Ocena jakości życia opiekunów osób z chorobą Alzheimera

Czyli mały poradnik o Nas samych, dla Nas i nie tylko.
aisuni
Posty: 38
Rejestracja: sobota 28 sty 2012, 16:42

Re: Ocena jakości życia opiekunów osób z chorobą Alzheimera

Post autor: aisuni »

bardzo dziękuję za życzenia i slowa pocieszenia. to ważne gdy Ktoś rozumie o czym inni piszą.
jedno jest troche dziwne, że rodzina, znajomi i przyjaciele, jak dowiadują się, że nasza bliska osoba zaczyna meic klopty z pamiecią to oni......jakby znikali. cos ich mnie widać, mniej sie odzywają, niby tacy zabiegani i zajęci swoimi sprawami a tak naprawde to .wielu ludzi unika takich chorych. a my opiekunowie tak naprawde zostajemy z tym sami.

ta choroba jest jak wiele innych chorób, a ludzi jakby traktowali tych chorych.....nie wiem . jak zarażonych ,trędowatych.
to przykre i smutne. ale co zrobić takie jest życie.a co my mamy powiedzieć ??????
pozodrawiam wszystkich, ja na troche znikam, jak bedzie okazja to zagladnę ale teraz zabieram moja mamę na wypoczynek nad morze :) będziemy sie troche leniuchować :)
trzymajcie sie :)
Anhedonia
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2012, 09:38
Kontakt:

Re: Ocena jakości życia opiekunów osób z chorobą Alzheimera

Post autor: Anhedonia »

Cytuję poniżej wniosek z badań opublikowanych w Gerontologii Polskiej nr 2 z roku 2012. Autorzy potwierdzają znaną nam rzeczywistość i potrzebę pilnego upodmiotowienia. Jeśli ktoś ma ochotę to cały artykuł można przeczytać online lub pobrac w pdf tu: http://czasopisma.viamedica.pl/gp/article/view/19772 . Moim zdaniem warto, bo im więcej osób zauważa opiekunów tym większa szansa na zaistnienie, pomoc i na uzyskanie wsparcia.
Można oszacować, że opiekunowie rodzinni osób starszych z otępieniem i zaburzeniami poznawczymi stanowią niemal 1/3 część zbiorowości wszystkich opiekunów w Polsce. Są grupą wielokrotnie bardziej obciążoną — zarówno pod względem obiektywnym, jak i subiektywnym — w porównaniu z pozostałymi opiekunami.Zapewnienie opiekunom rodzinnym możliwości przerwy w opiece, wsparcia w zakresie potrzeb opiekuńczych oraz leczenia zaburzeń zachowania u podopiecznych z otępieniem mogłoby istotnie zniwelować różnice w stopniu obciążenia opieką wobec pozostałych sytuacji opiekuńczych.W związku z prognozowanym starzeniem demograficznym w Polsce i równoległym wzrostem rozpowszechnienia chorób otępiennych istnieje pilna potrzeba upodmiotowienia opiekunów rodzinnych, zapewnienia im usług wspierających, pomocy organizacyjnej oraz finansowej w celu ułatwienia kontynuacji opieki i ewentualnego godzenia jej z zatrudnieniem.
Pozdrawiam serdecznie.
Anhedonia :)
ODPOWIEDZ