Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
anubis
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 08:26

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: anubis »

Dzień dobry
Moja mama bierze lek Donepex 5mg i Memantine 10 mg.
Gdy brała Donepex w dawce 10mg, miała częste bóle potyliczne głowy, teraz w dawce 5mg ma rzadziej, ciśnienie przy bólach w normie więc to raczej lek..
Rozmawiałem z neurologiem i pytałem się o plastry na AD, powiedział że w cale nie są lepsze, że może je przepisać w miejsce Donepex a Memantyna zostanie.
Aptekarki twierdziły że to zupełnie inna substancja czynna a w internecie można przeczytać że plastry są dla chorych które np. wypluwają leki lub mają problemy z ich przyjmowaniem, jak jest na prawdę ? czy te plastry są skuteczniejsze czy pozostać przy Donepex i Memantine ?
Plastry były by przyjmowane w dawce 4,7 mg przez miesiąc a później 9,7 mg, są droższe, mam jeszcze zapas Donepex'u.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: wigi »

Witaj,
Donepezil i rywastymina to są dwie różne substancje czynne. Donepezil zawiera jeden składnik czynny - inhibitor acetylocholinoesterazy, a rywastygmina dwa czynniki - inhibitory acetylo- i butyrynocholinoesterazy.
Obu leków nie powinno się stosować równocześnie. Ale każdy z nich można łączyć z memantyną.
Który lek jest lepszy? Trudno powiedzieć, bo to zależy od chorego.
Skoro Twoja Mama miała objawy niepożądane przy braniu dawki terapeutycznej 10 mg donepezilu to ja bym jednak zdecydowała się na zmianę na rywastygminę.
Z moich doświadczeń - mojej Mamie o wiele lepiej służyła rywastygmina niż donepezil, bo praktycznie stan Mamy przez kilka lat był niemal bez zmian.
Plastry są o wiele lepsze niż tabletki, przede wszystkim dlatego, że rywastygmina w tabletkach nie jest na ogół dobrze tolerowana przez chorych - występują częste nudności, wymioty itp. objawy żołądkowe.
W przypadku plastrów tego nie ma, choć zdarzają sie przypadki uczulenia na klej na plastrach. Ale dzisiaj są dostępne plastry kilku różnych producentów, więc to już nie powinien być problem.
Leczenie zaczyna się od plastrów w dawce 4,6 mg/24 h przyklejanych raz dziennie. Po miesiącu czy dwóch zmienia się plastry na silniejsze 9,5mg/24 h. Są też dostępne plastry w dawce 13,3mg/24 h.
Proponuję, abyś skonsultował sprawę u innego neurologa.
Jeżeli chodzi o koszty, to obecnie - jeśli Twoja Mama ma ponad 75 lat - zarówno donepezil jak i rywastygmina (również w plastrach) są bezpłatne.
anubis
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 27 sie 2015, 08:26

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: anubis »

Mama ma 66 lat, receptę na plastry już mam, na razie bierze te leki co wymieniłem ale chyba kupię jej te plastry.
Orientuje się ktoś ile takie plastry kosztują ? mam receptę na 2 miesiące czyli pewnie 2 x 30 plastrów.
Mama bierze też leki na ciśnienie, holesterol i typowe które się bierze po operacji wszczepienia bypassu wiec coś może się gryźć.
Szczególnie że stan mamy mocno się pogorszył.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: wigi »

Plastry są refundowane. Więc ich cena w każdej aptece jest taka sama. Poszukaj na stronie ministerstwa zdrowia w informatorze leków refundowanych, jaka jest aktualna cena. Ona się różni w zależności od producenta. Producentów jest kilku.
kat27
Posty: 1
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 04:30

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: kat27 »

Witam Mam pytanie mam tate(67 lat- choruje od 2009-stwierdzone wtedy) z choroba Alzheimera jest w w II stadium tej choroby, od kwietnia poszedł ten rzut obecnie nie możemy sobie poradzić bywa pobudzony i czasami bardzo nerwowy( szczególnie gdy chce żeby go zawieść do domu- chodzi o rodzinny dom a nie ten w którym razem mieszkamy) , ma omamy i urojenia do godziny 13 jest ok to się zaczyna właśnie po 13. Chodze z nim do neurologa , psychiatry bierze obecnie rywastygmine 9mg i biomentin 20 mg, bral pernazyne 25mg ale to go pobudzało bardziej, odstawili, później brał tiapridal ale tez na to nie szedł bo 100mg 3x ale tez nie pomagało zaczęłam mu dawac haloperidol bierze go już 3 tydzień 1x 1,5 mg i to mu pomaga, byłam teraz u Pani doktor i przepisała mu Kwetaplex, 25 mg na początek kazała podac 3x1 tabl, później 1x2x2 ( chciała tylko zaznaczyć ze tata mój przesypia cała noc, w dzień nie chce się połozyc i my go nie zmuszamy do tego).Nie wiem czy podac mu ten lek bo czytałam rozne rzeczy o nim ja nie chce taty tzw pacyfikować bo on jeszcze w miare jest swiadomy chodzi mi o to żeby go wyciszyć tylko a nie ,,spacyfikować" żeby był nieprzytomny proszę mi doradzić czy podac ten lek czy może cos innego. Bo wlasnie weszłam na to forum i widze ze Pan dużo wie na te temat- dziekuje bardzo pozdrawiam
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Główne leki stosowane w przypadku choroby Alzheimera

Post autor: Tomek »

Kwetiapina (w tym wypadku Kwetaplex) nie służy do pacyfikowania.
Już bardziej duże dawki haloperidolu do tego są.

Pamiętaj, że te leki trzeba wprowadzać i odstawiać powoli zmieniając dawkę obserwując objawy.

Zadam może trochę dziwne pytanie - o której tata wstaje i o której je obiad?
ODPOWIEDZ