Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Z doświadczenia opiekunów.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: ewa »

Masz rację tak to wyglada nie wiedzialam że inni chorzy też tak mają . Jestem przerażona bo tata przez kilka lat był raczej stabilny a teraz w krótkim czasie coraz trudniej jest soę nim opiekkwać. Od dwóch tygodni nie chce wejść do wanny. Wcześniej też się opierał ale w końcu zawsze dał się przekonać a teraz uprze się że nie pójdzie i koniec. Coraz gorzej też z połykaniem tabletek wcześniej połykal bez problemu. Nie wiem jak sobie radzić
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: wigi »

Tabletki trzeba niestety kruszyć i podawać choremu z jedzemiem. Np. na łyżce słodkiej kawy zbożowej, zupy, czy też np. w ptasim mleczku...
Co do kąpieli w wannie... może wystarczy założyć siedzisko do wanny?
Poczytaj forum.

Może trzeba skorygować leczenie?
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: Tomek »

ewa pisze:A co myślisz o zwiększeniu dawki melatoniny?
Jeżeli 5 mg nie działa to wydaje mi się, że zaburzenia w układzie nerwowym poszły już troche dalej i chyba zwiększnie dawki by nic nie dało.
Tak jak pisałem na początku tego tematu, mogło dojść już do zmian w receptorach łączących się z melatoniną.

Jakie leki obecnie przyjmuje Tata?
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: ewa »

Przepraszam za tak długą przerwę (problemy z czasem) Tata bierze w obecnej chwili: biomentin, depakine chrono, agapurin, milurid, ketrel i melatoninę na noc. Ostatnio była u nas Pani doktor geriatra i trochę pozmieniała mu dawki oraz czas brania leków między innymi połówkę depakiny kazała dawać wieczorem co powinno go bardziej wyciszyć. Poza tym tata brał przez jakieś pół roku steryd bo miał paskudne uczulenie w formie wysypki głównie na torsie i na plecach. Geriatra kazała stopniowo mu odstawić zmniejszając dawki bo rzekomo sterydy również mogły mieć wpływ na pogorszenie stanu taty. Tata ma również skłonności do niskiego ciśnienia i wtedy jest bardzo zagubiony. Ostatnio w niedzielę rano spadło mu do wartości 77/53, był prawie nieprzytomny. Mam również pytanie odnośnie zastrzyków które przepisała geriatra na poprawę pamięci, podobno nowość. Nazywają się Celebrolizyna. Czy spotkał się ktoś z Was z tym lekiem? Jeszcze nie zaczęliśmy go podawać bo trochę się obawiamy.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: wigi »

Cerebrolizyna to lek opisywany na naszym forum.
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ebrolizyna" target="newWin
Opinie o tym leku są pozytywne.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: ewa »

Dziękuję. Spróbujemy podać to tatusiowi. Poinformuję Was jeżeli będą efekty.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: Tomek »

To czego nauczyły mnie te choroby to to żeby zawsze sprawadzać ulotki i dobrze poznawać skutki uboczne.
Kiedyś po prostu przyjmowałem albo dawałem leki tak jak przepisał lekarz. Teraz mam już zupełnie inne podejście - najpierw czytam dokładnie ulotki.
ewa pisze:miał paskudne uczulenie w formie wysypki głównie na torsie i na plecach Tata ma również skłonności do niskiego ciśnienia i wtedy jest bardzo zagubiony.
"Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Milurit?"

"W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości (np. wysypki) należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu, ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji nadwrażliwości."

https://bazalekow.mp.pl/lek/49130,Milurit-tabletki#info
ewa pisze:Ostatnio w niedzielę rano spadło mu do wartości 77/53, był prawie nieprzytomny.
"2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU AGAPURIN"

"U pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym krwi lub chorobą serca po podaniu leku Agapurin może
wystąpić nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi i, rzadko, ból pleców lub ból za mostkiem. Z tego
względu podczas leczenia należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi."

"Agapurin może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych (w tym inhibitorów konwertazy
angiotensyny) lub innych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi (np. azotanów)."

"4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE"

"Rzadko (występujące potencjalnie u 1-10 spośród 10 000 pacjentów): skórne reakcje alergiczne,
rumień, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk różnych części ciała, najczęściej w
obrębie twarzy), zwiększona potliwość, cholestaza (zastój żółci), zwiększona aktywność enzymów
wątrobowych, skurcz oskrzeli, niedociśnienie (niskie ciśnienie tętnicze), tachykardia (przyspieszona
czynność serca), palpitacje (zaburzenia rytmu serca), uczucie kołatania serca, dusznica bolesna (ból za
mostkiem), niepokój, zaburzenia snu, omamy, hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi),
wstrząs anafilaktyczny (w niektórych przypadkach nadmierna reakcja organizmu występowała w
ciągu kilku minut po podaniu leku – w takim przypadku należy przerwać stosowanie leku i rozpocząć
odpowiednie leczenie reakcji anafilaktycznej)."

http://bazalekow.info/agapurin-5909990234714
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: ewa »

No tak, tylko że czytając ulotki mogłoby się okazać, że najlepiej nie brać żadnych leków. Zresztą wiesz że firmy farmaceutyczne zabezpieczają się w ten sposób. Tata bierze te wszystkie leki od prawie pięciu lat i nic takiego się nie działo. To znaczy tata miał zawsze skłonności do niskiego ciśnienia czyli także przed zachorowaniem. Zastanawiałam się nawet czy to nie wpłynęło na pojawienie się tej choroby. Natomiast z tą wysypką to było tak, że jesienią ubiegłego roku tata brał antybiotyk po którym pojawiły się drożdżaki w obrębie pachwin z którymi nie umieliśmy sobie poradzić. Sprowadziliśmy dermatologa który przepisał maści oraz tabletki (niestety mama wyrzuciła opakowanie a ja niestety nie mogę sobie przypomnieć nazwy). Potem drożdżaki zniknęły a w zamian pojawiła się ta wysypka a właściwie rozlewające się plamy. Więc lekarz rodzinny przepisał steryd po którym wszystko się uspokoiło ale jak tylko próbowaliśmy go odstawić to pojawiało się na nowo i tak zostaliśmy przy sterydzie do tej pory.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: Tomek »

To nie jest tylko zabezpieczenie się firm farmaceutycznych. Zabezpieczenie się to jest informacja na zabawce, że części są małe i może się nimi zadławić dziecko.
Informacje w ulotce to rezultat 3 faz testów klinicznych. Jest to poparte konkretnymi przypadkami wystąpienia objawów u pacjentów w badanych grupach.
To, że lek jest podawany od dawna też nie ma znaczenia w przypadku niektórych substancji - patrz niepożądane działania leków typu C i D wg klasyfikacji klinicznej (działania uboczne występujące po długotrwałym stosowaniu leku)
oraz w przypadku chorób postępujących, w których nigdy nie można mówić o stałej i stabilnej sytuacji.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Melatonina i leczenie zaburzeń snu - podsumowanie

Post autor: Tomek »

Dodam tutaj odnośnik do relacji Ewy.
EwaB pisze:Ja podaje mamie melatoninę i to rozwiazalo mi problem ze snem. Jednak musze uwazac aby zadnego leku uspokajającego nie mogę podawac po godzinie 17.30 bo potem mama się usakaja i nie spi.
http://alzheimer-opiekuni.pl/forum/view ... 5020#p5004
ODPOWIEDZ