Witamina D3 i wapń

Temat w którym można porozmawiać o wszystkim, z wszystkimi.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Witamina D3 i wapń

Post autor: Tomek »

W przypadku chorych, którzy przebywają już głównie w domu i mają mały kontakt z promieniami słonecznymi wytwarzającymi w skórze ludzkiej witaminę D często dochodzi do jej niedoborów. Witamina D jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia a z kolei wapń jest odpowiedzialny m.in. za przesyłanie informacji w neuronach.

Postanowiłem także napisać troszkę o witaminie D3 i wapniu z tego względu, że zbyt wiele osób zażywa jakieś suplementy na których jest napisane, że zawierają one np. 66 % dziennego zapotrzebowania na witaminę d3 albo łykają codziennie calcium lub jakieś cudo z "osteo" w nazwie i myślą, że w przypadku niedoboru to wystarczy.

Po pierwsze: witamina D3 w większych dawkach jest wydawana wyłącznie i na szczęście (ze względu na podnoszenie wapnia) na receptę - w przypadku niedoboru witaminy D3 zwykłe suplementy mają takie znaczenie jak cukierki, czyli można łykać ale na dłuższą metę pożytku z tego nie będzie.

Po drugie: nie dostaniesz recepty jak nie będziesz mieć wyniku badania (na które lekarze niechętnie wysyłają z powodu ceny).

Po trzecie: bez sensu jest łykać codziennie sam wapń (calcium) lub suplement zawierający wapń i odrobinę D3 jeżeli nie zbadacie poziomu wapnia, witaminy D3 i parathormonu we krwi. Szkoda nerek i strach przed hiperkalcemią.

Po czwarte: nawet jak łykacie wapń a macie niedobór witaminy D3 lub nadmiar parathormonu, to poziom wapnia we krwi może się mieścić w normie ale nie będzie on przyswajany prawidłowo przez kości. Natomiast trzeba przyznać, że kości nie powinny być wtedy bardziej pozbawiane swojego wapnia. Czyli wracamy do tematu badań i odpowiedniego dobrania leków.

Po piąte: jeżeli gdzieś na jakimś produkcie podają informację, że jedna tabletka/saszetka zawiera 50 % dziennego zapotrzebowania człowieka na witaminę D, to chodzi o normalne zapotrzebowanie w pożywieniu, nie licząc tego co uzyska ze Słońca, przy czym u zdrowej osoby, która często przebywa poza domem większość witaminy D3 pochodzi z działania promieni słonecznych.

Po szóste: w przypadku zażywania wapnia lub witaminy D, zawsze kontroluj poziom wapnia! Pamiętajmy, że witamina D zwiększa poziom wapnia we krwi - zwiększa przyswajanie w jelicie i w kościach.

Żeby zobaczyć jak to jest w rzeczywistości, przeanalizujmy teraz suplement o nazwie Calcium Osteo D3+:

w przypadku zmniejszonej ekspozycji na promienie słoneczne Calcium Osteo D3+ za wiele nie da.
Zawiera ono 157,2 mg wapnia oraz jedynie 2,5 mikrograma D3 co jest równe 100 IU D3. Dla przykładu osoba z niedoborem witaminy D otrzymuję przeważnie lek z ilością 1000 IU (dziesięciokrotnie więcej). Ponadto tak jak wspomniałem, jeżeli występuje u danej osoby niedobór witaminy D lub zbyt wysoki poziom parathormonu łykanie codziennie takiej ilości wapna jest bezsensu i może być szkodliwe. Można przez jakiś czas zażywać w celu podwyższenia jego poziomu w przypadku niedoboru ale najważniejsze to zlikwidować przyczynę nieprawidłowego przyswajania go.

Inny przykład: zwykły tran - 1 kapsułka - 1,64 mikrograma D3 = 65,6 IU (2 kapsułki - 3,28 mikrograma D3 = 131,2 IU).

