Transtec 35

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
nicoll31
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 10:46

Transtec 35

Post autor: nicoll31 »

Witam forumowiczów. Mam pytanie. Czy ktoś z Was miał doczynienia z plastrami z opium Transtec 35? Moja teściowa ma zapisane przez lekarzy w poradni leczenia bólu na zwyrodnienie stawu biodrowego. Bierze od 2 tygodni i z chodzącej (ledwo ale jednak) osoby zrobiła się osobą niechodzącą i całkowicie otępiałą. Wszystkie czynności przy teściowej nawet najprostsze są niezwykle trudne,bo wszystkich traktuje jak intruzów i przestaje nas poznawać. Jestem pewna że to plastry z opium zrobiły rewolucję w organizmie mamy,a w połączeniu z lekami które bierze na chorobę alzchaimera to już w ogóle. Dziś zdjęłam plaster i może ktoś wie kiedy osłabi się działanie tego leku i kiedy zostanie usunięty z organizmu. Ciągle mam nadzieję że jednak uda się wrócić do tego co było przed stosowaniem tych plastrów. Pozdrawiam wszystkich.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Transtec 35

Post autor: wigi »

Nicoll31, tak, to jest bardzo prawdopodobne, że te plastry weszły w interakcję z jakimś lekiem, który Twoja teściowa bierze.
Proponuję skonsultować się z neurologiem, specjalistą od choroby Alzheimera i chorób otępiennych.
W ulotce leku nie ma podanej informacji, jak długo trwa usuwanie tego leku z organizmu.
Trudno też przewidzieć, czy po wypłukaniu tego leku z organizmu Twoja teściowa wróci do stanu sprzed brania tego leku i jak długo może trwać ewentualny powrót.
nicoll31
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 10:46

Re: Transtec 35

Post autor: nicoll31 »

O dziwo jest znaczna poprawa po zdjęciu plastra. W piątek zdjęłam i już w sobotę było lepiej. Dziś teściowa ma o wiele więcej sił i jest bardziej kontaktowa. Dzięki wigi ❤!
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Transtec 35

Post autor: wigi »

Dlaczego zapisano Twojej teściowej te plastry? Skarżyła się na bóle?
Kontakt ze specjalistą neurologiem wskazany, bo nikt inny nie oceni, który lek jest bardziej potrzebny: plastry przeciwbólowe czy ten lek (albo leki) który wszedł w interakcję.
nicoll31
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 10:46

Re: Transtec 35

Post autor: nicoll31 »

Wigi plastry zapisano ze względu na zwyrodnieniw stawu biodrowego. Jako że innej formy leczenia być nie może,operacja jest wykluczona,bo moja teściowa na pewno nie będzie się rechabilitować,co już było konsultowane z lekarzami. Plastry zapisali lekarze z kliniki leczenia bólu,mając na uwadze inne leki babci. Dziś jestem umówiona z lekarzem który to zapisał na telefon.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Transtec 35

Post autor: Tomek »

Dopiero przeczytałem i jedna rzecz mnie zaciekawiła.

Spojrzałem na https://bazalekow.mp.pl/lek/56079,Trans ... indication i przeczytałem tam:
przeciwwskazania do stosowania preparatu:
· myasthenia gravis (męczliwość mięśni)
i teraz jak spojrzałem na przyczyny miastenii na stronie https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/ ... -KpZk.html:
Jest ona natomiast schorzeniem autoimmunologicznym. Znaczy to tyle, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które są kierowane przeciwko własnym komórkom i tkankom. W przypadku miastenii - przeciwko receptorom znajdującym się na włóknach mięśniowych. Autoprzeciwciała blokują te receptory i uniemożliwiają przyłączenie do nich uwalnianej przez włókna nerwowe acetylocholiny (substancji, która jest zaliczana do tzw. neuroprzekaźników). Nie dochodzi wtedy do przekazania informacji pomiędzy nerwem a mięśniem i z tego powodu mięsień nie może się skurczyć, a wtedy nie można zrobić żadnego ruchu.
Z tego co tak patrzę to leki opioidowe moga mieć działanie antycholinergiczne poprzez zmniejszanie wytwarzania acetylocholiny.

Większość objawów w przypadku choroby Alzheimera jest spowodowana zmniejszeniem acetylocholiny a leki takie jak donepezil czy rywastygmina mają temu przeciwdziałać.

Tak przy okazji:
Leczeniem miastenii zajmuje się neurolog. Gdy trafimy do niego z podejrzeniem tej choroby, po przeprowadzeniu wywiadu zleci dodatkowe badania. Najpierw - analizę krwi na obecność przeciwciał przeciw receptorom acetylocholiny. Następnie na badanie elektromiograficzne (ocenia siłę i męczliwość mięśni po podrażnieniu nerwu słabym prądem) oraz tomografię komputerową śródpiersia (ocenia wielkość i stan grasicy). Zwykle specjalista zleca również określenie poziomu hormonów tarczycy, ponieważ dość często miastenii towarzyszy nadczynność tego gruczołu.
Oraz:
Dosyć poważnym efektem ubocznym jest utrata pamięci o różnym stopniu nasilenia powodowana przez stosowane przewlekle leki. Według jednej z klasyfikacji do środków wywołujących takie efekty można zaliczyć:

Benzodiazepiny – leki te, które bardzo często zapisywane są pacjentom odczuwającym lęki o różnym pochodzeniu mogą powodować dysfunkcje pamięci ze względu na ich działanie uspokajające. Zaburzają one również proces powstawania pamięci długotrwałej. W tej grupie szczególne właściwości amnestyczne są przypisywane midazolamowi.

Leki obniżające poziom cholesterolu – chodzi tu głównie o te najczęściej stosowane – czyli statyny. Statyny obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale i w mózgu. Tymczasem odpowiednia zawartość lipidów jest niezbędna do tworzenia połączeń między neuronami, co leży u podstaw procesów uczenia się i tworzenia szlaków pamięciowych

Narkotyczne leki przeciwbólowe – funkcja opioidów w hamowaniu bólu polega między innymi na tamowaniu przepływu sygnałów bólowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i stępieniu emocjonalnej reakcji na ból. Badania potwierdzają, że taki mechanizm działania zwiększa ryzyko utraty pamięci.

Leki na chorobę Parkinsona – mowa tu zwłaszcza o agonistach dopaminy. Leki te aktywują szlaki sygnałowe dla neuroprzekaźnika – dopaminy, która jest substancją kluczową dla prawidłowego funkcjonowania mózgu (motywacja, odczucie przyjemności, uczenie się i tworzenie pamięci krótko- i długotrwałej).

Leki hipotensyjne – poprzez zaburzenia funkcjonowania szlaków dla adrenaliny i noraadrenaliny, które są bardzo istotnymi przekaźnikami chemicznymi w mózgu, leki z grupy beta-blokerów mogą powodować problemy z pamięcią. Sprawa jest poważna, ponieważ są to leki najczęściej przepisywane przez lekarzy w nadciśnieniu i innych chorobach układu sercowo-naczyniowego.

Leki na nietrzymanie moczu – substancje, które zaliczają się do tzw. grupy antycholinergików. Tymczasem niski poziom acetylocholiny towarzyszy demencjii oraz chorobie Alzheimera. Ryzyko to wzrasta przy stosowaniu kilku leków należących do tej grypy. Na szczęście po ich odstawieniu problemy z pamięcią ustają.
https://biotechnologia.pl/farmacja/prob ... leki,16053
ODPOWIEDZ