MOPS MOPR PCPR

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
Awatar użytkownika
Bona
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 01 gru 2011, 09:08

MOPS MOPR PCPR

Post autor: Bona »

A czy Ktos z Was korzystał z pomocy MoPS-u?Co w ogóle można u nich uzyskac?Moja mama nie jest samotna,emeryture ma,opieke też bo póki co dzielimy sie z siostra obowiązkami wobec rodziców.Czy jest sens chodzic do tej instytucji?
Awatar użytkownika
Joannap
Posty: 170
Rejestracja: niedziela 27 lis 2011, 03:44
Lokalizacja: Piastów , woj. mazowieckie
Kontakt:

Re: MOPS MOPR PCPR

Post autor: Joannap »

temat MOPS-u jest bardzo kłopotliwy bo niestety w każdym mieście i miasteczku jest inaczej - wszystko zależy od osób tam pracujących ...
Od strony prawnej posprawdzam i wkleję tu więcej info . tylko, że to może być suche prawo tak naprawdę ...
Może ktoś z "własnego podwórka" potrafi coś sensownego opowiedzieć - ja byłam dwa razy 1. w sprawie Mamy , 2. przy załatwianiu grupy - no i olali mnie :x
Rzeczy rzadko są takimi, jakimi się wydają, śmietanka udaje krem.
W. S. Gilbert
Za większe dobrodziejstwa większej wymaga się wdzięczności. Kogo Bóg wielkimi darami obsypał, ten Bogu wiele oddać musi
św. Ignacy Loyola
rafal
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 01:14
Lokalizacja: Poznań

Re: MOPS MOPR PCPR

Post autor: rafal »

Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
wnuczka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 01 gru 2011, 14:49

Re: MOPS MOPR PCPR

Post autor: wnuczka »

streszczenie informacji z Gazety Wyborczej z 20.01.2012 r.
Ośrodki pomocy społecznej wykonują usługi opiekuńcze - pomoc w codziennych czynnościach takich jak mycie się, ubieranie, zakupy, gotowanie, podawanie leków czy załatwianie spraw w urzędach, a także pomoc pielęgniarki, rehabilitanta czy fizjoterapeuty. Chory powinien zgłosić się do ośrodka z zaświadczeniem od lekarza potwierdzającymi jego sytuację finansową. Potem pracownicy ośrodka przeprowadzają wizję lokalną. Chory może zadzwonić lub wysłać list jeśli nie jest w stanie pójść osobiście. Wywiad powinien zostać przeprowadzony w ciągu 2 tyg od przyjęcia zgłoszenia. Pracownicy socjalni mogą zapukać także do drzwi członków rodziny, jeśli będą mieli wątpliwości czy rzeczywiście nikt z rodziny nie jest w stanie zająć się chorym. Kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z darmowych usług opiekuńczych wynosi 477 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 351 zł na jedną osobę w rodzinie. W tym roku kwoty te mają być podniesione. W przypadku przekroczenia tych kwot w szczególnych okolicznościach można starać się o zwolnienie z opłat. Trzeba jednak udowodnić że wydaje się np. bardzo duże kwoty na leki. Przy przekroczeniu kryterium dochodowego usługi opiekuńcze są odpłatne a ich wysokość zależy od miejsca zamieszkania, bo sprawy te regulowane są uchwałami rad gminnych i miejskich.

Podkreśliłam te fragmenty ponieważ informacja ta dotyczyła zapytania o pomoc w opiece nad osobą chorą na Alzheimera. Sama informacja wartościowa, ale znajomość choroby żadna.
beno
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 28 lut 2012, 22:13

Re: MOPS MOPR PCPR

Post autor: beno »

Mieszkam w Jaworznie z MOPS-em miałem doczynienia i nie narzekam . Dofinansowanie do materaca bez problemu , teraz będę ubiegał się o dofinansowanie do pampersów. Jest trochę biurokracji, ale dużo zależy od ludzi tam pracujacych. Teraz jestem opiekunem prawnym i łatwiej będzie coś załatwić bo niestety zawsze potrzebny jest ten podpis.
mme
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 20 sty 2013, 20:25

Re: MOPS MOPR PCPR

Post autor: mme »

Opiszę moje doświadczenie z pomocą z MOPS-em w Krakowie, do którego zwróciłam się w imieniu Mamy o pomoc w zakresie usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych.
1. zgłosiłam potrzebę telefonicznie; wstępnie uzyskałam ogólne informacje o zasadach odpłatności i zakresie pomocy. Po rozmowie zapoznałam się z regulaminem świadczeń na stronie MOPS-u i uchwałą Rady Miasta. Dzisiaj pracownik socjalny przyszła na wywiad środowiskowy
a/ zakres pomocy: pracownik socjalny twierdzi, że pomoc jest ograniczona do ok. 2 godzin dziennie; opiekunki maja wielu podopiecznych, więc nie ma mowy o wydłużeniu niezależnie od potrzeb. W uchwale Rady Miasta:
Zakres przyznawanych usług opiekuńczych określony w decyzji administracyjnej jest
uzależniony od stanu zdrowia osoby objętej usługami oraz jej sytuacji rodzinnej,ustalonej przez pracownika socjalnego podczas wywiadu środowiskowego.
Maksymalny czas świadczenia usług wynosi 8 godzin dziennie
2.Pełna odpłatność(informacja prac. socjalnego - ponad 12 zł za godz; zasady odpłatności określa uchwała RM. W moim przypadku są dwie opcje (tak mi się wydawało). Pierwsza, ze mimo wspólnego zamieszkiwania, prowadzimy odrębne gospodarstwo domowe; wtedy dochody Mamy (renta) uprawniałyby ją do co najmniej 50% zniżki. Druga opcja: prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe- nasze zsumowane dochody nie uprawniają do żadnych zniżek (dzięki temu dowiedziałam się, że jestem bogata :lol: a w każdym razie stać mnie na opłacenie opiekunki dla Mamy.
Ponieważ wcześniej poszukałam odpowiednich przepisów, próbuje przekonać panią z MOPS-u, że jesteśmy z Mamą niezależne finansowo, że jeszcze miesiąc temu prowadziłyśmy dwie kuchnie (zgodnie z prawdą: Mama gotowała dla siebie, robiłam jej zakupy za jej pieniądze, Mamy wspólne meble, kuchnie, łazienkę i sprzęty w tych pomieszczeniach itd.) Pani z MOPS pyta jednak, czy piorę oddzielnie swoje rzeczy i rzeczy Mamy. Później dodaje, że jestem zobowiązana do alimentacji, więc to wszystko i tak bez znaczenia, bo ktoś tam w MOPS-ie to ustali.
Coraz bardziej poirytowana tą rozmową, z poczuciem, że tracę czas i przekonaniem, że oferowana pomoc i jej koszt mi nie odpowiada, proszę o przerwanie wywiadu; mama podpisuje oświadczenie, że rezygnuje z usług. A ja szukam opiekunki na własną rękę. Będzie pewnie taniej i łatwiej.
ODPOWIEDZ