JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
anndnb
Posty: 16
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 18:22

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: anndnb »

ARTUR1977 pisze:Dziekuje ,wiesz z przykroscia to mowie ale wow 100 lat prawie to mega max juz jest no moja mamuska widzenie gorsze ma nagle po szpitalu ponoc jej dawali raz zauwazylem mocne zastrzyki nasenne co spala 2 dni prawie bo byla placzliwa ale wiadomo tesknila za mna synem i ze nie jest w domu ech
Nie sadze żeby zastrzyki nasenne spowodowały gorszy wzrok. Może to kwestia niedokrwienia jakiejś części mózgu odpowiadającej za wzrok? Mam sąsiada który po udarze niedokrwiennym gorzej widzi na 1 oko. Poza tym u osób z demencja po szpitalu zdarza się pogorszenie stanu( bywa że po jakimś czasie się polepsza, tak po ok 2 tyg). U mojego dziadka po pobycie w szpitalu też było gorzej, ale szpital był konieczny. Dziadek się "zawiesił" na 1 dzień (przestał pić, żeby nie sikać, bo ma problemy z prostatą, odwodnienie pogorszyło stan). W szpitalu go trochę odratowali, ale mielismy wrażenie że po szpitalu umysłowo było trochę gorzej.To w szpitalu odkryto, że dziadek ma w nocy fazy. Być może je miał ale o tym nie wiedzieliśmy. Dziadek mieszkał sam, ale w tym samym bloku, co rodzice. Z tym, że rodzice go widywali w ciągu dnia, a wtedy nie miał faz. Po fakcie dowiedzieliśmy sie, że potrafił błądzić nad ranem po osiedlu... W każdym razie w ciągu jednego dnia przestał ogarniać WC, ubieranie sie, mycie, telefon-wcześniej był bardzo samodzielny). Ze wzrokiem oprócz zaćmy i plamki żółtej, dziadek na pewno ma widzenie lunetowe( na filmie z załącznika to wyjaśniają).
ARTUR1977
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 02:48

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: ARTUR1977 »

Tak na poczatek sie przywitam z kolezankami czesc wam bo duzo czytalem tego co piszesz wigi na forum zanim zalozylem konto i Wiem to przykre wlasnie ze tak w szpitalach traktuja moja mama w pazdzierniku jakos tak tamtego roku 2018 okulista powiedzial no tak zespol otepienny ale sa poczatki zacmy i zwyrodnienie plamki zoltej jakos tak sie to pisze ,i powiem wam serio ze przed szpitalem mama byla dziwniejsza bo jednak tych lekow nie zawsze brala a ma ten zespol otepienny tak nagle od konca lipca 2018 ,ale co ciekawe widziec widziala wczesniej bo jezdzilem z nia autem poczatki byly dziwne bo nie lapala zbytnio gubila lewo prawo ktora strona,i krzyki placze ataki straszne w nocy ze nie chce zyc calowanie dywanu prawie ze ,zaczalem jej podawac pramolan ,jeszcze przed wizyta neurologa, u pani neurolog bylo badanie prawo lewo sie spojrzec i gora dol mama sie spojrzala w prawo i w lewo ale nie o 90 stopni no i spytala o rok to tez zle ale miesiac dobrze i pore roku tez a ona no tak zespol otepienny ,i przepisala wtedy donepezil tzw cogiton ,po tym dopiero byly akcje z mama jakby maxymalna depresja ja chwycila placze przerazliwe ,zalamanie ale widzenie bylo bo sama jadla ,po jakims czasie musialem juz lyzke reka podac i dopiero ja widziala.
Jedno mnie smuci czy zacma a mam nadzieje ze to cos w tym stylu ja chwycilo ze wzrokiem ,bo oczy ma lekko zamglone tzn srednio,ale srodek oczu jest zamglony,jak dzwonilem po szpitalach p[rzyznaja racje ze moze byc zacma tak mocna obu oczu .
W necie czytalem o zacmie tzw jądra oka i tu by sie zgadzalo wiele ,takto mamuska rozmawia ,jest dziwna ,pampersy ma no ale prawa reka zlamana,ech lekarze nie idealnie ponoc nastawili kosc mowili ze tak 90 proc i zatrzymali wtedy na oddziale na tydzien ,w koncu rtg robili i ze nie beda operowac a tzw mowiac spacyfikowali mi mame ,a w karcie podali paracetamol ...
Bede jeszcze tam sie probowac cos dowiedziec co za leki byly itd,bo jak powiedzialem ze brala w domu pramolan to mowili aaa i dlatego taka placzliwa niespokojna a ja do nich ze poprostu mieszkam z nia ja jako opiekun przez pomoc ech dodatek 620 zl brak slow.
Najgorsze ze mama jest jakas oslabiona no ale zapalenie oskrzeli kaszle mocno antybiotyk brala juz ,i ta reka do tego i tajemnicze nieraz bardzo silne az wodne prawie biegunki .
Lekarz przepisal teraz jej ketrel 2 razy po 25 mg i rywastygmine 1.5 mg tabletke .
ja podaje jej pol juz tego ketrela bo po tabletce przespi caly dzien wiem mam spokoj wtedy ale wole jak bardziej kojarzy.
Jak myslicie moze zacma takie ataki robic widzenie bo w szpitalu juz jakby slabiej widziala
anndnb
Posty: 16
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 18:22