Dla bardziej zainteresowanych polecam analizę leków pod kątem zawartości wapnia i witaminy D3:

http://indeks.mp.pl/subst.php?id=2907
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Witamina D3 i wapń

Post autor: Tomek »

Pomimo tego, że witamina D nie jest wydawana bez zgody lekarza, poza dawkami na tyle małymi (chodzi mi o suplementy), że są one raczej bezpieczne dla ludzi pod warunkiem stosowania określonych na ulotkach dawek, to chciałbym jeszcze jako przykład przybliżyć wybrane informacje z ulotki takiego leku jak Orocal D3 (500 mg wapni i 10 mikrogramów D3 = 400 IU):

"Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

W czasie długotrwałego leczenia należy monitorować stężenie wapnia w surowicy krwi oraz czynność nerek poprzez badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Monitorowanie jest szczególnie ważne u osób w podeszłym wieku leczonych jednocześnie glikozydami nasercowymi lub lekami moczopędnymi i u pacjentów z tendencją do tworzenia się kamieni. W przypadku hiperkalcemii lub objawów zaburzenia czynności nerek należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie.

Witaminę D należy stosować z ostrożnością u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, monitorując wpływ na stężenie wapnia i fosforanów. Należy uwzględnić ryzyko zwapnienia tkanek miękkich. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek witamina D w postaci kalcyferolu nie jest normalnie metabolizowana i powinno się stosować inne postaci witaminy D.

Preparat Orocal D3 powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów cierpiących na sarkoidozę, z powodu ryzyka zwiększenia metabolizmu witaminy D do jej aktywnych metabolitów. Pacjentów należy monitorować pod względem zawartości wapnia w surowicy krwi i w moczu.

Orocal D3 powinno się stosować ostrożnie u unieruchomionych pacjentów z osteoporozą, ze względu na ryzyko wystąpienia hiperkalcemii.

Zawartość witaminy D (400 j.m.) w preparacie Orocal D3 należy uwzględniać podczas przepisywania innych leków zawierających witaminę D. Dodatkowe dawki witaminy D i wapnia powinny być stosowane pod nadzorem lekarza. W takich przypadkach konieczne jest częste badanie stężenia wapnia w surowicy krwi i wydalania wapnia w moczu. Orocal D3 zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny). Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Orocal D3 zawiera sorbitol i sacharozę. Pacjenci z rzadkimi wrodzonymi zaburzeniami przebiegającymi z nietolerancją fruktozy, złym wchłanianiem glukozy-galaktozy lub z niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni stosować tego leku.

Orocal D3 nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji

Tiazydowe leki moczopędne zmniejszają wydalanie wapnia w moczu. Z powodu ryzyka wystąpienia hiperkalcemii powinno się regularnie badać stężenie wapnia w surowicy krwi w przypadku jednoczesnego stosowania tiazydowych leków moczopędnych.

Kortykosteroidy stosowane ogólnie zmniejszają wchłanianie wapnia. W czasie jednoczesnego stosowania może być konieczne zwiększenie dawki preparatu Orocal D3 .

Jednoczesne stosowanie z żywicami jonowymiennymi takimi jak cholestyramina lub środkami przeczyszczającymi takimi jak olej parafinowy może zmniejszyć wchłanianie witaminy D w przewodzie pokarmowym.

Węglan wapnia może zaburzać wchłanianie stosowanych jednocześnie preparatów tetracyklin. Dlatego tetracykliny powinny być podawane co najmniej 2 godziny przed lub 4 do 6 godzin po doustnym przyjęciu wapnia.

Hiperkalcemia może zwiększyć toksyczność glikozydów nasercowych w czasie stosowania wapnia i witaminy D. Pacjenci powinni być monitorowani za pomocą badania elektrokardiograficznego (EKG) i badania stężenia wapnia w surowicy krwi.

Jeśli stosuje się jednocześnie bisfosfoniany lub fluorek sodu, powinny być one podawane co najmniej 3 godziny przed przyjęciem preparatu Orocal D3, ponieważ wchłanianie w przewodzie pokarmowym może ulec zmniejszeniu.

Kwas szczawiowy (znajdujący się w szpinaku i rabarbarze) i kwas fitynowy (znajdujący się w pełnoziarnistych produktach zbożowych) mogą hamować wchłanianie wapnia poprzez tworzenie nierozpuszczalnych kompleksów z jonami wapnia. Pacjenci nie powinni przyjmować wapnia w ciągu 2 godzin od czasu spożycia posiłku bogatego w kwas szczawiowy i fitynowy.

