Jestem nowa

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
megi05
Posty: 5
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 12:02

Jestem nowa

Post autor: megi05 »

Witam!! Nazywam sie Maria Duda Śmiałkowska jestem prawnym opiekunem mojej teściowej Mari Smiałkowskiej chorej na Alzheimera. Od chwili postawienia diagnozy tesciwa moja miała zaswiadczenie z poradni zdrowia psychicznego uprawniające ja do opieki specjalistycznej swiadczonej w domu przez opiekunki specjalistyczne z MOPS.Tego roku opiekun społeczny stwierdził iz mojej teściowej nie przysługują świadczenia specjalistyczne,chociaz posiadam zaświadczenie z POZ na dwie godziny dziennie poniewaz stan zdrowia jej uległ pogorszeniu .Moje pytanie brzmi ,czy osobie chorej na tą straszna chorobę nie przysługuje opiekunka społeczna swiadcząca usługi w domu pacjeta.Tak jak napisalam w temacie jestem nowa na forum i nie bardzo wiedziałam jak znaleśc odpowiedz na to pytanie Maria
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Jestem nowa

Post autor: wigi »

Witaj, czy możesz opisać stan teściowej w momencie przyznania opieki specjalistycznej z MOPS i teraz, kiedy stan uległ pogorszeniu (tzn. jak?)?
megi05
Posty: 5
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 12:02

Re: Jestem nowa

Post autor: megi05 »

W chwili przyznania opieki specjalistycznej teściowa mieszkała sama Od czterech lat mieszkamy razem i w ciągu tych lat miała opiekę specjalistyczną ,poza czynnościami pielęgnacyjnymi opiekunka prowadzała ja po mieszkaniu ćwiczyła nogi na leżąco .Obecnie bardzo cięzko ja podnieść z łózka ,sztywnieje i nie mozna jej ani zaprowadzić do łazienki ,czy na sniadanie do kuchni .Nie ma z nią żadnego kontaktu ,nie reaguje na polecenia .
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Jestem nowa

Post autor: wigi »

megi05 pisze:Obecnie bardzo cięzko ja podnieść z łózka ,sztywnieje i nie mozna jej ani zaprowadzić do łazienki ,czy na sniadanie do kuchni .Nie ma z nią żadnego kontaktu ,nie reaguje na polecenia .
Co lekarze na to pogorszenie? Badania miała robione? A badania krwi, moczu?
Jakie teściowa bierze leki?
W tej chwili Twojej teściowej przysługuje w ramach NFZ (bezpłatnie) opieka pielęgniarki długoterminowej.
Zlecenie wystawi lekarz POZ. Z tym, że to muszą być wypełnione specjalne druki - można je ściągnąć ze stron zakładów zajmujących się pielęgniarską opieką długoteminową. W ramach opieki pielęgniarka przychodzi co najmniej 4 razy na tydzień na około godzinę (albo i dłużej - w zależności od potrzeb).
Warunek jest jeden - chora musi mieć co najwyżej 40 pkt w skali Barthel. Twoja teściowa nie chodzi więc z pewnością tych punktów będzie miała dużo mniej.
Listę zakładów zajmujących się taką opieką w Twojej okolicy znajdziesz na stronach Oddziału NFZ. Znalezienie wolnej pielęgniarki może być trudne, dlatego trzeba dzwonić do wszystkich zakładów. Najpierw musisz mieć wypełnione druki.
Jak u teściowej z siedzeniem? Może siedzieć? Może warto wypożyczyć wózek rehabilitacyjny i tam sadzać teściową na dzień? Warto też wypożyczyć specjalne łóżko rehabilicyjne.
A jak sprawa wygląda z jedzeniem i piciem?
megi05
Posty: 5
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 12:02

Re: Jestem nowa

Post autor: megi05 »

Badanie krwi neurolog robi jej co trzy miesiące Leki to Polokard, Klozapol,i okresowo rutinoskorbin ,Dziękuje za podpowiedz w sprawie opieki dlugoterminowej,dzisiaj postaram sie dostac do lekarza rodzinnego,a co do neurologa to nie wiem czy będzie chciał przyjść na wizyte domowa ,chociaż mam takie skierowanie to sama chodzę do niego po recepty na lek.Do tej pory nie było problemu ze wstawaniem przez cały dzień siedziała w fotelu między domownikami, a teraz sztywnieje jak tylko się prubuje ja ruszyc ,zoriętuję sie co do tego wózka.Do tej pory opieka nad nie nie sprawiala mi problemu ale teraz niestety wysiadły mi ręce od dzwigania .do tego jestem po usunięciu łekotek w obu kolanach .W maju tego roku mam zaplanowaną operację wymiany stawu kolanowego i sama będę wymagała opieki.Zrobię wszystko aby na ten czas zapewnic jej odpowiednią opiekę
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Jestem nowa

