Pomoc finansowa dla opiekuna

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
aqnieszka
Posty: 4
Rejestracja: piątek 21 wrz 2012, 10:30

Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: aqnieszka »

Mam 26 lat, kilka lat pracowałam, jednak teraz opiekuję się mamą (65l) mojego chłopaka chorą na Alzheimera. Nie jest ona osobą leżącą, niemniej jednak prawie niczego nie potrafi już przy sobie zrobić.

W związku z tym, że mój chłopak zarabia więcej, to ja postanowiłam zrezygnować z pracy i się nią zająć, mieszkamy z nią. Mimo choroby jest ona osobą bardzo miłą dla nas, za to ewidentnie nie zgadza się na pomoc z zewnątrz (były już takie próby).
Niby nic nie rozumie, jednak tylko do nas się uśmiecha, większość czasu mówi bez sensu, mamrocze, nie ma z nią specjalnego kontaktu, jednak raz na jakiś czas mówi, że jesteśmy kochani :)

Zastanawiam się czy istnieje jakaś forma pomocy finansowej dla nas? Dla mnie jako opiekunki? Czy to, że nie jesteśmy małżeństwem to jakaś różnica? Być może jej należy się jakiś dodatek? Dodam, że dostaje ona emeryturę, ja jestem na utrzymaniu mojego chłopaka. Czekam na odpowiedź :)

Pozdrawiam wszystkich opiekunów.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: ewa »

Witaj Agnieszko. Mój syn jako wnuk osoby chorej na Alzhaimera stara się o taki (nie wiem jak to nazwać) zasiłek dla opiekuna. Syn ma 25 lat i studiuje zaocznie. Złożyliśmy wniosek w MOPS-ie i czekamy teraz na odpowiedź. Jest to kwota coś około 500 zł/miesiąc. Ważne również że jest od tego odprowadzana składka chorobowa więc taki opiekun jest automatycznie objęty ubezpieczeniem. Było do spełnienia trochę formalności. Nie wiem jak to wygląda w przypadku osoby niespokrewnionej. Warto wybrać się do najbliższego MOPS-u i zasięgnąć informacji.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: ewa »

Aha, zapomniałam dodać że osoba którą się opiekujesz musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Załatwiliśmy to zanim syn złożył wniosek do MOPS-u.
alimade
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2012, 08:33

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: alimade »

Witam, istnieje taka forma pomocy jako świadczenie pielęgnacyjne, ale... wg prawa przysługuje osobie zobowiązanej do alimentacji (czyli rodzice, dzieci), a już wnuki siostry czy ciotki to jest już większy problem. Tutaj podam forum MOPS-u który zajmuje się właśnie świadczeniami pielęgnacyjnymi: http://www.ops.pl/forum.php?category=18" target="newWin
wiem, że sporo osób składa wnioski niezależnie co powiedzą pracownicy MOPS-u i w razie decyzji odmownej przyznania odwołują się do SKO, a jeśli tam nie pomoże to do WSA lub wyżej. Jest bardzo dużo wyroków przyznających to świadczenie (obecnie 520 zł/miesiąc i na razie bez ograniczeń dochodu na osobę w rodzinie ale to ma się wkrótce zmienić), więc trzeba składać.
Jako osobie w ogóle niespokrewnionej ciężko będzie od razu otrzymać pozytywną decyzję, ale jeśli masz dużo cierpliwości i konsekwencji - pisz i odwołuj się do skutku.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: ewa »

Witam. Syn dostał wczoraj decyzję odmowną. Będziemy się odwoływać. Uzasadnienie brzmi że dzieci (czyli ja i mój brat) jesteśmy w pierwszej grupie osób zobowiązynych do alimentacji. My z bratem obydwoje pracujemy a mój syn nie (uczy się jeszcze zaocznie). Syn faktycznie poświęca cały swój czas na opiekę i bez niego byłoby nam niezwykle trudno zorganizować opiekę na czas kiedy jesteśmy w pracy. Jednak MOPS uważa, że któreś z nas powinno zrezygnować z pracy i zasilić rzesze bezrobotnych. To jest jakaś paranoja.
alimade
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2012, 08:33

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: alimade »

Witam. zgodnie z ustawą USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.06.139.992)
"Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. (...)
Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu lub
2) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
1a.Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki, o której mowa w ust. 1.
2 – 2d (uchylone).
3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 520,00 zł miesięcznie.
4. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
1a) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem
o znacznym stopniu niepełnosprawności;
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę,
w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej."

Jestem tym tematem osobiście zainteresowana, ponieważ za niedługo będzie mnie on dotyczył, dlatego ciągle śledzę to forum, które podałam wcześniej. Nie mam teraz pod ręką tych wyroków przyznających wnukowi świadczenie pielęgnacyjne, ale po niedzieli podeślę kilka linków w tej sprawie. Najważniejsze to nie poddawać się i walczyć do końca. Zawsze.
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: ewa »

Na tym forum, które podałaś uzyskałam odpowiedź żeby pisać odwołanie. Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.
alimade
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2012, 08:33

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: alimade »

jutro postaram sie podpowiedzieć jak sie odwołać, a jeśli to Ty pisałaś tam - to nie przejmuj sie wypowiedziami pracowników MOPS-u - oni pracują jednak wg obowiązującego w Polsce prawa - a czy ono jest sprawiedliwe - to jest kwestia do dyskusji.
alimade
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2012, 08:33

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: alimade »

Ewa - wysłałam ci wiadomość e-mailem, jeśli będzie coś nie tak to daj znać może jakoś poprawie
ewa
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:07

Re: Pomoc finansowa dla opiekuna

Post autor: ewa »

Jeszcze raz bardzo dziękuję:)
ODPOWIEDZ