Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Z doświadczenia opiekunów.
butterfly
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 13 lis 2014, 20:05

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: butterfly »

Witajcie,
mój dziadek choruje na Alzheimera. Od jakiegoś czasu ma zaparcia. Były to jednak jednorazowe przypadki, pomagały jabłka, maslanki i tym podobne. W skrajnych przypadkach była to Enema (lewatywa). Jednak ostatnio juz jest na takim etapie, że nic nie działa, a co gorsze nie ma odruchu parcia, nie współpracuje w ogóle a nawet zatrzymuje stolec bo boi się i nie wie co się z nim dzieje :-( jest leżący i zastanawiam się czy są jakieś leki które by mu pomogły, żeby nie mógł zatrzymać stolca. Od tygodnia go już prowadzam do wc i nic. Boje się ze skrętu jelit dostanie. Lekarz zapisal herbatkę na trawienie, bo upiera się ze musi się sam wyróżniać. I nie potrafi zrozumieć, że dziadek juz nic nie wie i nie potrafi już przeć :-(
Pomóżcie proszę!
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: wigi »

Można podawać Dziadkowi również syrop Lactulosum (dostepny bez recepty). Działa bardzo dobrze w takich sytuacjach.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Tomek »

I tak jak Wirginia napisała na poprzedniej stronie można spróbować siemię lniane.
Jednak ze względu na tak długi czas zaparcia sugerowałbym zmianę lekarza i szybką konsultację.
Długi zastój może doprowadzić do śmierci.
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: tanganika »

Polecam sprawdzony sposób: spożyć codziennie na czczo 1 łyżkę oleju popitą szklanką gorącej wody z dodatkiem cytryny. Należy również podawać więcej płynów np. woda z miodem, wodę i w niej namoczone śliwki. Dobrze zrobi masaż brzucha i ciepły okład na tą okolicę. To raczej na przyszłość. Na TERAZ z pewnością potrzebna Dziadkowi pomoc lekarska, inaczej będzie źle.
Awatar użytkownika
Bartek i dziadek
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 01 mar 2016, 21:33
Kontakt:

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Bartek i dziadek »

Cześć :) Mój dziadek ma 90 lat i od 9 lat choruje na demencję. Opiekuje się nim moja mama, jego córka. Od 2 lat ma on poważne problemy z oddawaniem moczu (prawie każdej nocy zalana pościel). Nosi pieluchy i w nie się załatwia, ale zdarza się mu je ściągnąć i rzucić na drugi koniec pokoju.Ma problemy z ciśnieniem i kontrolą pęchera. Zdarza się, że popuści mocz, nim dojdzie dojdzie do łązienki (ma do niej tylko 3 metry). Nie rozumie swojego przypadku i często zdarza mu się nerwowe pociąganie pieluchami lub klepanie się po nich. Wiele rzeczy, które piszecie, są dla mnie oczywiste, ale parę też jest nowych. Zebrałem Wasze informacje, którymi się dzielicie, przetłumaczyłem artykuł z http://www.alzheimersweekly.com/2016/02 ... nence.html" target="newWin i wrzuciłem na swój blog. Internet pełen jest dobrych informacji, jednak Ci, co się opiekują starszymi, wiedzą, że choć pewne sposoby, rutyna i konsekwencja są niezbędne przy opiece, to jednak bez cierpliwości i indywidualnego podejścia do pacjenta/podopiecznego niewiele da sie zrobić.

Z konkretnych porad polecam zrezygnowanie z podawania dużej ilości płynów na rzecz mocno wilgotnego jedzenia. Zdecydowanie odradzam kawę i herbatę. Dodatkowo, w naszym domu, w łazience przez całą noc świeci się mała żarówka (10 Wat), a na korytarzu, w samej łazience i na schodach na parter zainstalowaliśmy czujnik ruchu, który włącza żarówkę (teraz można takie kupić i za 20 zł w sklepie elektrycznym czy nawet w Biedronce). Dlaczego to jest ważne? Dziadek słabo widzi w nocy i zdarzało się, że zabłądził po wyjściu ze swojego pokoju (tak, zabłądził - ma wtedy 1 metr do łazienki i nie ma pojęcia, gdzie jest, więc wraca), przez co puszczał mocz i szedł spać mokry.

