Lista objawów - przed wizytą lekarską

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Lista objawów - przed wizytą lekarską

Post autor: Tomek »

Choroba Alzheimera jest póki co chorobą nieuleczalną i leczenie w jej przypadku jak i w przypadku wielu innych form demencji jest czysto objawowe. Polega głównie na zwiększeniu poziomu lub przyhamowaniu danego neuroprzekaźnika. Swego czasu broniłem lekarzy, że nie są w stanie czasami dobrać odpowiednich leków, ponieważ zbyt krótko widzą pacjenta, mają mało czasu itd. W końcu doszedłem do tego, że w niektórych przypadkach jeżeli źle dobierają leki to znaczy, że nie zadali odpowiednich pytań i nie ma tutaj dla nich większego usprawiedliwienia. Problem jest też systemowy, bo nie narzuca tutaj lekarzom pewnych rozwiązań.

W tym temacie chcę zmieścić przynajmniej część objawów jakie napotkałem w wielu różnych publikacjach medycznych. Być może będzie to pomocne w opisaniu objawów chorego (najlepiej to zawsze zrobić na kartce). Temat ten mam nadzieję, będzie cały czas rozwijany.

LISTA KONTROLNA OBJAWÓW

ŁAGODNE ZABURZENIA POZNAWCZE

Kryteria diagnostyczne amnestycznego MCI zaproponował w 1999 roku Petersen i wsp.:
1.skargi na upośledzenie pamięci zwykle potwierdzone przez informatora,
2.obiektywnie stwierdzone pogorszenie pamięci,
3.zasadniczo zachowane globalne funkcjonowanie poznawcze,
4.brak istotnych zaburzeń codziennej aktywności życiowej,
5.brak otępienia

DEMENCJA (OTĘPIENIE)

Otępienie jest zespołem spowodowanym chorobą mózgu, zwykle przewlekłą i postępującą.

Charakteryzuje się zaburzeniami wyższych czynności korowych:
pamięci
- najwyraźniejsze w zakresie przyswajania (uczenia się) nowych informacji
- ale także przypomnienia wcześniej nabytych informacji
myślenia,
planowania,
organizowania,
porządkowania,
ogólnego przetwarzania informacji,
orientacji,
rozumienia,
liczenia,
zdolności do uczenia się,
porównywania,
oceniania i dokonywania racjonalnych wyborów.

Występuje "spadek emocjonalnej kontroli nad motywacją albo zmiana zachowań społecznych", przejawiająca się co najmniej jednym z następujących:
a) chwiejność emocjonalna,
b) drażliwość,
c) apatia,
d) prymitywizacja zachowań społecznych.

Ponadto może występować:

afazja - zaburzenia mowy

Afazja ruchowa – gdy przeważają objawy związane z zaburzeniami mówienia.
Afazja czuciowa – gdy przeważają objawy związane z zaburzeniami rozumienia.
Afazja mieszana (czuciowo-ruchowa) – gdy występują objawy zarówno zaburzeń mówienia, jak i rozumienia.
Afazja całkowita – gdy występuje całkowita lub prawie całkowita niezdolność mówienia i rozumienia.
Afazja amnestyczna – gdy główne problemy polegają na trudnościach z nazywaniem obiektów i odnajdywaniem potrzebnych słów w trakcie konwersacji (objawy te są obecne w każdej afazji, ale mogą występować także oddzielnie, najczęściej jako stan zejściowy po poważniejszych zaburzeniach afatycznych).

apraksja - trudność egzekwowania wyuczonych czynności ruchowych, która nie wynika z niedowładu, niezborności ani zaburzeń czucia, jak również trudności rozumienia ze strony chorego. Pacjent nie jest w stanie wykonać danego polecenia mimo zachowanej sprawności ruchowej.

agnozja - zaburzenia zmysłów wzroku, słuchu, czucia. Jest to niemożność rozpoznania znajomych przedmiotów pomimo prawidłowej percepcji wzrokowej, słuchowej lub dotykowej, a także prawidłowej pamięci, języka i ogólnej sprawności intelektualnej.

