Alzheimer - forma dziedziczna

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Joannap »

Witam serdecznie Wszystkich
Jak wiadomo są dwie formy Alzheimera
I . dziedziczna - tu jest mniej przypadków bo ogólnie statystyki mówią o jakiś 18% w skali w ogóle choroby Alzheimera - co nie zmienia faktu że jest to form dużo trudniejsza raz do zdiagnozowania (wykrycia )dwa są poważniejsze objawy ( ktoś powie niby są testy na wykrycie Alzh... widocznie nie do końca skuteczne ?
II. forma nabyta - czyli praktycznie ok 80% wszystkich przypadków - to jest tak najogólniej ujęty temat ...

Ponieważ większość Naszych tematów dotyczy formy nabytej , dlatego pozwoliłam sobie założyć oddzielny temat dotyczący formy dziedzicznej ; proszę tu umieszczać linki, informacje , rady .. lub w temacie Eli " Alzheimer u osób młodych " - bo tam też chodzi o formę dziedziczoną

więc podaje pierwsze linki do informacji :

http://neurologia.wieszjak.pl/alzheimer ... iczna.html

http://www.prozdrowie.pl/Artykuly/Zdrow ... ziedziczny

http://www.ochoroba.pl/artykuly/2636-choroba-alzheimera
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
martuś
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 17:44

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: martuś »

Witam. Czy ktoś z opiekunów robił badania genetyczne choremu ,czy jest to postać dziedziczna ? Otóż na ostatniej wizycie
u neurologa i opowiedzeniu jak często ta choroba występowała w rodzinie mamy ( a dość często) zaproponował zrobienie takowych badań najpierw jej i w momencie gdyby się okazało, że jest genetyczna zrobić badania nam- dzieciom , chociaż jak powiedział , medycyna w chwili obecnej nie ma nic do zaoferowania osobom, które jeszcze nie mają zdiagnozowanego Alz. ,ale jest on w genach. Czy kiedyś myśleliście na ten temat ? Na pewno zrobię mamie , ale nie wiem co ze mną , czy warto mieć tą świadomość. Pozdrawiam.
rafal
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 01:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: rafal »

martuś pisze:ale nie wiem co ze mną , czy warto mieć tą świadomość. Pozdrawiam.
nie.
nie rób tego
Marysieńka
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 07 cze 2012, 11:55

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Marysieńka »

Na Twoim miejscu nawet mamie bym nie robiła takich badań.
Po co Ci taka świadomość? W niczym kompletnie ci nie pomoże, przed niczym nie uchroni.
A wręcz przeciwnie będziesz cały czas sie zadręczała i wyczekiwała zachorowania u siebie.
Będzie tak przeżywała na przyjście tego nieuniknionego, że w końcu sama siebie wpędzisz jeszcze szybciej w tę chorobę, a która być może wcale nie jest Ci pisana.
Najważniejsze to myślec pozytywnie i byc pełnym nadziei , że nam uda sie ją ominąć.
Anka
Posty: 106
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 15:59

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Anka »

Hmm ciężko coś doradzać, bo z jednej strony wiedza nie pomoże powstrzymać choroby, ale z drugiej strony mając taką świadomość można się bardziej przygotować - pozałatwiać sprawy urzędowe, ustanowienie pełnomocnika itp.
Nina2
Posty: 28
Rejestracja: środa 28 sty 2015, 12:15

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Nina2 »

Też uważam, jak Anka, że na wszelki wypadek należy o tym zawczasu pomyśleć. Moja babcia i mama umarły w daleko zaawansowanej sklerozie (czy to Alzheimer czy inna demencja – nikt się wtedy aż taką diagnozą nie interesował. No i tomografy jeszcze nie istniały.)
Też mogę być dziedzicznie obciążona.
Inga83
Posty: 23
Rejestracja: piątek 17 kwie 2015, 12:44

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Inga83 »

Na chwile obecna ostanie dni i noce spedzam na wyszukiwaniu wszelkich informacji o wczesnym stadium Alzeheimera i czy moj maz moze go miec rowniez w genach jesli jego mama choruje i 3 pozostale siostry juz na to zmarly. Ten strach jest paralizujacy, ale nie moge przeciez (wg rad bliskich mi osob), olac temat, czyli rozpoczac nowe zycie i nie rzucam sie jak to oni twierdza, na takie szalenstwo, czyli zyc kolejne lata w stresie, utrapieniu, nie miec dzieci, bo to nieodpowiedzilne z mojej strony i zmarnowac moje piekne lata. Bzdura, bzdura!!! kochani przeciez jesli maz ma chora mame to czy na 100% moze zachorowac? juz jestem klebek nerwow.
Awatar użytkownika
malwa
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2013, 23:42

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: malwa »

Mądrość buddyjska - ważna nie tylko dla opiekunów

Jeśli czujesz przygnębienie, to dlatego, że żyjesz w przeszłości.
Jeśli czujesz niepokój, to dlatego, że żyjesz w przyszłości.
Jeśli czujesz spokój, to dlatego, że żyjesz w teraźniejszości.

Laozi
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Tomek »

Nie sprawdza się u ludzi, którzy mają dobre wspomnienia i fajne plany na przyszłość ;)
Awatar użytkownika
Dara
Posty: 85
Rejestracja: piątek 13 mar 2015, 20:07
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Alzheimer - forma dziedziczna

Post autor: Dara »

Tomek pisze:Nie sprawdza się u ludzi, którzy mają dobre wspomnienia i fajne plany na przyszłość ;)
Tomku,wreszcie ktoś mnie na chwilę rozbawił :D
A swoją drogą to po prawie 20 latach fascynacji odeszłam już dość daleko od buddyzmu i medytacji.Z czasem zaczęłam zauważać też jego niedoskonałości-jak w powyższym przykładzie.Ale i tak uważam,że jest to najlepsza filozofia(bo raczej nie nauka) przydatna w rozwoju duchowym.
ODPOWIEDZ