Polecam instalowanie czujników ruchu i włączników światła. To jak elektroniczna niania. Teraz te rzeczy chodzą za grosze.
joannal
Posty: 37
Rejestracja: piątek 25 gru 2015, 23:12

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: joannal »

U mojej mamy zaburzenia następowały stopniowo. Po pierwszym niekontrolowanym oddaniu moczu wprowadziłam tzw.majtki chłonne. Na tym etapie odczuwała jeszcze potrzebę pójścia do toalety. Późniejszym objawem było wiercenie się w miejscu i niepokój. Ponaglona szła do łazienki.
Następnym etapem było przypominanie co 2-3 godziny niezależnie od potrzeb. Bardzo często wyjścia kończyły się sukcesem.
Później wchodziła do łazienki i nie wiedziała po co, więc mówiłam jej co ma zrobić:zdjąć, zsunąć, usiąść itd.
Następną fazą były bezproduktywne "posiedzenia", a po 10-15 min.załatwianie się w majtki chłonne, które nie wytrzymywały takiego traktowania i zwyczajnie przeciekały i powodowały dyskomfort oraz inspirowały do dziwnych manewrów i zdejmowania wszystkiego od pasa w dół. Te etapy nie przechodziły w siebie płynnie tylko, jak to zwykle bywa, nakładały się na siebie, ale cały czas stan się pogarszał i kolejny etap pojawiał się częściej
Ten brak wyraźnych granic powodował tez dezorientację u nas, mimo, że staramy się być zawsze o krok przed chorobą.
Przeszliśmy na typowe pieluchy na rzepy super chłonne wersja Quatro. Sprawdzają się idealnie, chociaż nieraz w nocy coś tam się przesączy górą. Wtedy przypięty chłonny, foliowany podkład zabezpiecza prześcieradło i ochraniacz materaca.

Na dzień wprowadziłam do ubrania kombinezon z nogawkami lekko za kolana i na zamek błyskawiczny z tyłu(od połowy pośladków). Mamy 4 sztuki i to pozwala swobodę(jeden w praniu, jeden do prasowania, jeden na człowieku, jeden w zapasie)

Nie traktujemy go jako bielizny, tylko jako element ubrania nałożony na podkoszulek i rajstopy. Zasłonięty bluzką i dłuższą spódnicą nie stanowi krępującego elementu ubioru. Zamówiłam go w firmie zajmującej się tego typu rzeczami profesjonalnie. Koszt zależy od rozmiaru, materiału, fasonu.
Rząd wielkości to 100 i więcej zł za sztukę. Polecam kontakt telefoniczny w tej firmie, ponieważ fachowo doradzą i wyjaśnią szczegóły. Firma ma swoją stronę i możliwość zamawiania przez internet, są tam też pokazane wzory,ale jak dla mnie zdjęcia są mało wyraźne.
Pierzemy te kombinezony w trybie zapętlonym i jak dotąd nic się nie urwało, nie odpruło i nie odkształciło. Nie chcę tu robić przesadnej reklamy, ale piszę o tym co się sprawdziło u mnie. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to proszę szukać pod śpiochy pajace kombinezony dla seniora.
Wyłapanie na wczesnym etapie dziwnych i niepożądanych zachowań pozwoliło na nieutrwalanie ich i eliminację krępujących zachowań. Dla mnie kombinezony są właśnie czymś takim, co w dyskretny i skuteczny sposób rozwiązało nasz rodzący się trend do rozbierania się. Nawet jeśli Mama podejmuje b.rzadkie próby, to kończy się tylko na zadartej i podwiniętej spódnicy
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: tanganika »

Pomocy moja mama jest pol przytomna. Spi i.mowi bez skladu. Ma niski puls i cisnienie w normie. Od 2 mcy byla pobudzona. W dzien duzo rozmawiala sama do siebie. W MRI leukoarajoza i Alz. Wigi i Tomek pogotowie czy wezwac lekarza rodzinnego. Jestem z tym sama.
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: tanganika »

Opiekunki z domu samopomocy sa zaniepokojone matki stanem. Serce dotychcas bylo ok. Ostatnie ekg w marcu bylo w normie.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: wigi »

Tanganika, jeśli to się stało nagle to wezwij pogotowie.
Może tak być, że Mama dorwała się do jakichś leków?
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Tomek »

Kurcze, dopiero przeczytałem.
Napisz Tanganika co się okazało.
Była jakaś infekcja, która doprowadziła do pogorszenia?
ODPOWIEDZ