Nie wiem co robić

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
Nataa80
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 13:52

Nie wiem co robić

Post autor: Nataa80 »

Witam. Mama ma stwierdzone otepinie od ok 6 lat. Od dwóch lat przyjmuje leki ( plastry everts). Na początku roku zaczęły się u niej problemy z higiena. Nie chce zakładać pampersow. Niestety od około tygodnia jest jeszcze gorzej. Nie ma apetytu, nie daje się przebrać i umyć. Kiedy próbuję z nią na spokojnie rozmawiać, traktuje mnie jak najgorszego wroga. W śr mamy mieć wizytę u psychiatry ale obawiam się że będę musiała poprosić o wizytę domowa. Nie mam już siły. Jak przetłumaczyć mamie żeby dała się umyć? Czemu przestała jeść? Czy mieliście podobne doświadczenia? Co zrobiliście?
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Nie wiem co robić

Post autor: wigi »

Nataa80 pisze:Witam. Mama ma stwierdzone otepinie od ok 6 lat. Od dwóch lat przyjmuje leki ( plastry everts).
W jakiej dawce? Jakie leki jeszcze bierze?
Jakiego typu otępienie?
Nataa80 pisze:Na początku roku zaczęły się u niej problemy z higiena. Nie chce zakładać pampersow. Niestety od około tygodnia jest jeszcze gorzej. Nie ma apetytu, nie daje się przebrać i umyć. Kiedy próbuję z nią na spokojnie rozmawiać, traktuje mnie jak najgorszego wroga.
Mama chodzi? To zwykłe pampersy, czy majtki chłonne?
Czy coś się jeszcze w otoczeniu Mamy zmieniło? A badanie przez lekarza POZ jak wyszło? Badania krwi i moczu?
Na pewno Mamie nie da się nic wytłumaczyć. Może Mama się czegoś boi, że nie chce się dać umyć? Wody, wanny?
Nataa80
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 13:52

Re: Nie wiem co robić

Post autor: Nataa80 »

Mama przyjmuje Evertas w dawce 9,5 mg. Jeden plaster na dobę. Innych leków niestety nie tolerowała. Na początku choroby oraz jakieś 2 lata temu mama miała tomofrafie, która nic nie wykazała. Dwa lata temu na podstawie wywiadu lekarz stwierdził, że jest to otepienie spowodowane choroba Alzheimera. U mamy wszystko zaczęło się po menopauzie, w wieku 56 lat. Zbiegło się to z utratą pracy oraz pewnym stopniu depresja. Mama miała robione wyniki w styczniu, wszystko było w porządku. Kiedy zaczęły się problemy z higiena, kupiliśmy pieluchomajtki. Mama zareagowała na nie jak opatrzona. Od dłuższego czasu w życiu mamy nic się nie zmieniło. Mam teorie, że nie chce się myć bo może myśli że będę chciała jej założyć pieluche? Tylko że od czasu kiedy nie dalo się jej założyć, nie zmuszalam jej. Może po prostu robi mi na złość? Dodam, że do nie dawna mama bez problemu pozwalała się kąpać.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Nie wiem co robić

Post autor: wigi »

Nataa80 pisze:Mama przyjmuje Evertas w dawce 9,5 mg. Jeden plaster na dobę. Innych leków niestety nie tolerowała. Na początku choroby oraz jakieś 2 lata temu mama miała tomofrafie, która nic nie wykazała. Dwa lata temu na podstawie wywiadu lekarz stwierdził, że jest to otepienie spowodowane choroba Alzheimera.
Jaki lekarz? Neurolog czy psychiatra? Sam wywiad to trochę za mało.
Nataa80 pisze: Kiedy zaczęły się problemy z higiena, kupiliśmy pieluchomajtki. Mama zareagowała na nie jak opatrzona. Od dłuższego czasu w życiu mamy nic się nie zmieniło. Mam teorie, że nie chce się myć bo może myśli że będę chciała jej założyć pieluche? Tylko że od czasu kiedy nie dalo się jej założyć, nie zmuszalam jej.
Czyli teraz nie zakładasz nic i co? Mama chodzi do toalety sama?
Jeśli to nie są mocne problemy, to można stosować wkładki urologiczne do majtek albo jednorazowe majtki chłonne zwłaszcza w dzień. Te majtki chłonne wyglądają jak niemal zwykle majtki i na ogół chorzy je dobrze tolerują.
Może trzeba kupić takie krzesełko na wannę?
Nataa80
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 18 lut 2018, 13:52

Re: Nie wiem co robić

Post autor: Nataa80 »

Problem polega na tym, że w momencie kiedy pojawiła się nie chęć do mycia, mama zaczęła protestować żeby założyć jej nawet zwykle majtki. Obecnie nie da zdjąć spodni, które nosi już od sb. Jeżeli chodzi o zalatwianie się, czasami mama pamięta, że ma iść do toalety, a czasami nie. Zdazylo mi się już kilka razy, jak wracałam z pracy, że mama załatwiła swoje potrzeby gdzieś na podłodze.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Nie wiem co robić

Post autor: wigi »

Nataa80 pisze:Zdazylo mi się już kilka razy, jak wracałam z pracy, że mama załatwiła swoje potrzeby gdzieś na podłodze.
Jak jesteś w pracy to ktoś się Mamą opiekuje?
ODPOWIEDZ