Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Z doświadczenia opiekunów.
Anma
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 sie 2018, 08:40

Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Anma »

Witam Wszystkich.
Mąż (62 lata) ósmy rok choruje . Mam prośbę. Poszłam do MOPS-u z wnioskiem o dofinansowanie (likwidacja barier) ale pani przekonała mnie, że lepszy będzie podnośnik wannowy od zamiany wanny na prysznic. Po licznych próbach wykorzystania podnośnika stwierdziłam, że nie jest możliwe wykorzystanie go. Mąż mało rozumie, trudno od niego wymagać koniecznej współpracy. Ma coraz większe problemy z poruszaniem się, nie zawsze potrafi wejść do wanny. Myślałam, że podnośnik mógłby wykorzystać ktoś inny (np. złamana noga) W mopsie dowiedziałam się, że musi u nas być przez 5 lat bo dostaliśmy w tym roku dofinansowanie i nic się nie da zrobić, W ogłoszeniu w internecie znalazłam tanią kabinę prysznicową z brodzikiem dużą 150x100 i w dodatku jak zadzwoniłam, okazało się, że jest to przy sąsiedniej ulicy (ze 400m od naszego bloku) Pan chciał mi przynieść przymierzyć brodzik ale wystraszyłam się czy znów nie popełnię błędu. Bardzo proszę kogoś z doświadczeniem napisać mi czy to byłaby dobra decyzja. Wannę wyniosłabym na wszelki wypadek do piwnicy. Pani w MOPS-ie powiedziała mi jeszcze że mogę w przyszłym roku złożyć wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier ale do przyszłego roku nie mogę czekać, wolałabym to zrobić sama jak najszybciej,najtaniej, żeby tylko było funkcjonalne.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: wigi »

Kabina prysznicowa z brodzikiem? Nie sądzę, aby to był dobry pomysł. Chory z czasem może mieć problem z wejściem do brodzika. A jeśli w ogóle może mieć problem z chodzeniem i trzeba będzie go wozić na wózku?
Moim zdaniem, jak już to najlepsza byłaby kabina prysznicowa bez brodzika, z podłogą na poziomie podłogi łazienki.

Jaki dokładnie jest problem z korzystaniem z podnośnika wannowego? Jaki to jest typ podnośnika?
Jeśli problem dotyczy samego wejścia do wanny to może rozwiązaniem będzie schodek z poręczą? W sprzedaży dostępnych jest wiele typów takich schodków i stołków.
Anma
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 sie 2018, 08:40

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Anma »

Jest to podnośnik CAPRL 3. Przysysa się do wanny i podnosi się jakby krzesło na wysokość brzegu wanny trzeba usiąść i przełożyć nogi do wanny i z tym problem a kabina wygląda tak https://www.gumtree.pl/a-lazienka/krako ... 0471245809 Pan mówił, że niski brodzik. Łazienkę mamy dość dużą. Stosowałam podest na wys. połowy wanny, mąż jakby się go bał nie myślałam o schodkach. Dziękuję za podpowiedź.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: wigi »

Anma, w kwestii korzystania z podnośnika proponuję poradzić się rehabilitanta. On, będąc na miejscu powinien najlepiej doradzić w jaki sposób korzystać z podnośnika.
Zresztą Pani Mężowi przysługuje rehabilitacja w ramach NFZ, również domowa.

Co do tego brodzika - nie jest podana wysokość brodzika od podlogi. Więc trudno ocenić, czy dałoby się weń, jakby co, wjechać wózkiem.
Anma
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 sie 2018, 08:40

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Anma »

Wigi, dziękuję za rzetelne rady, z wszystkich skorzystałam. Komórką zrobiłam filmik jak działa podnośnik i poszłam do przychodni. P. rehabilitant udzieliła mi "fajnej" rady. W szpitalu są lepsze podnośniki więcej miejsca, w domu nie ma takich warunków. Jej ciocia miała chorego męża, miała tylko miskę do mycia i zawsze był czysty. W poniedziałek (pan wróci do domu) zobaczę kabinę, brodzik ma wys. 7 może 8 cm potrzebny jest szczupły syfon, żeby się zmieścił. Znalazłam w internecie grupę wsparcia zapisałam się na spotkanie w poniedziałek, nie wiem jak to wygląda ale też liczę na mądre rady.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: wigi »

Anma pisze: Komórką zrobiłam filmik jak działa podnośnik i poszłam do przychodni. P. rehabilitant udzieliła mi "fajnej" rady. W szpitalu są lepsze podnośniki więcej miejsca, w domu nie ma takich warunków. Jej ciocia miała chorego męża, miała tylko miskę do mycia i zawsze był czysty.
Brak słów. Byłaś w zwykłej przychodni czy rehabilitacyjnej?

Masz w domu instrukcję użytkowania tego podnośnika? To przeczytaj ją dokładnie.
Ja znalazłam w internecie taką instrukcję:
https://www.dietz-reha.com/dietz_de/att ... ownload/?d.." target="newWin.
1. Przesunąć siedzisko przyciskiem W górę (Rys. 15,3) tak daleko do góry, żeby klapy boczne (Rys. 16,1 i 2) spoczęły płasko na brzegu wanny.
2. Wpuścić wodę do wanny i sprawdzić temperaturę wody.
3. Usiąść na przedniej klapie bocznej (Rys. 16,1). Plecy skierowane są w kierunku naprzeciwległej klapy bocznej (Rys. 16,2).
4. Przesunąć się na środek siedziska i przekręcić do właściwej pozycji siedzącej. W tym celu przełożyć jedną nogę za drugą ponad krawędzią wanny. W razie potrzeby zastosować element obrotowy lub element obrotowo-przenoszący (akcesoria).
5. Nacisnąć przycisk W dół (Rys. 15,5), aż do osiągnięcia pożądanego położenia (patrz punkt 6.3).
Anma
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 sie 2018, 08:40

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Anma »

Byłam w zwykłej przychodni. Z tej instrukcji punkt 4 jest nie do zrealizowania. Do męża już mało dociera i nie można liczyć na normalną współpracę. Zmieniliśmy talerz obrotowy na obrotowo-przesuwny, nie pomogło. Znajoma która ma ukończony jakiś kurs fizjoterapii gdy to zobaczyła od razu powiedziała, że się nie nadaje.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Krystyna »

Anno, z własnego doświadczenia wiem, że kabina nie jest dobrym rozwiązaniem. Co będzie, jeśli mąż nie będzie mógł stać w kabinie i nawet siedzieć na stołku, czy zamontowanym do ściany siedzisku, bo będzie się ześlizgiwał? Ja mam chorą dorosłą córkę. Korzystam z obrotowego krzesła , nakładanego na wannę. Sadzam córkę na krześle, obracam siedzenie za pomocą specjalnej rączki i jednoczenie wkładam nogi córki do wanny. Krzesło ma oparcie i podłokietniki. Mogę wtedy prysznicem myć na siedząco. Takie krzesło kupiłam w sklepie z używanym sprzętem medycznym. Jest to produkt niemiecki. Świetnie się sprawdza.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Krystyna »

Anno, kupisz taki fotel obrotowy przez internet.
Anma
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 sie 2018, 08:40

Re: Czy kabina prysznicowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Post autor: Anma »

Krystyno, dziękuję za radę oglądałam takie fotele w internecie w międzyczasie znalazłam grupę wsparcia dla opiekunów chorych na Alzheimera rozmawiałam z ludźmi i jednak chyba wezmę się za tą kabinę prysznicową. Jeszcze pójdę z mężem ją pooglądać mam nadzieję, że mu się spodoba bo to też jest ważne .
ODPOWIEDZ