Z uwagi na różne rodzaje modalności wyróżnia się:

agnozję wzrokową
agnozję słuchową
agnozję dotykową

(ICD-10) (DSM-IV)

„behawioralne i psychologiczne objawy otępienia” (BPSD, behavioural and psychological symptoms of dementia)

Najczęściej obserwowanym objawem psychopatologicznym w grupie 50 chorych z AD opisanych przez J.L Cummingsa (The neuropsychiatric inventory: Assessing psychopathology in dementia patients. Neurology 1997; 48: S10-S16. ) była apatia (72% chorych), następnie pobudzenie (60%), lęk (48%), drażliwość (42%), dysforia (38%), odhamowanie (36%), urojenia (22%), omamy (10%) i euforia (8%).
Dane procentowe w poniższej części dotyczą ogólnie demencji.

Zaburzenia postrzegania

Urojenia - występują u około 20–73% pacjentów. Najczęściej są to urojenia okradania (18–43%), opuszczenia (3–18%), niewierności (1–9%), że „opiekun jest oszustem”, „bliskie osoby są osobami obcymi”, „dom nie jest własnym domem”. Te ostatnie mogą być przyczyną błądzenia. Urojenia okradania można w niektórych przypadkach wytłumaczyć zaburzeniami pamięci, podobnie wtórne do zapominania mogą być wypowiedzi o obcych wchodzących do mieszkania. Treści prześladowcze występujące w AD swym charakterem bardziej przypominają urojenia w schizofrenii. Urojeniom często towarzyszą poczucie zagrożenia i lęk. Zwykle występują w otępieniu o średniej nasileniu. Urojenia mogą zwiastować fizyczną agresję, a urojenia i halucynacje — szybki postęp choroby.

Omamy - występują u około 15–49% pacjentów. Najczęściej są to halucynacje wzrokowe (ok. 30%) (chory widzi postacie ludzkie, czasami zdeformowane, opowiadaja o "gościach", którzy odwiedzają ich co wieczór itp.) i słuchowe (ok. 10%). Rzadziej występują halucynacje smakowe, węchowe i dotykowe. Halucynacje są objawem charakterystycznym dla otępienia z ciałami Lewy'ego, rzadziej obserwuje się je również w AD. zwykle towarzyszą głębokim zaburzeniom procesów poznawczych. U pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi można stwierdzić związek halucynacji z zaburzeniami odbioru wzrokowego. Wielu chorych ma kłopoty związane z agnozją wzrokową (trudności w rozpoznawaniu twarzy i przedmiotów) oraz problemy z wrażliwością na kontrasty, co przy złym oświetleniu może powodować złudzenia wzrokowe i mylne rozpoznawanie obiektów.

Mylne rozpoznawanie osób (Mizidentyfikacje) - dotyczy około 23––50% pacjentów. Ponadto występują: uczucie obecności obcej osoby w domu (ok. 17%), mylne rozpoznawanie w lustrze własnego odbicia (objaw lustra; ok. 4%), rozpoznawanie w obrazach telewizyjnych żywych ludzi (objaw telewizora; ok. 6%), rozpoznawanie obcych jako bliskich osób (objaw Capgrasa) i odwrotnie (objaw Fregolego; ok. 12%). Chory, patrząc w lustro, nie poznaje swojego odbicia, uważa, że należy ono do kogoś innego lub przyjmuje, że jest to jego inna jaźń. Postacie widziane na ekranie telewizora, zdjęciach, obrazach chory traktuje jak prawdziwych ludzi znajdujących się w pokoju, może też z nimi rozmawiać.

Zaburzenia afektywne - zaburzenia subdepresyjne występują u 40–50% pacjentów, dużą depresję stwierdza się u 10–20% osób, manię, nastrój euforyczny — u około 7%, natomiast chwiejność afektywną — u około 75% pacjentów. Obniżenie nastroju zwykle występuje na początku choroby albo poprzedza pierwsze objawy kliniczne. Myśli samobójcze pojawiają się zwykle u pacjentów, u których choroba jest mało zaawansowana lub przeważają objawy depresyjne, a chorzy zdają sobie jeszcze sprawę z charakteru schorzenia.

Lęk, obawy, fobie (przed byciem samym, podróżą, ciemnością, itp.) - występują u około 50% pacjentów. Są one często związane z przeżyciami urojeniowymi, halucynacjami lub depresją. Przykładem fobii jest objaw Godota, czyli ciągłe powtarzanie pytań o nadchodzące zdarzenia.