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: anndnb »

Artur a może znajdź jakiegoś okulistę, co mamie zoperuje tą zaćmę? Mój dziadek zrobił operacje zaćmy jak miał 93-94 lata. Trochę pomogło. Tylko muszę przyznać, że nie wiem jak to jest na NFZ, bo dziadek zrobił oczy prywatnie. Być może na NFZ nie chcieli mu robić ze względu na wiek. Operacja zaćmy to nie jest skomplikowany zabieg. Tylko nie wiem na ile musi być kontakt z pacjentem...bo jak mój dziadek miał 94 lata to kontaktował. Ale on specyficzny przypadek bo do 92 na rowerze po parku jeszcze śmigał, a do 98 na stacjonarnym w domu...
anndnb
Posty: 16
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 18:22

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: anndnb »

Co do neuroleptyków tj. ketrel, to my przykładnie dawaliśmy tyle ile kazali. Jak masz wątpliwości, co do leków, to warto pogadać z lekarzem, że mama mniej kontaktuje. Nam ostatecznie ustawił leki psychiatra specjalizujący się w chorobach otepiennych. Teraz dostaje dość mała dawkę Tiapridu w domu opieki( w dawce ustawionej przez psychiatrę)).Jest otępiały ale z innego powodu( to już zaobserwowaliśmy w domu). Jak w nocy miał fazę, to dzień słaby i bez kontaktu. W domu własnym i w domu opieki nie przesypia nocy. Zatem rano jest zmeczony. Podejrzewam, że ze względu na wiek i choroby nie chcą mu podać większej dawki neurolpetyku. Myślę, że powinieneś pogadać z lekarzem o swoich wątpliwościach. Może być to kwestia leków, jak również kwestia postępu choroby.
anndnb
Posty: 16
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 18:22

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: anndnb »

A i biegunka to na pewno nie od otępienia. Któryś lekmoze ja powodować.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: wigi »

Jeżeli to jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to operacja zaćmy nic tutaj nie pomoże a wręcz może pogorszyć sprawę.
Skutkiem AMD jest postępujące pogorszenie widzenia, zwłaszcza centralnego.
Żeby próbować to zatrzymać trzeba stosować odpowiednią dietę i ewentualnie suplementację.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: wigi »

Z biegunkami to koniecznie trzeba udać się do lekarza. One mogą skutkować odwodnieniem organizmu. A to jest już niebezpieczne.
Co do rywastygminy to lepiej tabletki zamienić na plastry transdermalne, przyklejane raz dziennie na skórę. Nie obciążają żołądka. Są też refundowane, a dla osób 75+ bezpłatne.
ARTUR1977
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 02:48

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: ARTUR1977 »

