Strona 1 z 1

zgoda sądu

Post: poniedziałek 21 paź 2019, 06:33
autor: JoAnna1972
Moja mama chora na Alzhimera została już ubezwłasnowolniona. Na dniach odbędzie się sprawa o ustanowienie mnie opiekunem prawnym. Nie jestem w stanie zająć się nią całodobowo, a tata z którym mieszka jest również osobą schorowaną i na dodatek nie wyraża zgody na opiekunkę z MOPS. Czy na umieszczenie mamy w ZOL-u potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego??

Re: zgoda sądu

Post: poniedziałek 21 paź 2019, 13:52
autor: wigi
Jeżeli będziesz opiekunem prawnym Mamy (czyli jej przedstawicielem ustawowym) ustanowionym sądownie to jest potrzebna w tym przypadku dodatkowa zgoda Sądu Rodzinnego na umieszczenie Mamy w ZOL-u.
Pamiętaj, że w przypadku osoby chorej na Alzheimera musi to być ZOL psychiatryczny, ponieważ choroba Alzheimera wg klasyfikacji ICD-10 jest klasyfikowana jako choroba psychiczna.
Oczywiście musisz też mieć skierowanie do ZOL-u od lekarza prowadzącego Mamę itp.
Dobrze byłoby, abyś uzyskała na to zgodę Taty, żeby nie było niepotrzebnych niesnasek.

Re: zgoda sądu

Post: piątek 15 lis 2019, 12:17
autor: JoAnna1972
Dzwoniła do ZOl- i na umieszczenie mamy w Zol potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego. Taką informację uzyskałam w dwóch ośrodkach o profilu psychiatrycznym

Re: zgoda sądu

Post: piątek 15 lis 2019, 20:40
autor: wigi
JoAnna1972 pisze:Dzwoniła do ZOl- i na umieszczenie mamy w Zol potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego. Taką informację uzyskałam w dwóch ośrodkach o profilu psychiatrycznym

Sprawdziłam dokładnie obowiązującą ustawę i zgoda Sądu Rodzinnego jest potrzebna, jeśli osoba ubezwłasnowolniona nie wyraża zgody na umieszczenie jej w zakładzie/nie jest zdolna do wyrażenia świadomie takiej zgody.
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych konieczna jest zgoda opiekuna prawnego na umieszczenie w ZOL wraz z dołączonym postanowieniem sądu zainicjowanym z wniosku opiekuna zezwalającym opiekunowi prawnemu na dokonanie czynności w ważniejszej sprawie dot. osoby ubezwłasnowolnionej – właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy.