Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Z doświadczenia opiekunów.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Tomek »

Mam teraz troszkę więcej czasu i zaczynam przeglądać tematy ze starego forum.

Ciekawostką jest to, że kiedyś udało mi się znaleźć porady po polsku na stronie australijskiej.
Ktoś kiedyś wykonał dobrą robotę z tłumaczeniem:

1. Zaburzenia przyczynowe, takie jak infekcje dróg moczowych, zaparcia czy starcze zapalenie
pochwy daje się często wyleczyć i zdarza się, że nietrzymanie moczu może ustąpić.

2. W pewnych sytuacjach mogą pomóc leki, ale mogą też pogorszyć nietrzymanie moczu i
zwiększyć stan dezorientacji. Dlatego podając leki należy bacznie obserwować chorego i
odstawić je w wypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.

3. Jeśli możesz, zachęcaj cierpiącą osobę do picia sześciu do ośmiu szklanek płynów dziennie, o ile
lekarz nie zaleci inaczej. Pomaga to w zapobieganiu infekcji dróg moczowych i zaparć, a także
usprawnia czynność pęcherza. Należy unikać zbyt dużych ilości kawy, herbaty i coli, ponieważ
zawarta w tych napojach kofeina może podrażnić pęcherz i w konsekwencji zwiększyć
częstotliwość opróżniania pęcherza i parcie na mocz.

4. Należy regularnie oddawać stolec i leczyć zaparcia.

5. Proś lub przypominaj choremu, aby korzystał z toalety w regularnych odstępach czasu – w
chwilach, w których zwykle czuje potrzebę lub gdy istnieje prawdopodobieństwo, że może się
zmoczyć.

6. Jeśli chory nie jest już w stanie wyczuć potrzeby korzystania z toalety, to prowadź go do toalety
w regularnych odstępach czasu. Możesz to robić co 2-3 godziny, w zależności od ilości
wypijanych płynów i regularności moczenia się chorego. Możliwe, że trzeba będzie zostać z
chorym w toalecie, by mu pomóc i przypomnieć, dlaczego tam jest. Nie zaleca się częstszego
(np. co godzinę) chodzenia do toalety.

7. Jeśli potrzeba, wprowadź do ubrania chorego drobne poprawki, aby ułatwić mu rozpinanie,
zdejmowanie, itp., np. taśmy velcro zamiast zamków błyskawicznych i guzików. Odzież, z
którą łatwo sobie poradzić (np. dresy), może ułatwić rozbieranie się.

8. Zadbaj, żeby na drodze do toalety nie było żadnych przeszkód. W razie potrzeby zostaw
włączone na noc światło. Dopilnuj, aby drzwi toalety można było łatwo rozpoznać.

9. Jakkolwiek powyższe sugestie nie wyeliminują problemu nietrzymania moczu, to jednak mogą
zmniejszyć jego częstotliwość i przebieg. Jakość życia chorego i opiekuna może także ulec
poprawie dzięki stosowaniu produktów pomocy przydatnych w nietrzymaniu moczu, takich jak
podpaski i specjalne majtki.


Całość wraz z dodatkowymi informacjami można znaleźć pod adresem:
http://www.health.gov.au/internet/main/ ... mentia.pdf

Przypominam także, że rozmowa na temat rozwiązywania tego typu problemów była jeszcze w temacie:
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... =body#p225

Powiązane zagadnienia, o których warto później przypomnieć:
- pęcherz neurogenny,
- zapalenie układu moczowego w przypadku chorych z demencją,
- wstrzymanie oddawania moczu i cewnikowanie,
- zaparcia.

Jak ktoś ma jakieś uwagi, własne obserwacje, dobre pomysły, pytania, to w tym właśnie temacie można o tym pisać.
Awatar użytkownika
wirginia
Posty: 116
Rejestracja: poniedziałek 13 lut 2012, 10:46

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: wirginia »

W przypadku mojej Mamy - osoby leżącej - zaparcia dało się wyeliminować przez dodawanie do zmiksowanego obiadu łyżki mielonego siemienia lnianego. Kiedyś kupowałam len mielony odtłuszczony, ale teraz tylko zwykły i mielę sama w młynku do kawy. Sposób tani i przede wszystkim skuteczny. Dodatkowo siemię jest źródłem dobrych tłuszczów w diecie, błonnika i łagodzi dolegliwości gastryczne. Zauważyłam jeszcze jeden plus - ładnie zagęszcza posiłek i ogranicza krztuszenie się i ulewanie pokarmu. W tej chwili Mama załatwia się regularnie co 2-3 dni.
rafal
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 01:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: rafal »

wirginia pisze:Dodatkowo siemię jest źródłem dobrych tłuszczów w diecie
które łatwo się utleniają, dlatego bardzo dobrze robisz Wirginio że mielisz siemię dopiero przed użyciem
karlita79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 16:31

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: karlita79 »

witam u nas przy zaparciach mocno pomocny jest senes , trzeba tylko popróbować z ilością zacząc od pół szklanki aby działanie nie było zbyt mocne.
Pojawił się niestety inny problem Babcia od wczoraj nie chce oddać moczu ;( dziś przyjeła ok litra płynów - to jest bardzo duża ilośc jak na nią , nogi nie są opuchnięte, jest ospała cały czas śpi nie za bardzo chce się czymkolwiek zaintresować .Tłumacze to sobie osłabieniem po grypie którą przeszła 2 tygodnie temu (bywały juz po tym lepsze dni sama spacerowała po domu), może osłabienie spowodowane zmianą pory roku , modle się aby to nie był kolejny gorszy etap choroby.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Tomek »

Witaj, nie można długo zostawiać człowieka bez oddawania moczu, bo jest to bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji trzeba wzywać pielęgniarkę środowiskową, która założy cewnik.
Całkowite zatrzymanie moczu
Ten stan wymaga natychmiastowego założenia cewnika, który po kilku dniach można na próbę usunąć (trial without catheter - TWOC).
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1962

Z punktu widzenia neurologii:
Istnieje kilka mechanizmów, które mogą doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu:
/.../
- zwiększony opór cewkowy w wyniku przeszkody czynnościowej (nadmierne napięcie mięśni gładkich cewki wywołane - zwiększoną stymulacją α-adrenergiczną);
- nadmierne rozciągnięcie pęcherza moczowego (unieruchomienie, zaparcia, leki hamujące kurczliwość pęcherza);
- przyczyny neurogenne (np. cystopatia cukrzycowa).
Troszkę szerzej o przyczynach neurogennych:
Jakie choroby neurologiczne mogą powodować nieprawidłową czynność pęcherza?

