podejrzenie demencji/alzheimera u 58 latka

Zasoby wiedzy o chorobie Alzheimera – nasze doświadczenia, literatura, filmy i inne dokumenty.
pan-kowalski
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 00:56

podejrzenie demencji/alzheimera u 58 latka

Post autor: pan-kowalski »

witam, od wczoraj jestem w domu. Końcówka przygotowań do świat; mama wysłała ojca do sklepu i gdy go nie było opowiedziała mi o jego dziwnym zachowaniu. Zacząłem mu się dokładniej przyglądać bo już wcześniej podejrzewałem u niego obniżenie nastroju (od jakis 3 tygodni). Przez dwa dni zauważyłem:

-problemy z doborem słów (zapomina wyrazy, nie kojarzy czasami nazw podstawowych przedmiotów badz myli czynnosci (wyłączyć okno zamiast zamknać)
-zacinanie się w wypowiedziach. Nie dokańcza ich a gdy pociągnie się go za język trochę się wkurza i w wyrazie niemocy machnie ręka chcąc uciac temat
-gdyby nie było gości to nie podejmowalby zadnych rozmów. Siedzi cały dzień przed tv
-mama ‘aktywizuje’ go wydając ciągle polecenia dotyczące przygotowań do świat. Kuma jedno na raz, zapomina jeśli chciało się od niego coś więcej,
-jest powolny, jakby otępiały
-zdarza sie dziwna mimika twarzy, dziwne grymasy,
-w towarzystwie przy gościach odpowiada na pytania z kłopotami (wszyscy już chyba skumali ze coś jest nie halo)
-sprawia wrażenie pogrążonego w myślach
-problemy z pamięcią (nie pamięta ze śnieg padał wczoraj) i koncentracja
-w większości przypadków odpowiada krótkimi pomrukami albo zdaniami często nie mającym sensu (jakby wyrwane z kontekstu albo wogole z czapy)
-przez dwa dni nie przeprowadzil zadnej normalnej i sensownej rozmowy (luznej wymiany zdan nawet o glupiej pogodzie)

Objawy zaobserwowane przez mamę:
-nie gra w karty już od miesiąca (namietnie gral w kierki na kurniku)
-ma problemy z pisaniem dokumentow ktore sporzadzal do pracy dorywczej, mowi ze chce z niej zrezygnować
-dziwne gadki (w jakiejs luznej rozmowie w odpowiedzi na plany matki na nasteony dzien - "a jutro to nie wiem czy będę jeszcze żyć")
-robi się dziecinny (potrafi zadzwonić ze sklepu i zrelacjonować ze kupił już chleb)
-gdy sa sami to gdyby nie jej inicjatywa to sam by nie zagadał

Częstotliwość objawow: praktycznie on stop
Trudno powiedzieć czy sam to dostrzega. Gdyby tak było byłby bardziej zdenerwowany. Możliwe ze następuje do stopniowo od tygodni i dlatego nie ogarnia różnicy.

ojciec lat 58. widzialem go ostatnio 3 tygodnie temu jak przyjechalem go odwiedzic na weekend bo mama byla w sanatorium. wydawal sie nieco przygaszony ale zachowywal sie normalnie, mozna z nim bylo porozmawiac i nic nie wskazywalo na jakies glebsze problemy. myslalem ze nie ma do konca humoru bo martwi sie przyszloscia moja i mojego brata (brat ma problemy z praca a ja planuje wyjechac do pracy za granice. ale generalnie nie dzieje sie zadna tragedia zeby sie zamartwiac. normalne sprawy).

matka zauwyazyla pierwsze problemy po swoim powrocie (czyli niecale 3 tyg. temu). wszystkie objawy powtrzaja sie codziennie.
ojciec zawsze byl osoba energiczna, logicznie myslaca, nie jest czlowiekiem oczytanym ale to typowy 'fachura' i trzezwo myslacy czlowiek. nieco zdominowany przez matke ktora wszystko zawsze mu dyktowala jak ma zrobic.

tym bardziej jestem zdenerwowany gdyz zawsze mialem ojca za przyklad twardego goscia (pomijajac lekkie spantoflenie). mama planuje wizyte u neurologa zaraz po swieteach.
moje pytanie brzmi czy to wszystko moze oznaczac wczesne stadium demencji/alzheimera? czy moze takie objawy moga byc spowodowane jakas depresja badz wahaniami hormonow (andropauza etc..))?
nie rozmawialem z ojcem na temat jego problemu. Czy pozostawic ten problem na razie tylko miedzy nim a mama czy moze jednak powinienem tez zapytac sie go jak sie czuje i czy wszystko jest ok? (Mama rozmawiala z nim o tym; moze ojciec nie zdaje sobie sprawy ze inni to widza wiec nie chce go dodatkowo atakowac i stresowac)

dziekuje z gory za wszystkie podpowiedzi. bardzo zalezy mi na tym zeby dzialac szybko i jak najskuteczniej wiec prosze o wszelkie porady
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 kwie 2015, 10:11 przez pan-kowalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystyna
Posty: 42
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:52

Re: podejrzenie demencji/alzheimera u 58 latka

Post autor: Krystyna »

Oczywiście, koniecznie idźcie z ojcem do neurologa. Powinien zrobić mu test zegara i test MMSE , tzw mini-mental, dzięki temu lekarz będzie mógł wydać pierwszy osąd.
Przyczyną problemów ojca może być rzeczywiście początek wczesnej postaci choroby Alzheimera, dotykającej ludzi w jego wieku a także dużo młodszych.
Może też doszło do jakichś mikrowylewów w mózgu, które dają takie objawy. Konieczne są dokładne badania, pewnie tomografia lub rezonans magnetyczny głowy.Życzę
dużo sił i powodzenia w ogarnięciu tego ogromnego problemu.
ODPOWIEDZ