Pobudzenie - to zachowanie przebiegające z rozmaicie nasiloną zwiększoną aktywnością ruchową, pod postacią niepokoju manipulacyjnego i ruchowego, często z towarzyszącym lękiem i poczuciem zagrożenia oraz ograniczoną możliwością swobodnego kontrolowania tego stanu; występuje u około 75% chorych. Może być skutkiem zaburzeń psychicznych, na przykład przeżyć urojeniowych, lub przyczyną innych zaburzeń, na przykład agresji lub błądzenia. Pobudzenie jest istotnym czynnikiem ryzyka upadków. Może się objawiać w różny sposób.

Fizyczne przejawy pobudzenia bez agresji

Ogólny niepokój
Powtarzające się manieryzmy - wielokrotne powtarzanie określonych ruchów, które w odróżnieniu od stereotypii zachowują pozory swojej celowości (np. machanie, salutowanie) jednak wykonywane są w nieodpowiednich sytuacjach
Rytmiczne powtarzanie
Usiłowania dostania się w różne miejsca
Niewłaściwe manipulowanie rzeczami
Chowanie rzeczy
Niewłaściwe ubieranie lub rozbieranie się
Szarpanie za klamki
Głośne zachowanie

Przejawy słownego pobudzenia bez agresji

Krytykanctwo
Negatywizm
Narzekanie i jęczenie
Uzurpatorstwo
Ciągłe skupianie na sobie uwagi
Wtrącanie się, przerywanie
Powtarzanie sentencji
Nadmierna gadatliwość
Głośne mówienie

Agresja - może być spowodowana frustracją wywołaną przez chorobę, niezrozumieniem kontekstu sytuacyjnego lub nadmierną reakcją na coś, co się choremu nie podoba. Najczęściej występują: agresja słowna (ok. 50% pacjentów), agresja fizyczna (ok. 25%), umyślne niszczenie przedmiotów (ok. 12%) i krzyczenie (ok. 8%). Agresja częściej występuje u pacjentów doświadczających halucynacji i urojeń, nie stwierdzono natomiast zależności występowania zachowań agresywnych od depresji ani głębokości otępienia. Około 25% zachowań agresywnych wiąże się z przeżyciami psychotycznymi. Agresja fizyczna i słowna częściej występują u chorych z otępieniem, którzy mają ubogie związki społeczne. Agresja fizyczna jest typowa dla pacjentów z poważnymi zaburzeniami poznawczymi i częściej występuje wśród mężczyzn. Agresja słowna może być związana z depresją i ogólnymi problemami zdrowotnymi; częściej obserwuje się ją u kobiet.

Zachowania połączone z agresją fizyczną

Chwytanie rzeczy
Chwytanie ludzi
Drapanie
Kopanie i szczypanie
Popychanie
Popychanie
Darcie ubrań

Zachowania połączone z agresją słowną

Krzyczenie
Przeklinanie
Wybuchy gniewu
Wydawanie dziwnych odgłosów

Reakcje dysforyczne - są wywołane stanem emocjonalnym cechującym się nadmierną drażliwością, poirytowaniem, napięciem psychicznym, wybuchami złości i gniewu, skłonnością do zachowań impulsywnych, do agresji i autoagresji. Powyższe objawy mogą być wywoływane przez różne mechanizmy.

Wędrowanie - to skłonność do przemieszczania się w sposób bezcelowy lub świadczący o dezorientacji albo podążanie za nieosiągalnym lub nieokreślonym celem (25–60%). Może ono przyjmować różnorodne formy:

sprawdzania (ciągle powtarzającego się sprawdzania, gdzie jest opiekun);
tropienia (ekstremalna forma sprawdzania);
"kręcenia się” po domu i intensywnego wykonywania bezsensownych prac;
bezcelowego chodzenia;
nadmiernej aktywności;
nocnych wędrówek;
błądzenia poza domem;
usiłowań mających na celu opuszczenie domu.

Zachowania bezcelowe

Zachowania bezcelowe to powtarzające się czynności, takie jak otwieranie i zamykanie notesu lub szuflady, pakowanie i rozpakowywanie ubrań, rozbieranie się i ubieranie, ciągłe powtarzanie pytań i próśb.