Post autor: wigi »

megi05 pisze:Badanie krwi neurolog robi jej co trzy miesiące Leki to Polokard, Klozapol,i okresowo rutinoskorbin ,Dziękuje za podpowiedz w sprawie opieki dlugoterminowej,dzisiaj postaram sie dostac do lekarza rodzinnego,a co do neurologa to nie wiem czy będzie chciał przyjść na wizyte domowa ,chociaż mam takie skierowanie to sama chodzę do niego po recepty na lek.
Czy po pogorszeniu stanu neurolog w ogóle badał teściową?
Proszę wezwać do domu lekarza POZ. Niech zbada teściową i zdecyduje, bo może potrzebne jest skierowanie teściowej do szpitala. To "sztywnienie" jest cokolwiek dziwne. I prawdopodobnie potrzebne jest tu badanie TK głowy albo rezonans magnetyczny głowy.
Poza tym, wydaje mi się, że podawanie w tym stanie teściowej Klozapolu mija się z celem. Ale o tym powinien zdecydować lekarz.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Jestem nowa

Post autor: Tomek »

Witam,

https://bazalekow.mp.pl/lek/35005,Klozapol-tabletki

To jest lek przeciwpsychotyczny. Hamuje działanie dopaminy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
sztywność, objawy pozapiramidowe
https://journals.viamedica.pl/psychiatr ... 0403/32058
Parkinsonizm polekowy

Parkinsonizm polekowy występuje u 15−40% osób leczonych neuroleptykami, przy czym większa częstość występowania oraz większe nasilenie objawów wiążą się ze stosowaniem wysokich dawek leków klasycznych (występuje u 34% chorych leczonych haloperidolem, 17% leczonych amisulpridem, 16% ziprazidonem, 11% kwetiapiną − EUFEST) [13]. Dodatkowo inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny takie jak: fluoksetyna, sertralina, escitalopram i paroksetyna oraz kwas walproinowy mogą wywoływać polekowy parkinsonizm. Największe ryzyko wystąpienia objawów parkinsonowskich pojawia się w pierwszych tygodniach leczenia, szczególnie narażeni na występowanie tej grupy objawów niepożądanych są osoby po 50. rż. Pojawienie się objawów parkinsonowskich jest wiązane z polekowym osłabieniem neurotransmisji dopaminergicznej oraz nasileniem neurotransmisji cholinergicznej w prążkowiu. Objawy parkinsonizmu to: drżenia − głównie kończyn górnych, żuchwy i języka, zarówno zamiarowe, jak i spoczynkowe, sztywność − objaw tak zwanego koła zębatego lub rury ołowianej, zesztywnienie innych mięśni, akinezja − zubożenie ruchów, bradykinezja − powolność i ograniczenie ruchów, maskowata, naoliwiona twarz, przygarbiona sylwetka. Dodatkowo czasem występuje chód drobnymi krokami, pocieranie podeszwami o podłogę i pochylenie tułowia do przodu [6, 14, 15].

Leczenie

W przypadku niemożności zmniejszenia dawek leku lub zamiany na lek o mniejszym potencjale wywoływania EPS stosuje się: amantadynę 100−600 mg/d., biperiden 4−16 mg/d., prydynol 5−20 mg/d.
Ponadto:

Sztywność typu rury ołowianej - stały opór podczas biernego poruszania kończyną pacjenta.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Jestem nowa

Post autor: Tomek »

Tak przy okazji - Polokard (to jest to samo co Polopiryna, Aspiryna itp.) nie wiem jak często jest stosowany ale rozrzedza krew.
megi05
Posty: 5
Rejestracja: środa 14 mar 2018, 12:02

Re: Jestem nowa

Post autor: megi05 »

Tak był lekarz rodzinny i telefonicznie konsultował stan teściowej z jej neurologiem .Obaj doszli do wniosku że sztywnosc tesciowej to jest jej protest na wstawanie z łóżka .Obaj uspokoili mnie ze jej stan chorobowy się nie zmienił ponadto neurolog ma dziś przyjść z wizytą domową .Dzieiękuję za poradę w sprawie opieki długoyerminowej ,będziemy wypełniac dokumenty u nas bardzo długo się czeka,
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Jestem nowa

Post autor: wigi »

megi05 pisze:Tak był lekarz rodzinny i telefonicznie konsultował stan teściowej z jej neurologiem .Obaj doszli do wniosku że sztywnosc tesciowej to jest jej protest na wstawanie z łóżka.
To jakaś bzdura. Niechęć do wstawania musi mieć jakąś przyczynę. Porozmawiaj z neurologiem, aby odstawił Klozapol. Tak, jak Tomek pisze taka reakcja może być skutkiem przedawkowania tego leku.
Poza tym w sytuacji, kiedy chora leży i nie ma z nią kontaktu nie ma żadnych wskazań do brania tego typu leku.
Czy chora bierze jakieś leki dedykowane w chorobie Alzheimera? Donepezil, rywastygminę, memantynę?
megi05 pisze: Dziękuję za poradę w sprawie opieki długoterminowej ,będziemy wypełniac dokumenty u nas bardzo długo się czeka,
Dlatego musisz dzwonić po wszystkich tego typu zakładach w Twojej okolicy. A nuż gdzieś się zwolni szybciej miejsce.
ODPOWIEDZ