Ciąża lub laktacja

Ciąża

W czasie ciąży dobowe spożycie nie powinno przekraczać 1500 mg wapnia i 600 j.m. witaminy D. Badania na zwierzętach wykazują toksyczny wpływ dużych dawek witaminy D na rozrodczość. U kobiet w ciąży powinno się unikać przedawkowania wapnia i witaminy D, ponieważ trwała hiperkalcemia była powiązana z niepożądanym działaniem na rozwijający się płód. Nie ma danych świadczących o teratogennym działaniu witaminy D w dawkach leczniczych u ludzi. Orocal D3 może być stosowany w ciąży tylko w przypadku niedoborów wapnia i witaminy D.

Karmienie piersią

Orocal D3 może być stosowany w czasie karmienia piersią. Wapń i witamina D3 przenikają do mleka kobiecego, co należy uwzględnić podając dodatkowo witaminę D dziecku.

Działania niepożądane

Poniżej wymieniono działania niepożądane zgodnie z klasyfikacją układów i narządów i częstością występowania. Częstość występowania zdefiniowano następująco: niezbyt często (>1/1000, <1/100), rzadko (>1/10 000, <1/1000).

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania
Niezbyt często: hiperkalcemia i hiperkalciuria

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Rzadko: zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Rzadko: świąd, wysypka i pokrzywka."

Podobne informacje zawierają inne preparaty z witaminą D.
Warto przy tym zauważyć, że większość z tych informacji odnosi się także to stosowania zwykłego wapnia (calcium) potocznie nazywanego wapnem (tak jak wapno na budowie) i to jest dopiero ciekawostka. Jednym słowem dobrze jeśli nie przekraczamy dawek na ulotkach i jeśli konsultujemy wszystko z lekarzem (a najlepiej z kilkoma, bo wiadomo jak to z nimi jest...).
rafal
Posty: 184
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 01:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Witamina D3 i wapń

Post autor: rafal »

Jestem po badaniu witaminy D3 metabolit 25(OH), badanie z 2010 roku i obecnie:

Data rejestracji: 2010-12-15 Wynik badania: <4.00 [ng/ml]
Data rejestracji: 2014-03-13 Wynik badania: 31,4 [ng/ml]

W 2010 roku wynik poniżej granicy oznaczalności, obecnie po suplementacji poziom 31,4.
Badania były robione w okresie kiedy "brak słońca" powoduje że witamina D nie jest produkowana w organizmie.

O roli witaminy D3.

Witamina D cz.1 Akademicka Telewizja Naukowa ATVN
prof. dr hab. Jacek Łukaszkiewicz - Zakład Biochemii i Chemii Klinicznej
https://www.youtube.com/watch?v=McXyRArjdT8

Witamina D cz.2 Akademicka Telewizja Naukowa ATVN
https://www.youtube.com/watch?v=jFFRjE9uEpY

Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – 2009
http://www.lekarzrodzinny.org/pmr/0409%208.pdf

Właściwy poziom witaminy D warunkiem zachowania zdrowia
http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=870029

Wpływ niedoboru witaminy D na rozwój nowotworów i chorób autoimmunologicznych
http://www.endokrynologia.polska.viamed ... ks_art=277

Rola oznaczania witaminy D w praktyce klinicznej
http://czasopisma.viamedica.pl/chsin/ar ... 12035/9913


Książka
Witamina D kluczem do zdrowia
https://www.google.pl/search?client=ope ... el=suggest
Pauluse
Posty: 6
Rejestracja: piątek 08 maja 2015, 12:14

Re: Witamina D3 i wapń

Post autor: Pauluse »

Ja sama mam problem z witaminą d3 i lekarka mi zaleciła Vitrum d3, który ma dość wysokie stężenie tej witaminy... Suplement biorę wyłącznie zimą kiedy nie ma słońca bo wtedy też poziom witaminy gwałtownie spada....
ODPOWIEDZ