Diagnostyka w kierunku alzheimera

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Diagnostyka w kierunku alzheimera

Post autor: tanganika »

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów, Wigi i Tomka . Dawno się nie odzywałam, ale po śmierci musialam pozbierać się od nowa.
Dzisiaj przeglądając najnowsze wpisy, chcę zadac pytanie. Czy istnieje możliwość wykonania badań w kierunku Alz, kiedy uświadamiam sobie pogorszenie pamięci i koncentracji, a także lekkie zawroty glowy. Mam nadzieję, że to przejściowe kłopoty w okresie przekwitania, a co jeśli nie? Nie mam chorób przewleklych, nie jestem otyła. Moja mama i ciicia chorowaly na Alz, więc myśl o tej chorobie ostatnio nie opuszcza mnie.... Co o tym sądzicie? Pozdrawiam
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Diagnostyka w kierunku alzheimera

Post autor: wigi »

Witaj, Tanganika.
Przejście z trybu "opieka" na tryb "normalne życie" nieraz trwa nawet 2 - 3 lata. I nie można tego na siłę przyśpieszać.
Opieka nad chorym z demencją jest bardzo wyczerpująca, zwłaszcza psychicznie, życie w przewlekłym stresie jest bardzo trudne.
Dlatego nieraz się zdarza, że kiedy taka intensywna opieka się kończy to wtedy w organizmie opiekuna ujawniają się różnego rodzaju choroby, będące skutkiem życia w długotrwałym stresie.
Udaj się do lekarza i zrób badania, aby sprawdzić co się dzieje. Możesz oczywiście poprosić też lekarza POZ, aby skierował Ciebie do neurologa - tak na wszelki wypadek.
Jednak diagnostyka w kierunku Ch. Alzheimera jest skomplikowana. Na pewno nie wystarczą testy stosowane przez neuropsychologów twierdzących, że testy pozwolą wykryć Ch. Alzheimera we wczesnej fazie. Niestety nie wystarczą i nie pozwolą na wykrycie choroby, bo od diagnozy są neurolodzy a nie psycholodzy.
Diagnostyka obrazowa (TK i Rezonans Magnetyczny głowy) też nie zawsze pozwolą na postawienie jednoznacznego rozpoznania.
Badanie biomarkerów Ch. Alzheimera jest bardzo drogie.
Proponuję jednak nie panikować. Wysypiaj się, zdrowo odżywiaj, chodź na długie spacery itp. I staraj się nie stresować.
Natomiast co do badań genetycznych w kierunku genów przenoszących Ch. Alzheimera to ja osobiście bym tych badań nie robiła. Nie dość, że te badania są bardzo drogie to niczego one nie zmienią. Osoby nie mające tych genów też mogą zachorować na Ch. Alzheimera/ch.otępienną a mające te geny wcale na nią zachorować nie muszą.
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Re: Diagnostyka w kierunku alzheimera

Post autor: tanganika »

Witam serdecznie piszących na forum.
Wigi, bardzo dziękuję za tę poradę. Dawno nie było mnie w poradni lek poz. Poproszę więc o skierowanie na badania. Pozdrawiam, życząc zdrowia. :)
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Diagnostyka w kierunku alzheimera

Post autor: Tomek »

Cześć Tanganika :)

Lepiej nie wiązać tych objawów od razu z demencją. To mogą być też takie "typowe" problemy związane z wypoczęciem, odżywianiem, nawodnieniem itp.
Zawsze mogą być jakieś niedobory żelaza, potasu, magnezu, b12 itd. albo tarczyca czy jakieś inne hormony.
tanganika
Posty: 91
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 21:46

Re: Diagnostyka w kierunku alzheimera

Post autor: tanganika »

Witaj Tomku, dziękuję za odzew :D
ODPOWIEDZ