Dzieki za info powiem wam bo nie pracuje bo juz wczesniej jak mama byla ok jeszcze przez ok 2 lata pobieralem na mame jako opiekunczy to sie nazywa specjalny zasilek opiekunczy bylo z poczatku 520 na pol roku pozniej na rok po 520 teraz facet z pomocy zrobil po 620 albo kochane panstwo podwyzszylo,ale ten ketrel jak widze na mame dziala niezle usypiajaco wole jak jest senniejsza w dzien bo tylko do toalety wstaje zaprowadze ja zmienie pampers i daje jej na serio lekarz kazal 2 x1 tabletka dziennie po 25mg ,szok mialem jak silnie dzialal ja to przelamuje tabletke na pol i jeszcze nieraz na polowke ze to na caly dzien wyjdzie max 1 tabletka bo ten lek nie jest leczniczy jedynie ponoc uspokaja i nasennie jak widze ,ale mysle czy moglbym procz tej rywastygminy 1.5 mg tabletki dawac ten donepezil bo miala 5 mg pozniej sciemnilem lekarzowi ze miala 10 mg i przepisal bo ona malo tamto brala wogole i tu problem bo miala zalamke zycia po donepezilu ,typowa depresje .
Wiecie co ciekawe ze wg mnie to na poczatkach to miala jakas mocna depresje ktora do niej wraca ciagle jakos ,czytalem ze istnieja takie tez depresje wlasnie,jak myslicie lepszy donepezil w koncu dawke ma 10 mg a rywastygmine dopiero teraz ma ale jednak 1.5mg to jednak nie dawka 10 mg jak donepezil .
Ech a te oczy to dziwne bo ma mama niebieskie ladne blekitne i widac ten kolor ale zamglony jest tylko srodek oka jest metny dosyc to tzw jądro , do tego ta reka prawa i po tym ketrelu sie przewraca dlatego mniej daje zdecydowanie i nutridrinki .
Oddzielnie jej podaje maxiluten na oczy suplement ,fosydyne na procesy poznawcze tez suplement,recognizyn tez na myslenie,ascofer czyli zelazo,i wit b complex,no i nadcisnieniowy enarenal 20 mg ,daje jej nieraz cala tabletke nieraz pol ,bo ma czesto spocone mega czolo to mnie martwi .
OPISZE KROTKO TK GLOWY.. z 02.08.2018 PONOC TEN CO ZROBILI NA DNIACH TK GLOWY NIE MA ZMIAN ...
W istocie bialej okolokomorowej liczne rozlegle cczesciowo zlewajace sie obszary obnizonej densyjnosci,najwieksze nasilenie zmian w lewym placie potylicznym,obraz odpowiada starym zmianom dokonanym naczyniopochodnym oraz w mniejszym nasileniu leukoarajozie.
kilka niewielkich ognisk naczyniopochodnych widocznych jest rowniez w obu polkulach mozdzku,najwieksza po prawej ok 8mm,podobne zjawisko tez ok 6mm w glebokich strukturach polkuli mozgu
Zwapnienie naczyniowe w strukturach glebokich lewej polkuli.
ZANIK KOROWO PODKOROWY
TORBIELE splotow naczyniowki w obu komorach bocznych
MIazdzyca wewnatrzczaszkowych odcinkow ic obustronnie
Przy blaszce wewnetrznej luski kosci czolowej P owalne zwapnienie przylegajace do kosci o wymiarach ok 10x6mm ,zwapnienie oponowe ew zwapnialy oponiak
tylna czesc sierpa mozgu pogrubiala do ok 2mm
obraz moze odpowiadac zwapnieniom ,z cala pewnoscia nie mozna wykluczyc niewielkiego krwawienia.
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: wigi »

