Proszę o pomoc...

Ankiety do prac dyplomowych i nie tylko...

Proszę o pomoc...

Postautor: joanna0303 » niedziela 28 kwie 2013, 13:08

Witam, piszę pracę licencjacką na temat choroby Alzheimera, potrzebuję informacji na temat diagnostyki i leczenia. Same informacje z ksiazek nie są dla mnie wystarczajace bo nie wiem jakie sa realia w polsce tzn. jakie badania są tak naprawdę wykonywane i jakie leczenie. Dlatego mam pytanie czy znalazłby sie ktoś kto posiada i mógłby mi udostępnić np. wypis ze szpitala gdzie była diagnozowana i leczona ta choroba ??
joanna0303

Re: Proszę o pomoc...

Postautor: wigi » niedziela 28 kwie 2013, 17:49

Witaj, Joanno.
Diagnostykę choroby Alzheimera bardzo rzadko przeprowadza się w szpitalu.
Lekarz neurolog (najczęściej - bo może to być też psychiatra) zleca (powinien - bo niestety różnie z tym bywa) cały szereg badań krwi, żeby wykluczyć ew. inne choroby. Ponadto zleca tomografię komputerową głowy albo rezonans magnetyczny głowy. Wykonuje też różne testy psychologiczne w celu ustalenia stopnia otępienia. No i oczywiście przeprowadza ogólne badanie neurologiczne pacjenta.
Diagnoza, jaka stawiają lekarze - to otępienie o charakterze ch. Alzheimera... a nie choroba Alzheimera
Oczywiście diagnozę ostateczną, czy to jest (była) choroba Alzheimera, można postawić dopiero po śmierci pacjenta...
Chorób otępiennych jest wiele i na ogół trudno je lekarzom zróznicować...

Proponuję, byś skontaktowała się w tym celu z neurologiem specjalistą od choroby Alzheimera i chorób otępiennych i poprosila go o pomoc w tej sprawie.

Co do leczenia to opis głównych leków (i leków pomocniczych) stosowanych w ch. Alzheimera - zarejestrowanych w Polsce znajdziesz na forum. Leczenie jest wyłącznie objawowe.
Oprócz leków ważne znaczenie ma też rehabilitacja chorego - różne ćwiczenia, treningi pamięci itp.
wigi

Wróć do Ankiety, badania