Niepełnosprawność

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Niepełnosprawność

Post autor: Joannap »

Witam serdecznie Wszystkich
temat niepełnosprawność
sprawy bardzo ważne,lecz żeby to było autentyczne najnowsze informacje na ten temat muszę poszukać najnowszego "prawa"
za "chwilkę " postaram się zamieścić informacje i procedury obecnie obowiązujące .
Proszę osoby,które w praktyce przerabiały temat o krótki opis - w rodzaju ile czasu trwa procedura ( w jednym i drugim przypadku..) , czy jakieś dok. są potrzebne i jakie ...

Wzory do tych dwóch spraw wkleję na forum zgoda?
Może pomoże nam Monika30 i Lena - w poprzedniej wersji Obie bardzo fajnie prowadziły dział "porad prawnych "
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Re: Niepełnosprawność

Post autor: Joannap »

Określenie "niepełnosprawności pozwala pozałatwiać refundacje do różnych dodatków ułatwiających życie Opiekunowi.
Refundacja do np.: sprzętu reh. nie jest za wielka ale zawsze coś ...
Poza tym przy określeniu niepełnosprawności - można bez większych kłopotów "doprosić się "o pielęgniarkę środowiskową - przychodzi na 2 godziny ,
W normalnych warunkach (bez niepełn.) za np.: taki sprzęt płaci się pełną kwotę (przynajmniej za czasów Mamy tak było - chyba że trafiło się na lekarza z powołania ) Co do pielęgniarek -w normalnych sytuacjach trzeba się ostro nachodzić ... Wiem że 2 godz. to kropla w morzu lecz w skrajnych sytuacjach dobre i to.
Są oczywiście miejsca w Polsce gdzie nie trzeba w przypadku Alz. nabiegać się żeby uzyskać pomoc - lecz przedstawiam tu raczej czarny scenariusz żeby nikt z Was nie był zaskoczony gdy stanie mur - bo np.: zabrakło jednego dokumentu ...
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
Anka
Posty: 106
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 15:59

Re: Niepełnosprawność

Post autor: Anka »

W Warszawie za wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności jest odpowiedzialne Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ulicy Andersa. Adres strony internetowej to scon.waw.pl - ze strony można pobrać formularze wniosków.
Oprócz wniosku o orzeczenie trzeba załączyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia z ostatniego miesiąca (my daliśmy od internisty) i posiadaną dokumentację medyczną (mieliśmy starsze zaświadczenia od neurologa i psychiatry).

Jeśli osoba nie jest w stanie stawić się osobiście, trzeba również dołączyć takie zaświadczenie od lekarza. W zależności od posiadanej dokumentacji albo orzeczenie zostanie przyznane zaocznie, albo ktoś przyjedzie.
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Re: Niepełnosprawność

Post autor: Joannap »

O genialnie to bardzo ważne info :D
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Re: Niepełnosprawność

Post autor: Joannap »

Przytaczam tu pełną wersję na temat niepełnosprawności, ponieważ w pierwszej kolejności powinno pomyśleć się właśnie o niepełnosprawności, a nie o ubezwłasnowolnieniu Chorego na Alzheimera.
Powód również jest jeszcze jeden – coraz więcej osób zapada na tę chorobę w coraz młodszym wieku i zwyczajnie warto wiedzieć tak podstawowe rzeczy