ARTUR1977 pisze:ten ketrel jak widze na mame dziala niezle usypiajaco wole jak jest senniejsza w dzien bo tylko do toalety wstaje zaprowadze ja zmienie pampers i daje jej na serio lekarz kazal 2 x1 tabletka dziennie po 25mg ,szok mialem jak silnie dzialal ja to przelamuje tabletke na pol i jeszcze nieraz na polowke ze to na caly dzien wyjdzie max 1 tabletka bo ten lek nie jest leczniczy jedynie ponoc uspokaja i nasennie jak widze ,ale mysle czy moglbym procz tej rywastygminy 1.5 mg tabletki dawac ten donepezil bo miala 5 mg pozniej sciemnilem lekarzowi ze miala 10 mg i przepisal bo ona malo tamto brala wogole i tu problem bo miala zalamke zycia po donepezilu ,typowa depresje .
Wiecie co ciekawe ze wg mnie to na poczatkach to miala jakas mocna depresje ktora do niej wraca ciagle jakos ,czytalem ze istnieja takie tez depresje wlasnie,jak myslicie lepszy donepezil w koncu dawke ma 10 mg a rywastygmine dopiero teraz ma ale jednak 1.5mg to jednak nie dawka 10 mg jak donepezil .
Rywastygminy i donepezilu nie można podawać równocześnie. Skonsultuj się z dobrym neurologiem specjalistą od chorób Alzheimera i chorób otepiennych. Leczenie musi ustawić lekarz. Lekarzowi nie wolno "ściemniać", bo to się mija z celem. Musisz pilnować, aby Mama brała leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Ani rywastygminy ani donepezilu nie wolno podawać choremu "jak popadnie". Te leki trzeba brać systematycznie - codziennie. Ale tylko jeden przez dłuższy czas, by można było się zorientować, czy działa.
Jeśli Mama jest senna przez dzień to bezwzględnie musisz powiedzieć o tym lekarzowi. Być może trzeba będzie dawkę ketrelu zmniejszyć i podawać tylko ewentualnie na noc.
ARTUR1977 pisze: Oddzielnie jej podaje maxiluten na oczy suplement ,fosydyne na procesy poznawcze tez suplement,recognizyn tez na myslenie,ascofer czyli zelazo,i wit b complex,no i nadcisnieniowy enarenal 20 mg ,daje jej nieraz cala tabletke nieraz pol ,bo ma czesto spocone mega czolo to mnie martwi .
Enarenal trzeba podawać ściśle wg zaleceń lekarza a nie na "oko". I Mamie trzeba mierzyć ciśnienie krwi codziennie.
Podawanie suplementów trzeba też uzgodnić z lekarzem.
Opis TK wskazuje na ch. Alzheimera albo na otępienie mieszane ch. Alzheimera + otępienie naczyniowopochodne. Diagnozę stawia lekarz.
ARTUR1977
Posty: 8
Rejestracja: piątek 22 lut 2019, 02:48

Re: JAK WIDZA CHORE OSOBY PRZY ZESPOLE OTEPIENNYM

Post autor: ARTUR1977 »

Dzieki nie no mierzylem cisnienie zawsze tak jak myslalem ze donepezilu z rywastygmina nie mozna ,jedno mnie martwi co daje ketrel on tylko uspokaja i nasennie dziala bo raczej na to myslenie nie wplywa dzis mi mama szla krzywo bo taka ospala i dawka byla pol tabletki moze max na caly dzien ten ketrel to mocny lek ,sam wzialem jak usnac nie moglem cwierc tabletki pokruszylem i lekki maly okruszek ketrela usnalem jakos ale senny cala niedziele ,powiedz mi czym smarowac te male takie zaczerwienienia na mamy pupie po pieluszce zrobilem oklad z sody i pozniej znow podlozylem troche waty i pieluszke sucha .
Ciekawi mnie jedno czy moglo tak byc zeby przed szpitalem jakos widziala a po szpitalu juz slabo,moze to ta wredna zacma ,jade dzis z mama w nocy na ostry dyzur okulistyczny i niech sprawdza ketrelu jej nie dalem juz od rana niedzieli tylko rywastygmine jest senna bedzie pewnie i w dzien poniedzialek bo teraz nie mogla usnac to znow robie oklad w dzien w aptece cos kupie na delikatne zaczerwienienia skory .
Tak powiedz mi jedno wigi jak oceniasz widzenie u ludzi z tymi zespolami otepiennymi to co mi nie pasuje u mamy ze minelo zaledwie pol roku a tu nagle to widzenie inne
ODPOWIEDZ