Zachowania niedostosowane

Przykładem niedostosowanych zachowań może być wkładanie przedmiotów w niewłaściwe miejsca (np. butów do lodówki, brudnych naczyń do szafki kuchennej), pewne zachowania seksualne (obnażanie się, niestosowne gesty).

Ponadto, wśród zaburzeń zachowania obserwuje się:
negatywizm,
brakiem współpracy,
upór,
przekorę, a także
niewłaściwe zachowania seksualne (ok. 9%).

Zaburzenia neurowegetatywne

Zaburzenia snu:

Bezsenność (insomnia)
- utrudnienie zasypiania
- częste budzenie w ciągu nocy
- przedwczesne budzenie
- niewłaściwa jakość snu.
Niedobór snu (hiposomnia).
Nadmierna senność (hipersomnia)
Zaburzenia rytmu snu (dyssomnia), np. zaburzenia dobowe rytmu snu i czuwania

U około 60% chorych występują zaburzenia snu. Typowe zaburzenia tego typu polegają głównie na odwróceniu rytmu dobowego. Chory przejawia wzmożoną aktywność w godzinach nocnych, czemu często towarzyszą zaburzenia świadomości, którym sprzyja pora nocna. Zaburzenia te są szczególnie uciążliwe dla opiekunów. Ważne jest trzymanie prawidłowego rytmu dobowego pacjenta.

Ponadto stwierdza się:
zaburzenia smaku i przyjmowania pokarmów (45–75%) oraz
nietrzymanie moczu (ok. 35%) i kału (ok. 13%).


Objawy pobudzenia psychoruchowego tworzą zespoły charakterystyczne dla określonych grup osób w podeszłym wieku

1) zachowania agresywne: bicie, kopanie, popychanie, drapanie, plucie, darcie przedmiotów, przeklinanie, gryzienie; ich nasilenie koreluje z głębokością otępienia, dotyczą osób, których stan fizyczny nie różni się od przeciętnego;
2) zachowania nieagresywne: chodzenie bez celu, niestosowne ubieranie się i rozbieranie, powtarzanie pytań, oddalanie się, niewłaściwe używanie przedmiotów, ogólne niespokojne zachowanie; występują głównie u chorych otępiałych, których stan somatyczny jest lepszy od przeciętnego;
3) pobudzenie słowne: zgłaszanie skarg, ciągłe zwracanie na siebie uwagi, negatywizm słowny, powtarzanie pytań, krzyk; występują u chorych somatycznie, cierpiących na dolegliwości bólowe.


UWAGA!
Chorobę Alzheimera nie diagnozuje się na podstawie objawów. Różne rodzaje demencji mogą mieć takie same objawy. Różne typy demencji mogą mieć podobne przyczyny a ich objawy będą zależały od miejsca zaburzenia stanu lub uszkodzenia mózgu. W chwili obecnej brak znalezienia przyczyny demencji skłania lekarzy do postawienia diagnozy „choroba Alzheimera”. Chorobę tą można właściwie zdiagnozować praktycznie na podstawie biopsji mózgu bądź dopiero analizy pośmiertnej (więcej: http://www.alzh.pl/standardy_2_03.html).

Źródła:

"Zaburzenia zachowania oraz zaburzenia psychotyczne i afektywne w otępieniu "
Tomasz Gabryelewicz
Zespół Badawczo-Leczniczy Chorób Zwyrodnieniowych CUN, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
http://www.ppn.viamedica.pl/abstrakt.ph ... eks_art=83

"Zaburzenia zachowania objawy psychotyczne w otępieniach o różnej etiologii"
Iwona Kłoszewska
Pomorski Magazyn Lekarski - Miesięcznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku/tom 129 5 - 2003
http://www.pml.viamedica.pl/artykul.pht ... aeffed9acb

„Otępienie”
Sławomira Kotapka-Minc, Andrzej Szczudlik
Sekcja Psychogeriatrii i Choroby Alzheimera Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
http://www.alzh.pl/standardy_2_02.html
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Re: Lista objawów - przed wizytą lekarską

