Otępienie /Alzheimer

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
magda0
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 09:49

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: magda0 »

Dzięki wigi. Rozumiem. Moja córka miała epilepsje jako małe dziecko objawy drżenie policzka a w głowie elektrownia.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: Tomek »

Trochę tutaj poprawię.
Otępienie naczyniowe to nabyte upośledzenie funkcji intelektualnych, wynikające z uszkodzenia mózgowia przez procesy naczyniowe [6]. Choroby naczyniowe mózgu są, obok AD, drugą co do częstości przyczyną otępienia, zwłaszcza u osób starszych [7–9]. Uwzględniając podział zespołów otępiennych ze względu na obszar, który obejmują, na:
korowe, podkorowe i korowo-podkorowe, VaD znajduje się w ostatniej z wymienionych grup. Wskazuje to na dużą heterogenność jego przyczyn [7, 9–12].
Mogą prowadzić do niego zaburzenia krążenia w zakresie małych naczyń (mikroangiopatia), dużych naczyń (makroangiopatia) oraz hipoperfuzja mózgowa.
Więcej: Neuropatologia otępienia naczyniowego
Przemysław Nowacki, Marta Nowik
Katedra i Klinika Neurologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecin

https://journals.viamedica.pl/um/articl ... 3757/24799
/.../ Zmiany naczyniopochodne w mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych.
Dr n. med. Anna Błażucka Neurolog, Warszawa

https://portal.abczdrowie.pl/pytania/zm ... -mri-glowy

Ponadto odnośnie zależności pomiędzy miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym (może to ona jest przyczyną zmian niedokrwiennych):

https://nadcisnienie.mp.pl/informacje/r ... -tetniczym

Być może trzeba z lekarzem ustalić dalszą diagnostykę tych zmian niedokrwiennych i ustawić leczenie pod kątem demencji naczyniowej.
magda0
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 09:49

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: magda0 »

Dzięki Tomku. Właśnie byłam w weekend mamy, siostra miała jakieś swoje sprawy do pozalatwiania nie było jej więc skorzystaliśmy z okazji..
Mama w wyjątkowo dobrym nastroju robi ćwiczenia pamieciowe rozwiązuje zadania z matematyki dla kl. 3 szkoły podstawowej. Nie gotuje, trzyma przeterminowane mięso w lodówce , jak proszę o pomoc obrane ziemniaków przypilnowanie zupy ...to zrobi, potrzebuje zewnętrznego sterowania.
Miałam też szansę przejrzeć część jej "papierów " ze szpitala . Okazuje się że miała też zapisany Cavinton którego nie ma siostra jej nie kupiła a mama nie wie że ma to zlecony. Na skierowan8a do neurologa i ps6chologa nie jest zapisana.... ja tego nie mogę zrobić bo mama mówi że Renia musi wiedzieć i że Renia zapisze. Co najgorsze mamie skończył się ventolin a receptę ma Renia, jak przyjedzie to przywiezie..... Mama ma częste i duże ataki duszności w stanie oskrzelowej nie może zostać bez tego leku. Rozumiem że mama może nie ogarnąć ze lek jej się kończy , dodatkowo jak mojej siostry nie ma mama bierze leki sama. Trudne to bardzo trudne. Odpuściłam na jakiś czas myślałam że może jakoś się ułoży....
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: wigi »

Magda0, nie możesz odpuszczać. Cavinton to lek, który rozszerza naczynia krwionośne w mózgu i ogólnie bardzo dobrze dobrze działa na przeplyw krwi w naczyniach krwionośnych. Skoro lekarz ten lek zapisał to trzeba podawać, żeby zobaczyć czy podziała. Na pewno nie zaszkodzi. Musisz się mocno rozmówić z siostrą. Mama nie może sama sobie leków dawkować. Jest ktoś, kto Mamie gotuje obiady? A co z opiekunką?
magda0
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 09:49

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: magda0 »

Moja siostra jest u mamy całe wakacje (jest nauczycielką i ma wakacje) "przejęła" opiekę , w związku z tym opiekunki nie ma. Jak mojej siostry nie ma mama zostaje sama. Nie wiem czy opiekunka bedzie po wakacjach skoro moja siostra steruje wszystkim a mama się na to zgadza to .... Poza tym pani która przychodziła dostała "opieprz " od Reni, ze przykłada rękę do faszerowania mamy lekami na fioła od psychiatry, wtedy kiedy na moje polecenie podała leki zgodnie z zalecaniami lekarza - został właczony na chwilę cogiton wieczorem mama dostała chyba 2 razy , a potem Reni ago wycofała.
Myślałam ze jak zrobi diagnozę w szpitalu to da jej to do myslenia bedzie dawac leki itd. ja nawet za bardzo się nie dopytywałam , nie odwiedziłam mamy w szpitalu, żeby nie dawać powodu siostrze ze może rozmawiałam z lekarzami, nastawiałam ich jakoś itp. nic to nie dało. Renia wie lepiej przez stymulację procesów poznawczych wyleczy mamę z otępienia, nie da się rozmawiać próbowałam wiele razy, pisałam maile, prosiłam męża o rozmowę , osoby postronne, nic.
magda0
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2017, 09:49

Re: Otępienie /Alzheimer

Post autor: magda0 »

Bylam u mamy 2 dni, spedzilysmy mily czas , bez wiekszych wpadek pamieciowych. Wyjechalam wczoraj rano i wszystko stanelo na głowie. Dobry czas po memantynie właśnie się skończył wczoraj mama bardzo pobudzona dzwoni do mojego męża żeby uważał na mnie bo ktoś za mnie jest podstawiony, potem do mnie że dzwonią do niej i podszywaja się pode mnie i moja siostrę....
ODPOWIEDZ