Czy Exelon, Donepezil, Cogiton itp. można odstawić?

Z doświadczenia opiekunów.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Czy Exelon, Donepezil, Cogiton itp. można odstawić?

Post autor: Tomek »

Czasami spotykałem się z pytaniami lub ogólnie kwestią odstawiania leków będących inhibitorami acetylocholinesterazy.
Leki z tej grupy opisałem już w temacie: http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ?f=11&t=88

Jeżeli nie mamy do czynienia z demencją naczyniową to tak jak pod powyższym adresem wyjaśniłem, w pierwszych etapach choroby nawet jeżeli nie widzimy efektu a diagnoza została poprawnie przeprowadzona i na jej podstawie można wnioskować niski poziom neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina (np. choroba Alzheimera) to lek ten jest cały czas potrzebny i może opóźnić występowanie niektórych objawów choroby.

Lek można zamienić na odpowiednik w przypadku skutków ubocznych lub można zmniejszyć jego dawkę.

Natomiast co w przypadku gdy mamy już zaawansowany stan chorego, z którym już nie ma za bardzo kontaktu. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że lek ten już nic nie zmienia. Nie ma kontaktu z bliskim i gorszych objawów już z tej strony może nie być. Otóż trzeba spojrzeć na rolę acetylocholiny. Wcześniej jednak zadajmy sobie pytanie, które neuroprzekaźniki w dużej mierze biorą udział za czynności mięśni? Są to dopamina, acetylocholina i glutaminian. Acetylocholina służy do przekazywania informacji na styku komórka nerwowa-komórka mięśniowa. Co z tego wynika? Jest coś takiego jak tonus mięśniowy czyli utrzymanie tzw. napięcia posturalnego. W pewnych przypadkach niedobór acetylocholiny może powodować nietrzymanie postawy (zaznaczam jeszcze raz, że wpływ na to mają także inne neuroprzekaźniki - dopamina, glutaminian oraz stan danych obszarów mózgu). Jednym słowem odstawienie wspomnianych leków może teoretycznie powodować zaburzenia postawy i siły mięśni.

Inaczej sprawa wygląda w chorobie Parkinsona i innych demencjach z obniżonym poziomem dopaminy. Podwyższenie poziomu acetylocholiny poprzez inhibitory acetylocholinesterazy mogą powodować wystąpienie lub nasilenie objawów parkinsonowskich. Nadmiar acetylocholiny może odpowiadać za objawy drżenia (tremor) i napięcia mięśni (rigor). Natomiast niedobór dopaminy za spowolnienie ruchowe (hipokinezja lub akinezja). W niektórych z tych przypadków odstawienie leku może zmniejszyć objawy pokrywające się ze skutkami ubocznymi inhibitorów acetylocholinesterazy.
Zablokowany