 2013, 20:03

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: zaneta »

Krystyno, z całego serca Cię podziwiam. Życzę Ci aby nie zabrakło Ci sił.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Alzheimer u młodej osoby

Post autor: Krystyna »

Dziękuję, trzymam się dobrze. Nawet nie umiem odpowiedzieć ludziom, którzy mnie pytają, skąd biorę siłę. Pewnie to miłość i odpowiedzialność . Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
ODPOWIEDZ