Opiekuję się ojcem

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.

Re: Opiekuję się ojcem

Postautor: andrzej_gdansk » poniedziałek 16 lis 2020, 21:40

Dzisiaj miałem teleporadę psychiatryczną - cały czas chodzi pobudzony, jak przyśnie w nocy i się obudzi to już go nie da dalej położyć spać.
Lekarka zapisała Tiapridal pół tabletki wieczorem. W ogóle to nic nie chciała zapisać bo jak to powiedziała - starszym ludziom nie powinno się przepisywać leków przez telefon bez badania. Zapewne ma to sens tylko wtedy sensu nie mają te teleporady.
Dostał już dzisiaj te pół tabletki ale żadnego działania nie widać, bez zmian - cały czas chodzi pobudzony i agresywny.
Lekarka zasugerowała też żeby go wysłać do szpitala psychiatrycznego.
Jutro będę chciał umówić jakiegoś psychiatrę albo neurologa na wizytę domową. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać. Nie wiem ile jeszcze wytrzymamy bo nasze siły są już na wykończeniu.
andrzej_gdansk

Postautor: wigi » wtorek 17 lis 2020, 22:10

andrzej_gdansk pisze:Lekarka zapisała Tiapridal pół tabletki wieczorem. W ogóle to nic nie chciała zapisać bo jak to powiedziała - starszym ludziom nie powinno się przepisywać leków przez telefon bez badania. Zapewne ma to sens tylko wtedy sensu nie mają te teleporady.

teleporady mają sens tylko wtedy, gdy chodzi tylko o przepisanie leków, które chorzy stale biorą - czyli tych na choroby przewlekłe. Poza tym nie mają najmniejszego sensu. Ale przychodnie się zabunkrowały...
andrzej_gdansk pisze:Dostał już dzisiaj te pół tabletki ale żadnego działania nie widać, bez zmian - cały czas chodzi pobudzony i agresywny.
Lekarka zasugerowała też żeby go wysłać do szpitala psychiatrycznego.

I zjadł te pól tabletki? Leki dedykowane chorobie Alzheimera też są w postaci kropel.
Oddać chorego do szpitala psychiatrycznego? Hmm... nie wiem. Moim zdaniem ma to sens tylko wtedy, jeśli zdecydujecie się oddać Ojca do ZOL-u psychiatrycznego. Szpital załatwi to szybciej.
Żadna diagnostyka w grę nie wchodzi, bo wiadomo, że tego typu reakcje są skutkiem choroby Alzheimera. Agresja jako objaw pojawia się w większym lub mniejszym stopniu u większości chorych z otępieniem. W bardzo wielu wypadkach da się ją spacyfikować lekami w warunkach domowych. Ale niestety są chorzy, u których tak się nie da.
Trzeba też pamiętać, że objawy u chorych na Alzheimera są zmienne, jedne mijają, pojawiają się za to inne. Agresja też może z czasem zniknąć.
Koniecznie umów lekarza do domu. Lekarz musi zlecić kompleksową terapię. Chory powinien być pod stałą opieką jednego lekarza. Leki, które mogą spacyfikować agresję są lekami uzupełniającymi wobec leków dedykowanych chorobie Alzheimera. Tego typu leki zleca się metodą prób i błędów. Jak jeden lek nie działa to zamienia się go na inny. Leków do wyboru jest dużo.
wigi

Postautor: andrzej_gdansk » piątek 27 lis 2020, 22:05

Wziął te pół tabletki i dawaliśmy mu je przez 4 dni. Niestety było coraz gorzej, po tym leku był coraz bardziej pobudzony. Po nieprzespanej nocy na następny dzień lek odstawiliśmy. Jak później przeczytałem ulotkę leku to było to właśnie jedno z działań ubocznych. Tak naprawdę to nie wiem czy lekarz powinna mu go przypisać (niewskazany min przy guzach przysadki mózgowej - psychiatra miała informację, że na to był leczony. I myślę, że to był powód jeszcze jego większej agresji.
Wiem, że objawy choroby się zmieniają. Najpierw chciałem umówić wizytę domową psychiatry, z drugiej strony jedna porada dużo by nie wniosła.
Chcę spróbować znowu zarejestrować go do neurologa, żeby nie skończyło się na jednej wizycie (przychodnię mamy blisko, ale muszę załatwić nowe skierowanie).
Poza tym w przyszłym tygodniu w MOPRze zapytam jaką pomoc mogą zaoferować (najpierw telefonicznie, bo wiadomo - teraz urzędy jak twierdze).
andrzej_gdansk

Poprzednia

Wróć do Nasze historie.