Świadczenie pielęgnacyjne

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
pepsi
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 25 sie 2013, 12:31

Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: pepsi »

Witam. Mam dość skomplikowane pytanie dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego. Po śmierci dziadka, od ponad pół roku opiekuję się i mieszkam z babcią chora na Alzheimera. Jestem studentem, nie pracuję ze wzgledu na opieke nad babcia. Moja mama pracuje, tata obecnie nie. Mam 22 lata, przeprowadzilem sie, do babci i mieszkamy sami. Chciałbym się dowiedzieć czy w takim przypadku przysluguja mi jakies pieniazki za opieke ? Nie ukrywam, ze leki swoje kosztuja, a zycie tanie nie jest, w dodatku emerytura nie powala na kolana. Nie pobieram stypendium na uczelni.

Świadczenie przysługuje osobie, która nie ma dochodów z pracy (umowy o pracę, o dzieło, zlecenie, prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej), jest opiekunem osoby niepełnosprawnej, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie.

Mam co do tego watpliwosci bo jestem wnukiem, a nie np. corka babci. Proszę o odpowiedz.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: wigi »

pepsi pisze:Świadczenie przysługuje osobie, która nie ma dochodów z pracy (umowy o pracę, o dzieło, zlecenie, prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej), jest opiekunem osoby niepełnosprawnej, bez względu na wysokość dochodów w rodzinie.
Ustawa została zmieniona i w tej chwili brana pod uwagę jest też wysokość dochodów w rodzinie...
Trzeba próbować... Złożyć wniosek...
monika30
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2011, 22:10

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: monika30 »

specjalny zasiłek opiekuńczy -tak się to teraz nazywa -trzeba spełniać ŁĄCZNIE warunki :
-rezygnacji z pracy,
-wysokość dochodów nie może przekroczyć 632 zł na członka rodziny , wliczając dochody twoje i babci
-nie ma tutaj kolejności , że najpierw dzieci babci a dopiero potem inne osoby np wnuki:
to co przytoczyłeś to są stare przepisy dot św. pielęgnacyjnego , obecnie świadczenie przysługuje jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed 18 jej rokiem życia , lub do ukończenie 25 r życia jeśli ta osoba w tym zsiec się uczyła -i tutaj nie trzeba spełniać warunku rezygnacji z pracy , wystarczy że się jej nie podejmie , nie ma tez kryterium dochodowego
ale w twoim przypadku jeśli jesteś studentem studiów dziennych to nawet na SZO nie masz co liczyć po spełnieniu warunków , bo trzeba się faktycznie zajmował tą osobą -co wyklucza studiowanie w trybie dziennym można spróbować ale potem trzeba się odwoływać
poczytaj proszę http://www.ops.pl/forum.php?category=18&page=0 tu dużo na ten temat
wino koloru żółtego nazywane jest białym, ponieważ jest robione z zielonych winogron...
motylek
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 21 maja 2013, 02:22
Lokalizacja: lubelskie

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: motylek »

Pozwole sobie przetoczyć zdanie "świadczenie przysługuje jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed 18 jej rokiem życia , lub do ukończenie 25 r życia"-Za każdym razem jak czytam kryteria przyznawania to z tego najbardziej śmiać mi się chce!Bo inaczej już nie mogę poporstu.Absolutnie to nie jest dla nas to świadczenie ani dla opiekunów seniorów nie chorych na AD bo pewnie na palcach mozna policzyc osoby ktore spełniają te kryterium (mysle o chorobach genetycznych ).Owszem rodzice dzieci chorych dostana to logiczne- wiec ja sie pytam po co ludziom wmawiane jest ze to dla wszystkich opiekunów ?Nie rozumiem ?Wszyscy ktorzy wymyslili ta ustawe i te cholerne wymogi szczyca sie i wychwalaja jacy oni sa dobrzy i jak dbaja o seniorów!plunelbym IM W TWARZ.Manipuluja ludzmi jak chca. OSZUSCI Jak tak można! ja mam 25 lat i co zadnych lat pracy nic co ja pozniej zrobie kto mnie zatrudni -nikt nie mam studiow bo mama sie opiekowalam nie bylam w stanie jej oddac i tak 10 lat .a teraz mysle jak bym nawet zaczela szkole za co bym oplacila te studia za co ?za rente 800 zł.TO KPINAI Poniżej jakiej kolwiek bezczelnosci ze strony wladzy.jeszcze moja tupet mowic ze opiekunowie zazwyczaj juz zostaja przy bliskich jak sie dorobia tych lat pracy czyli jak juz sami sa w sile wieku hahaha gratuluje takiego plytkiego myslenia tym wszystkim co tak sadza i wpolczuje glupoty jaka okazuja nam na kazdym kroku podwyzszajac minimalny dochod na/os itd Ciekawi mnie kiedy dojdzie do tego ze nawetopiekuni chorych dzieci nie beda spelniac warunkow .tak moi drodzy zasilki specjalne swiadczenia SA TYLKO DLA RODZICOW DZIECI CHORYCH BADZ ICH OPIEKUNÓW.TAKA NIESTETY JEST PRAWDA .moze wiecie gdzie bym mogla napisac @ badz zadz chodzi mi o wladze badz organizacje zeby sie podzielic sie swoimi uwagami , zastrzezeniami i opowiedziec im o swoim przypadku.Prosze o odp
Awatar użytkownika
malwa
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 14 kwie 2013, 23:42

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: malwa »

Apel krzywdzonych na oczach całego świata
podpisany przez p. Małgorzatę Trymerską ukazał się 21 sierpnia 213 r. w dzienniku ogólnopolskim "Nasz Dziennik". Pod tym apelem powinien podpisać się każdy z nas. Oto treść tego apelu:

"Szczęść Boże!

Jestem jednym z wielu „wykluczonych opiekunów”, którym zostało zabrane świadczenie pielęgnacyjne. Piszę, ponieważ pozostaje mi tylko nadzieja, że ktoś poruszy nasz problem.

Opiekuję się moją mamą z chorobą Alzheimera stwierdzoną od 2005 roku. Moja mama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, w związku z czym wymaga całodobowej opieki. Choroba z wiekiem się pogłębia i chcąc w jakimkolwiek stopniu powstrzymać szybki jej rozwój, trzeba poświęcać dużo czasu na gry słowne czy rozwiązywanie zadań ze specjalnych książek ze stowarzyszenia alzheimerowskiego itp. Pomagam mamie, zaczynając od porannej toalety (często myli środki czystości), ubierania się, odżywiania – po toaletę i przebieranie się na noc. Podaję jej regularnie lekarstwa, pilnuję terminów wizyt u lekarza, dowożę i muszę uczestniczyć w badaniach, ponieważ mama sama by sobie nie poradziła. Samopoczucie mamy potrafi zmienić się w ciągu chwili, traci orientację i z tego powodu szybko się denerwuje. Jest pod ciągłą kontrolą, ponieważ mylą jej się różne fakty z przeszłości z rzeczywistością.

Od 2010 r. miałam przyznane świadczenie pielęgnacyjne na czas nieokreślony, które zostało mi zabrane, mimo iż z pewnością było mi ono słusznie przyznane. Nie tylko ja jestem w takiej sytuacji, ponieważ 250 tys. osób straciło świadczenie pielęgnacyjne.

Opiekując się moją mamą, nie mogę podjąć pracy, ponieważ koliduje to z opieką. Lekarstwa dla mojej matki (alzheimer, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca) pokrywają większą część jej dochodów. Pisząc o tym, walczę o godną starość dla swojej mamy. Zwracam się z ogromną prośbą o nagłośnienie naszej sprawy.

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Trymerska
"

Na treść tego dramatycznego apelu zareagował ks. bp Antoni Dydycz - ordynariusz drohiczyński w przejmującym apelu do władz i prezydenta. Oto jego treść:

"Drohiczyn, 19 sierpnia 2013 r.

