Złożenie PIT za chorego

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
tristris
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 16 lip 2017, 07:29

Złożenie PIT za chorego

Post autor: tristris »

Jestem kuratorem babci - zgodnie z postanowieniem sądu mam prawo ją reprezentować we wszystkich sprawach skarbowych, administracyjnych itd. (nie starałam się o ubezwłasnowolnienie z powodu czasu i kosztów). Babcia ma bardzo zaawansowaną demencję. Chcę rozliczyć jej pit ze zmarłym dziadkiem i oczywiście ktoś to musi podpisać. Z oczywistego powodu babcia nie wystawi mi pełnomocnictwa na druku wymaganym przez urząd skarbowy. Jak to mam rozwiązać? Dołączyć do zeznania kopię postanowienia sądu? Czy kopia musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem, a jeśli tak, to przez kogo?
Na pewno opiekunowie z dłuższym stażem zetknęli się z tym problemem - proszę o informacje.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Złożenie PIT za chorego

Post autor: wigi »

tristris pisze:Chcę rozliczyć jej pit ze zmarłym dziadkiem
Ze zmarłym dziadkiem? Za zmarłego nie wolno rozliczać PIT-u. To może zrobić tylko Urząd Skarbowy.
Jeżeli chodzi o roliczenie PIT-u za chorą Babcię to oczywiście jak najbardziej możesz to zrobić, skoro jesteś jej kuratorem sądowym.
PIT podpisujesz sama. Pod swoim podpisem dopisujesz, że jesteś kuratorem na podstawie decyzji sądu.
Co do tego, czy urząd chce kopię postanowienia sądu to się musisz zapytać w swoim urzędzie przy oddawaniu PITu. Więc na wszelki wypadek weź ze sobą to postanowienie sądu.
Każdy US ma swoje zwyczaje.
ODPOWIEDZ