Uraz rdzenia kręgowego
Stwardnienie rozsiane
Przepuklina oponowo-rdzeniowa
Stwardnienie zanikowe boczne
Udar mózgu
Choroba Parkinsona
Choroby otępienne np. choroba Alzheimera
Nowotwory
Uszkodzenie nerwów pęcherza moczowego i cewki moczowej w wyniku złamania miednicy
Cukrzyca (cukrzyca jest chorobą metaboliczną, jednak jednym z jej powikłań jest uszkodzenie nerwów)
„Pęcherz neurogenny” nie jest samodzielną chorobą. Terminem tym określa się zespół różnych zaburzeń czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, do których dochodzi w wyniku choroby układu nerwowego.

Prawidłowo działający pęcherz moczowy w czasie napełniania się moczem jest wiotki, natomiast zwie- racze cewki moczowej są w tym momencie zaciśnięte. Gdy jest pełny odczuwamy to jako potrzebę oddania moczu. Czynność zwieraczy i pęcherza znajduje się jednak pod kontrolą woli, dlatego mamy czas, aby dotrzeć do toalety. W toalecie, również w sposób zależny od woli, opróżniamy pęcherz. W tej fazie mięsień pęcherza kurczy się, natomiast zwieracze cewki ulegają rozluźnieniu. Do prawidłowego funkcjonowania tego mechanizmu konieczne są sprawne szlaki i ośrodki nerwowe w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Urazy i choroby układu nerwowego prowadzą do różnych zaburzeń opisanego powyżej mechanizmu.
Warto też zaznaczyć, że zaburzenie to może być tymczasowe i zainicjowane np. chorobą somatyczną. Od grypy już minął pewien czas ale warto jeszcze sprawdzić czy nie ma teraz jakiejś infekcji np. bakteryjnej lub innej dolegliwości. Ważne jest sprawdzenie czy nie ma zakażenia dróg moczowych.

Tutaj akurat znam to z rodzinnego doświadczenia. Taka sytuacja powtórzyła się u nas chyba już trzykrotnie (o ile dobrze pamiętam).
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: ewa »

Witam. W zapobieganiu zapaleniu dróg moczowych pomocny jest Żurawit. My podajemy tacie codziennie i nie ma problemów.
ewamalowaniec
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 09:17

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: ewamalowaniec »

ewa pisze:Witam. W zapobieganiu zapaleniu dróg moczowych pomocny jest Żurawit. My podajemy tacie codziennie i nie ma problemów.
cóż, śmiem wątpić żeby Żurawit tu cokolwiek pomógł. szkoda wątroby.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: Tomek »

Z tą wątrobą, to akurat chyba mocno nietrafiona uwaga. Trzeba się trochę bardziej postarać z wpisami z fikcyjnego konta.
karlita79
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 16:31

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: karlita79 »

witam ponownie u nas sytuacja się poprawiła na szczęście
pare dni stresu ..
podejrzenie niewydolności nerek z powodu podwyższonej kreatyniny (norma 1,2 , a jest 1,4) , przeszłysmy przez nefrologa , urloga, usg , Dr. powiedział że gdyby wszyscy wtym wieku mieli takie wyniki badań to by dozywali 100 lat ;) Zalecenia jak najwiecej pić i prowadzac babcię żeby sie ruszała , pomocnie działa Urosept i nospa oraz ciepłe okłady na brzuch
Awatar użytkownika
malwa
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2013, 23:42

Re: Demencja a zaburzenia oddawania moczu i stolca

Post autor: malwa »

wirginia pisze:W przypadku mojej Mamy - osoby leżącej - zaparcia dało się wyeliminować przez dodawanie do zmiksowanego obiadu łyżki mielonego siemienia lnianego. Kiedyś kupowałam len mielony odtłuszczony, ale teraz tylko zwykły i mielę sama w młynku do kawy. Sposób tani i przede wszystkim skuteczny. Dodatkowo siemię jest źródłem dobrych tłuszczów w diecie, błonnika i łagodzi dolegliwości gastryczne. Zauważyłam jeszcze jeden plus - ładnie zagęszcza posiłek i ogranicza krztuszenie się i ulewanie pokarmu. W tej chwili Mama załatwia się regularnie co 2-3 dni.
Od paru miesięcy miałam problemy z zaparciami u Taty. Lekarz rodzinny zalecił zwiększyć dawkę stosowanego od dłuższgo czasu i pomocnego dotychczas roztworu doustnego DUPHALAC... niestety nie pomogło. Lekarz rodzinny nie pochwalał stosowania SENESU czy też XENNY, które byłam zmuszona podawać co parę dni. Spróbowałam rady Wirginii i po 3 dniach stosowania zmielonego siemienia lnianego Tata zaczął wypróżniać się codziennie. Dodaję 1 kopiatą łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego do jogurtu. Wirginio, bardzo dziękuję za bardzo pomocną radę. :D
ODPOWIEDZ