Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Z doświadczenia opiekunów.
gajowy183
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 11 sty 2018, 00:05

Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: gajowy183 »

Witam, jestem tu nowy więc chciałbym się ze wszystkimi serdecznie przywitać. Moja babcia ma zaawansowanie stadium alzheimera, jedynie sama je, już nie mówi, a po domu porusza się tylko gdy ktoś czuwa przy niej, np. gdy jest czas na tv, toalete, jedzenie itp. Od ponad roku występuje duży problem z brakiem snu. Babcia ciągle rusza nogami, zsuwa się z łóżka, nie śpi (sama nie wstaje z łóżka). Babcia ogólnie jest wesoła, uśmiechnięta, nie ma pod tym względem problemów, w dzien robi wszystko co sie do niej mowi, tylko strasznie szkoda jej w nocy gdy widze jak sie meczy gdy nie moze spac. W dzień oczywiście odsypia. Wcześniej dostawała Biomentin rano (10mg), a na noc Cogiton 10 i Kwetaplex 50, ten zestaw przestał zupełnie działać. Tydzień temu byliśmy u neurologa i przepisał wyższa dawkę kwetaplexu do 200 (obecnie podaje 150) i doraźnie Haloperidol wzf na sen (jeszcze nie podawałem), reszta leków została bez zmian. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakie są opinie odnośnie tego leku (Haloperidol wzf) w przypadku Alzheimera ?

Przeczytałem (link zamieszczam ponizej), że Haloperidol WZF nie jest zarejestrowany do leczenia demencji związanej z zaburzeniami zachowania, w dodatku lek ma pewnego rodzaju ograniczenia odnosnie osob ze slabym sercem. Moja babcia bierze na serce (lekarz o tym wie) Acard, Digoxin i Dilatrend.

http://leki.urpl.gov.pl/files/25_Halope ... ts_1_5.pdf" target="newWin
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: wigi »

Witaj na forum.
Babcia ma problemy ze snem, bo najprawdopodobniej przestawiła sobie noc z dniem - sam piszesz, że odsypia w dzień. To się często zdarza u starszych osób, nie tylko z demencją.
Haloperidol bywa stosowany u osób z demencją, zwłaszcza w szpitalach, przede wszystkim doraźnie.
Jeśli masz wątpliwości co do zastosowania tego leku u chorej na serce Babci to musisz skonsultować się z kardiologiem (ew. lekarzem POZ), który leczy Babcię.
W przypadku zaburzeń rytmu dobowego bardzo dobrze działa na chorych z demencją (na ogół) melatonina - sprzedawana bez recepty. Ewentualne stosowanie proszę skonsultować z lekarzem.
http://www.alzheimer-opiekuni.pl/forum/ ... ?f=11&t=61" target="newWin
gajowy183
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 11 sty 2018, 00:05

Re: Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: gajowy183 »

Tak właściwie co oznacza w tym przypadku slowo "doraźnie" w przypadku babci, bo do końca nie rozumiem ? Przecież ona cały czas nie przesypia nocy. Skoro lekarz wie, że babcia nie przesypia w ogóle nocy, każdej, a on każe podawać doraźnie to ja już nic nie rozumiem. W moim rozumieniu doraźnie oznacza, że w przypadku potrzeby, np. 2-3 razy w tygodniu.
Jutro idę do lekarza babci spytać się co sądzi o tym leku.
Odnośnie melatoniny... czytałem ten wątek i z tego co widzę ketrel jest identyczny jak kwetaplex (porównując ulotki), babcia codziennie ok półtorej godziny przed snem dostaje kwetaplex 150 (ta dawka dobrze ją wycisza w ciągu dnia, jest mniej poddenerwowana itd.), ogólnie rzecz biorąc babcia z natury jest też wesoła (nigdy nie było krzyków, obrażania itd.). Lecz kwetaplex podany na noc nie powoduje, że babcia śpi (autor wątku jeżeli dobrze przeczytałem pisał, że już sam ketrel powodował spanie), myślicie, że ta dawka kwetaplexu 150 z melatonina 3mg coś pomoże ?
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: wigi »

Haloperidol nie jest lekiem na bezsenność, tylko lekiem stosowanym (doraźnie) w wypadku pobudzenia.
Skoro, jak piszesz Babcia jest spokojna, to może najpierw spróbować zastosować melatoninę?
Trzeba poradzić się lekarza. Co do dawek również.
gajowy183
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 11 sty 2018, 00:05

Re: Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: gajowy183 »

Jutro idę do babci lekarza POZ, zasięgnę dokładniejszej opini co on sądzi po podawaniu Haloperidolu, a także zapytam się odnośnie melatoniny. Serio nie wiedziałem, że medycyna jest jeszcze w takich powijakach, że nie potrafi na noc uśpić staruszki z alzheimerem ;) Będę pisał co załatwię jutro i późniejsze efekty, może się komuś przyda na przyszłość mój wpis. Dziękuję za dotychczasową pomoc ;)
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Bezsenność, Haloperidol wzf, opinie

Post autor: Tomek »

Cześć, odnośnie melatoniny to spytaj się czy istnieją przeciwwskazania.
Jeżeli chodzi już o samą skuteczność to lekarze w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy, że może to pomóc w przypadku osób z demencją.
Ja to wygrzebałem z raportów z badań naukowych gdy sam musiałem rozwiązać w domu podobny problem.
ODPOWIEDZ