Post autor: Joannap »

przytoczę tu fragmenty :
A. "...Namówiłam Grzegorza na wizytę u lekarza rodzinnego Pani Grażyny.
Rozmowa z lekarką to następny szok: lekarka powiedziała
–Mamcia ma nadciśnienie, cukrzycę typu „B”, nie bierze regularnie leków, (jeśli w ogóle je bierze), powinna zmienić dietę, często gęsto przychodzi niedomyta, w brudnym ubraniu na wizyty lekarskie. Mało tego – Mamcia mówi o tym, że my Ją bijemy i głodzimy!
To był prawdziwy szok.
Opowiedzieliśmy, co dzieje się w domu tzn., o chowaniu i szukaniu bez skutku całymi dniami, o awanturach przy sprzątaniu, o zapominaniu przez Mamcię różnych rzeczy dnia powszedniego, no i oczywiście o incydentach łazienkowych. „Od ręki” dostaliśmy skierowanie dla Mamci do Przychodni dla osób z chorobą Alzheimera..."
B. "...Gdy przyszedł czas na wizytę w Przychodni Alzheimerowskiej, Mamcia już nie potrafiła powiedzieć:, jaka jest pora roku? Miała coraz większe kłopoty z czytaniem, pisaniem, liczeniem. Nie rozumiała słów czytanych.
Gdy czytała gazetę, trzeba było tłumaczyć z „polskiego na nasze”, nie potrafiła również powiedzieć, co np.: jadła na śniadanie, co robiła 5 minut wcześniej. Lecz doskonale pamiętała, co działo się kilkanaście lat wstecz – i tak świetnie opowiadała o swoim dzieciństwie, o młodości, pracy zawodowej (Mamcia pracowała całe życie w rachubie), o dzieciach i wnukach. Pamiętała tylko okres z ich dzieciństwa.
Jej pamięć bardzo wybiórczo pracowała – ma czwórkę dorosłych dzieci, wnuczki również są dorosłymi ludźmi. W Jej świadomości wszyscy zachowali się w wieku małych dzieci!
WIZYTA W PRZYCHODNI ALZHEIMEROWSKIEJ
Na początku była sama rozmowa z neurologiem, zlecenie badań: tomografia mózgu, no i oczywiście rozmowa z psychiatrą. Gdy wszystkie wyniki były już gotowe – jeszcze raz neurolog.
Lekarz, bez ogródek powiedział Mamci, co Jej dolega, co to za choroba. My natomiast usłyszeliśmy, że gdyby Mamcię ktoś przyprowadził 10 lat wcześniej, to byłaby jakaś alternatywa, teraz to tylko będzie zmniejszanie efektów ubocznych i nic więcej!
Oczywiście zapytano nas, czy już coś wiemy o tej chorobie, mamy jakieś materiały? Powiedzieliśmy o książce:, „ Co radzi lekarz- Choroba Alzheimera”, Mayo Clinic pod redakcją Ronalda Petersena.
Odpowiedz: No, to już Państwo wszystko wiecie!.
Ja tam nie wiem czy „wszystko wiemy”, dla mnie to i tak było mnóstwo nie jasności.
Z czasem zrozumiałam, że każdy przypadek to oddzielna historia pisana przez życie.
Po powrocie do domu Mamcia wpadła w straszną histerię.
Stwierdziła, że wariatkę z Niej robimy, że teraz to tylko patrzeć jak ograbimy Ją z Jej emerytury, a Ją samą odstawimy do jakiegoś przytułku w postaci „domu opieki” itd.
Długo Jej nie mogłam uspokoić!.."
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
holendero
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 07 maja 2015, 11:17

Re: Lista objawów - przed wizytą lekarską

Post autor: holendero »

Wiem co to znaczy opiekować się i mieszkać z osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera. Moja babcia również cierpi na to samo i wszyscy w rodzinie czują, jak się od nas oddala. Człowiek staje się wtedy bardzo marudny... do tego stopnia, że jest to wręcz nie do zniesienia. Oczywiście wszyscy pamiętamy naszą babcie, kiedy chodziła zawsze uśmiechnięta i miała dla każdego zawsze prostą, celną w 100% radę... natomiast teraz jest całkowicie inaczej. Ta choroba zmienia wszystko. Tutaj jest nieco ciekawych wskazówek dla seniora jak utrzymać formę w bardziej skondensowanej formie: http://www.warszawadomseniora.pl/rehabi ... u-seniora/
ODPOWIEDZ