Czy wolno nam milczeć?
Jakże przejmujący jest tekst zamieszczony powyżej. Jakże zakłamane są ludzkie umysły i serca. Podejmuje się decyzje straszliwie krzywdzące. I jako powód podaje się, że zdarzały się nadużycia. To czyja to wina? Tych, którzy poświęcają się dla cierpiących? Chyba nie! To wina tłumu urzędników, którzy przepychając się do nagród i podwyżek, są gotowi deptać po słabszych i okłamywać własne sumienia. Po cóż są ci wszyscy „pracownicy”? Niech pilnują. Niech dbają o dokładność. Niech nawet kontrolują, ale żeby tak bez powodu pozbawić tyle tysięcy osób poświęcających się dla potrzebujących należnego im zaplecza finansowego, to jest coś, co woła o pomstę do Boga, a i o gniew ludu na ziemi.

Z bólem piszę te słowa. Ale milczeć nie można. I apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli: módlcie się o sprawiedliwość! Dzwońcie do wszystkich redakcji i urzędów! Gdyż nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy takie normy układali, zatwierdzali, publikowali, oraz dla tych, którzy je egzekwują. To są największe wykroczenia, gdyż uderzają w słabych i potrzebujących, a mimo to służących jeszcze bardziej słabym, jeszcze bardziej potrzebującym. Panie Prezydencie, gdzie Pan jest?

W Chrystusie
+ Antoni P. Dydycz
OFMCap
Biskup Drohiczyński
"



Wcześniej "wykluczeni" przez rząd opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych napisali list otwarty do władz a szczególnie do premiera D. Tuska o przywrócenie praw nabytych czyli świadczenia pielęgnascyjnego. Tu można przeczytać ten list: http://www.wykluczeniopiekunowie.fora.p ... esc,6.html


CZY WŁADZE USŁYSZĄ GŁOS SKRZYWDZONYCH I APEL KS. BISKUPA :?: Pewnie nie, bo wiedzą, że my nie udamy się z naszymi podopiecznymi pod Sejm czy Kancelarię Prezydenta, jak np. mamy, które urodziły przed bodajże 18 marca br. A KRZYWDA LUDZKA WOŁA :!:
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: wigi »

My jesteśmy tylko małym forum samopomocowym....

Proponuję pisać te apele itp. np. na forum rządzącej partii
http://www.platforma.org/forum/" target="newWin

ewentualnie zwracać się bezpośrednio do posłów lub senatorów...
rafal
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 01:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Post autor: rafal »

PIS niestety nie ma forum :D

@malwa
Proponuję polityki nie wprowadzać na nasze forum, do tej pory był spokój, polityka jest nieprzyjemna - b. delikatnie się wyrażę.

i już na koniec:
Państwo opiekuńcze to państwo kapitalistyczne z silnym interwencjonizmem państwowym, będącym przeciwieństwem liberalizmu ekonomicznego, ma kłaść szczególny nacisk na rozwiązywanie problemów społecznych.
Prawodawstwo państwa opiekuńczego ma służyć przede wszystkim zabezpieczeniu przeciwko podstawowym ryzykom życiowym, takimi jak: starość, choroba, niepełnosprawność czy bezrobocie. Stąd powszechny dostęp do państwowego szkolnictwa i służby zdrowia, osłony socjalne w postaci ulg różnego rodzaju, zasiłki dla bezrobotnych, budownictwo komunalne, wyższe emerytury i renty, dotacje do eksportu itp. Wydatki socjalne finansowane są wysokimi podatkami.


A kto przeprowadził przez sejm obniżkę podatków (od 2009), likwidację trzeciej stawki 40% dla najbogatszych, sprawdź już sama.
Oprócz zniesienia stawki 40%, podniesiono próg stawki 32% do 85tys zł. W rzeczywistości było to wprowadzenie podatku liniowego tylnymi drzwiami.
Nie znam państwa zachodniego z opieką socjalną o jakiej Ci się nie śniło które miałoby podatek liniowy.
ODPOWIEDZ