Polskie przepisy prawne
Najważniejsze przepisy prawne związane z osobami niepełnosprawnymi znajdują się w:
• Konstytucji RP - art. 30, 32, 68, a szczególnie art 69, który głosi: Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.
• Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dz.U.97.123.776 z późn. zm.
• Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 z późn. zm.
• Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych M. P. 97. 50. 475 uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r.
Według ustawy o pomocy społecznej niepełnosprawność oznacza niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo zaliczenie do grupy inwalidów lub legitymowanie się stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wyróżnia się ponadto:
• inwalidztwo – częściowa niezdolność do wykonywania pracy zawodowej, spowodowana długotrwałym lub trwałym naruszeniem sprawności organizmu. O inwalidztwie mówi się, gdy choroba trwa powyżej sześciu miesięcy.
• kalectwo – niedorozwój, brak lub nieodwracalne uszkodzenie narządu lub części ciała (trwałe uszkodzenie organizmu). Może, ale nie musi spowodować zmniejszenia lub utraty zdolności do pracy zawodowej.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Osoby niepełnosprawne mogą uzyskać oficjalne, administracyjne uznanie ich niepełnosprawności występując o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dokument taki wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Uzyskany dokument zawiera podstawowe informacje o przyczynie niepełnosprawności posiadacza, o stopniu niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany lub lekki), o wskazaniach dotyczących rehabilitacji, leczenia i wyposażenia w sprzęt ortopedyczny, a także wskazania dotyczące szczególnych uprawnień, jak na przykład prawa do korzystania z ułatwień dla osób niepełnosprawnych zawartych w Prawie o Ruchu Drogowym.
Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności jest niezbędne, gdy osoba niepełnosprawna chce korzystać z przywilejów i ułatwień zawartych w na przykład w prawie odnoszącym się do zatrudnienia. W szczególności jest podstawą do przyznania różnych dofinansowań do kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.
Określenie stopnia niepełnosprawności może być również dokonane przez lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Takie orzeczenie jest niezbędne w przypadku występowania o przyznanie renty inwalidzkiej, gdyż orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie jest wystarczające, by uzyskać świadczenia z racji ubezpieczeń społecznych.
Ta dwoistość źródeł orzekania o poziomie niepełnosprawności jest częstą przyczyną nieporozumień związanych z prawami do świadczeń i szczególnych uprawnień osób niepełnosprawnych. Nieporozumienia pogłębiane są dodatkowo przez nieprecyzyjną i niepoprawnie interpretowaną nomenklaturę stopni niepełnosprawności.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest dokumentem, którym osoba niepełnosprawna posługuje ssię, gdychce korzystać z przywilejów i uprawnień, które jej przysługują za wyjątkiem świadczeń rentowych.
Orzeczenie wydawane przez lekarzy orzeczników instytucji ubezpieczeń społecznych (ZUS i KRUS) są konieczne w przypadku występowania o świadczenia rentowe z tytułu niezdolności do pracy, mogą być i są również często uznawane jako podstawa do korzystania z niektórych innych przywilejów i uprawnień przewidzianych dla osób niepełnosprawnych.
Należy mieć na uwadze fakt, że orzeczenia wydawane przez te instytucje nie są od siebie zależne i każda z nich może orzec inny stopień niepełnosprawności, co dodatkowo komplikuje sytuację osób niepełnosprawnych. Częstą sytuacją jest orzeczenie dla jednej osoby znacznego stopnia niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przez ZUS. Jest to spowodowane, jak się wydaje, względami ekonomicznymi, gdyż orzeczony stopień niepełnosprawności przez ZUS definiuje poziom świadczeń, które są tym wyższe, im wyższy jest stopień niepełnosprawności.
Tzw. "niezdolność do pracy"
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności często łączy się ze stwierdzeniami w wydawanych przez instytucje orzekające dokumentach o całkowitej bądź częściowej "niezdolności do pracy". Często do tych pojęć dochodzą jeszcze określenia takie, jak niezdolność do samodzielnej egzystencji. Zupełnie niesłusznie niektóre osoby wpisy takie asymilują z "zakazem pracy" wyobrażając sobie, że osób posiadających te orzeczenia nie wolno zatrudniać.
Należy więc zwrócić uwagę, że w KAŻDYM przypadku zatrudniania osoby niepełnosprawnej na jakiekolwiek stanowisko to lekarz medycyny pracy lub lekarz prowadzący decyduje o tym, czy dana osoba może pracować i jakie warunki pracy muszą jej być zapewnione.
Praca osób niepełnosprawnych
Ogromny procent osób niepełnosprawnych może pracować zawodowo, jednak w niektórych przypadkach niezbędne jest odpowiednie dostosowanie stanowiska pracy. Wbrew pojawiającym się czasami opiniom przyznanie osobie niepełnosprawnej tzw "Pierwszej Grupy Inwalidzkiej", co przekłada się faktycznie na określenie "znacznego stopnia niepełnosprawności" NIE OZNACZA zakazu pracy. O tym, czy osoba niepełnosprawna może, czy nie może pracować na danym, konkretnym stanowisku decyduje za każdym razem lekarz medycyny pracy. Również lekarz medycyny pracy decyduje o ewentualnym wymiarze czasu pracy osoby niepełnosprawnej i czynnościach, których nie może wykonywać.


pEWNIE DO TEGO PRAWA SĄ POPRAWKI (OBECNIE) ale w tym co miałam w pamiętniku bardzo prosto jest pokazane o co chodzi - niepełnosprawność
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
Anka
Posty: 106
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 15:59

Re: Niepełnosprawność

Post autor: Anka »

Jeszcze jedna uwaga - na wniosku o orzeczenie niepełnosprawności jest miejsce na podpis osoby, której wniosek dotyczy - jeśli osoba nie jest w stanie się podpisać, powinien podpisać się ktoś z rodziny z adnotacją, że osoba nie jest w stanie sie podpisać. I informacja o tym powinna być też w zaświadczeniu lekarskim. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy osoba nie jest ubezwłasnowolniona.
ODPOWIEDZ