Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje się

Z doświadczenia opiekunów.
martuś
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 17:44

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: martuś »

Witam.
Mama ma, jak obliczyłam, 20 punktów , więc będę się domagać opieki pielęgniarki środowiskowej[ oczywiście w razie potrzeby].
Pozdrawiam
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: wigi »

martuś pisze:Witam.
Mama ma, jak obliczyłam, 20 punktów , więc będę się domagać opieki pielęgniarki środowiskowej[ oczywiście w razie potrzeby].
Pozdrawiam
Przysługuje ci opieka pielęgniarki z opieki długoterminowej -bezpłatnie w ramach NFZ. To nie jest pielęgniarka środowiskowa.
Ta pielęgniarka przychodzi co najmniej 4 x w tygodniu na ok. godzinę. W razie potrzeby nawet codziennie.
Potrzebne są specjalne druki skierowań - dostępne na stronach zakładów zajmujących się taką opieką.
Skierowanie wystawia lekarz POZ.
Listę zakładów znajdziesz na stronach NFZ.
Taka pielęgniarka może niestety nie być dostępna "od ręki". Trochę trzeba poczekać w kolejce, ale warto wcześniej obdzwonić wszystkie zakłady zajmujące się taką opieką.
Ola_K
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 30 mar 2017, 09:35

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: Ola_K »

Witajcie. Trafiłam tu, bo postanowiliśmy z mężem wziąć do siebie babcię, która nie jest w stanie już sama mieszkać i wymaga opieki. Poszukuję wszelkich informacji, jak się opiekować babcią. W internecie trafiłam na stronę damy-rade.info. Zamówiłam stamtąd bezpłatny poradnik nt opieki nad osobą przewlekle chorą, na który jeszcze czekam. W międzyczasie czytałam na tej stronie, ze przysługuje opieka pielęgniarska - pielegniarka POZ i pielęgniarka opieki długoterminowej. Napiszcie proszę, czy korzystacie z takiej pomocy? Czy te pielęgniarki przychodza do domu regularnie, czy tam są kolejki czy one przychodzą od razu? Jak sobie z tym radzicie, jeśli pracujecie i nie możecie przebywać z chorym cały czas w domu?
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: wigi »

Witaj Olu. Babcia ma zdiagnozowaną ch. Alzheimera (albo inną chorobę otępienną)? Jest chodząca?
Pielęgniarka opieki długoterminowej w ramach NFZ przysługuje wtedy, jeśli chory ma co najwyżej 40 pkt. w skali Barthel.
Najpierw trzeba załatwić wszystkie formalności a potem ze skierowaniem w ręku trzeba szukać pielęgniarki. Nieraz trzeba poczekać w kolejce. Ale czasem ma się szczęście i pielęgniarka może być praktycznie od zaraz. W różnych regionach kraju jest z tym różnie.
Jak już jest znaleziona pielęgniarka to przychodzi ona regularnie (mniej więcej) w umówionych godzinach co najmniej 4 x w tygodniu na ok. godzinę. Czasem częściej, to zależy od sytuacji zdrowotnej chorego.

Jeśli Babcia wymaga opieki 24 godziny na dobę to w czasie, kiedy pracujecie trzeba załatwić Babci opiekę.
Anka
Posty: 106
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 15:59

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: Anka »

Olu, ze skierowanie od lekarza POZ na pielęgniarską opiekę długoterminową obdzwaniasz/objeżdżasz przychodnie/poradnie mające umowę z NFZ na taką opiekę. Tu masz link do informacji o tych świadczeniach
http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta ... piekuncze/" target="newWin
Są kolejki - czasem czeka się miesiąc, czasem pół roku. Niestety w Warszawie od razu zabierają skierowanie lekarskie i można czekać tylko w jednym miejscu, stąd warto wcześniej podzwonić, by zorientować się gdzie jest najmniej osób oczekujących.
Barto
Posty: 1
Rejestracja: piątek 24 lis 2017, 15:40

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: Barto »

W Niemczech w trakcie opieki pokazano mi na odleżyny Cleaderme DCB. Koszt jej to ok. 52 EURO. Dość dobra jest tylko droga.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Leżący podopieczny-czyli wszystko co w tym etapie dzieje

Post autor: wigi »

Odleżyn nie można leczyć samemu tylko trzeba to robić pod kontrolą lekarza i pielęgniarki. Są różne środki. A najlepiej starać się zapobiegać tworzeniu się odleżyn u chorego leżącego.
ODPOWIEDZ