Mama i spanie

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Chcialam zapytać was o porade.
Od jakiegoś czasu moja mama dużo spi.
Nie mam większych problemów z jedzeniem. Może trochę mniej pije ale staram się pamietac by podawac plyny co jakiś czas chociaż małymi lyczkami.
Chodzi mi glownie o sen. potrafi spac do 13 godziny i dawac się podnosić około 15 czy 16. Myje mame ubieram. Mama zjada sniadanie ,potem obiad i pozna kolacje. Ok 23-24 klade Mame spac. podaje mamie melatoninę no czasami jak jest poddenerwowana podaje cwiartke najwyżej pol lorafenu 1mg lub hydroxyzyne 10. i tyle. Nie mam większych problemów z mama. Tylko to długie lezenie i spanie.
Mama ma tez male drgawki co jakiś czas ale czytałam w poscie na forum ze mogą to być objawy Parkinsona. Sa to jednak drgawki malutkie.
Glownie martwi mnie ta ostatnia utrata trochę sil i długie spanie.
czy może to być po prostu pogorszenie?
Mama ma 84 lata i jest chora od około 6 lat.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Jeszcze jedno.
Od jakiegoś czasu mama bardzo mało siusia w dzien. Tzn raz czy dwa razy ale siusia dosyć dużo w nocy. Czy to normalne?
Powiadomilam lekarza rodzinnego i prosil o podawanie Diuresin 1.5 rano i 2 tabletki Spironol ok godziny 15.
Ale pozostalo male siusianie w dzień i większe w nocy.
Czy zdarza się tak?
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Mama i spanie

Post autor: wigi »

EwaB pisze:Chodzi mi glownie o sen. potrafi spac do 13 godziny i dawac się podnosić około 15 czy 16. Myje mame ubieram. Mama zjada sniadanie ,potem obiad i pozna kolacje. Ok 23-24 klade Mame spac. podaje mamie melatoninę no czasami jak jest poddenerwowana podaje cwiartke najwyżej pol lorafenu 1mg lub hydroxyzyne 10. i tyle. Nie mam większych problemów z mama. Tylko to długie lezenie i spanie.
Ewidentnie jest coś nie tak.
Czy Mama ma regularnie (codziennie!) mierzone ciśnienie krwi?
Miała robione kompleksowe badania krwi (w tym jonogram i lipidogram), moczu, ekg itp?
Jakie leki bierze Mama?
Sika w nocy do pampersa czy wstaje i idzie do ubikacji?
Takie mocne nocne sikanie może sugerować problemy z sercem...
Proszę spróbować kłaść Mamę wcześniej spać (do 22.00) i wcześniej budzić. I regularnie wyprowadzać na spacer na powietrze.
No i unikać podawania leków uspokajających (lorafen, hydroxyzyna). Leków z grupy benzodiazepin raczej nie powinno się podawać chorym na chorobę Alzheimera.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Mama jest pampersowana. Takie mocne sikanie w nocy ma od zawsze. Zmienia się tylko na to ze jest to siusianie zmniejszone.
Ma robione badania krwi prawie co 6 miesięcy i nie ma w tych badaniach nic zaskakującego.
leki typu Lorafen podaje tylko i doraźnie i tylko w minimalnych dawkach.
Mama ma migotanie przedsionkow i podaje Xarelto 15
kontroluje ciśnienie prawie codziennie
Podaje rano citabax10, nilogrin10,bisocard 5 i diuresin
w południe cwiartke tiapridal 100mg
Stan mamy do tej pory był powiedzmy normlny przy tej chorobie
Podawalismy jeszcze jaks czas Depakine ale mama zle reagowala i lekarz postanowil aby nie podawac i mama po odstawieniu poczula się dużo lepiej.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Mama nigdy nie kladla się spac o 22. Nigdy nie spi w dzien. Ale zawsze wstawala nie wcześniej jak o 11.
Nie chce Mamy zmuszać na sile by szla spac.
Zmuszona by wstawala wcześniej jest zla i dlatego rozmawiam z nia chodze do jej pokoju podaje bulke z lekami ale wstaje jak sama zadecyduje.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Ostatnie ekg było zrobione miesiąc temu i nic nie pokazalo. Nie ma problemów z cukrem. Je sama,raczka, ale staram się podawac takie jedzenie aby jadla samodzielnie. Samodzielnie pije.
Nie chce po prostu wstawac.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Mama i spanie

Post autor: wigi »

EwaB pisze:leki typu Lorafen podaje tylko i doraźnie i tylko w minimalnych dawkach.
Mama ma migotanie przedsionkow i podaje Xarelto 15
kontroluje ciśnienie prawie codziennie
Podaje rano citabax10, nilogrin10,bisocard 5 i diuresin
w południe cwiartke tiapridal 100mg
Mama nie dostaje żadnych leków dedykowanych chorobie Alzheimera?
Jaką ma właściwie diagnozę?
W ulotce leku citabax jest ostrzeżenie, że nie powinno się tego leku stosować przy zaburzeniach rytmu serca. Migotanie przedsionkow jest takim zaburzeniem.
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Czy ktoś jeszcze miał może taka sytuacje?
Czy ktoś może podzielić się swoim doświadczeniem na ten temat?
dziekuje
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Mama i spanie

Post autor: wigi »

EwaB, odpowiedz, proszę. Jaką diagnozę ma Mama?
EwaB
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 11:03

Re: Mama i spanie

Post autor: EwaB »

Ma chorobe alzheimera
ODPOWIEDZ