Proszę o poradę

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
slawus
Posty: 2
Rejestracja: środa 26 gru 2012, 14:03

Proszę o poradę

Post autor: slawus »

Witam wszystkich forumowiczów. U mnie sytuacja wygląda następująco. Moja mama opiekuje się babcią chorą na alzheimera, chcieliśmy załatwić świadczenie pielęgnacyjne, niestety nasze kochane państwo, swoim obywatelom robi pod górke, według mnie próg dochodowy jest nie sprawiedliwy. Moja mama niestety nie może podjąć pracy, bo babcia musi byc stale pod jej okiem. Brakuje jej 3 lat składkowych do emerytury. Do końca roku była szansa, że takie osoby mogą liczyć na państwo, które opłaci im składki społeczne, niestety od stycznia ma to sie zmienić. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Zastanawiam sie, jak to ominąć. Może założyć działalność gospodarczą, która opiekuje się osobą niepełnosprawną i liczyć na dofinansowanie? Pozdrawiam
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Proszę o poradę

Post autor: Tomek »

Witaj, ja niestety nie potrafię odpowiedzieć ale poczekaj cierpliwie, bo być może po przerwie świątecznej pojawi się ktoś kto będzie miał większą wiedzę na ten temat. Teraz część osób ma mały odpoczynek od internetu...
wnuczka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 01 gru 2011, 14:49

Re: Proszę o poradę

Post autor: wnuczka »

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą, to przez pierwsze 2 lata jest preferencyjna składka około 400 zł, czyli przez rok Twoja mama musiałaby płacić składkę ok 1000,00 zł.
Wiem że funkcjonuje coś takiego, jak zatrudnienie fikcyjne. Czyli dogadujesz się z kimś kto prowadzi działalność, zatrudnia osobę na etat za najniższą krajową, a osoba potrzebująca zatrudnienia płaci pracodawcy na składki, które pracownik musi odprowadzić. Nie wiem ile to jest, ale są kalkulatory wynagrodzeń i można to poszukać w internecie. W takiej sytuacji może można by się poratować potem urzędem pracy, tzn. przepracować w ten sposób tyle ile trzeba i starać się o zasiłek dla bezrobotnych. Ale nie wiem czy okres pobierania zasiłku wlicza się do okresu emerytalnego? Pewnie nie...
slawus
Posty: 2
Rejestracja: środa 26 gru 2012, 14:03

Re: Proszę o poradę

Post autor: slawus »

Dziękuje za odpowiedź. Ja zastanawiam się czy założyć działaność gospodarczą plus do tego dofinansowanie na sprzęt itp, tylko pytanie czy to jest możliwe dla opiekunów osób z alzheimerem.
ODPOWIEDZ