Problem z zaparciami

Z doświadczenia opiekunów.
Krystyna1954
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2017, 10:00

Problem z zaparciami

Post autor: Krystyna1954 »

Moja mama ma 82 lata. Od 4 lat ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera w średnim stopniu zaawansowania.Choroba zdiagnozowana w szpitalu na neurologii. Miała TK głowy,opinię wydał psycholog. Zdiagnozowana także przez psychiatrę . Obecnie leczy ją neurolog i geriatra. Mam obydwu Rodziców u siebie. Tato jest w miarę sprawny umysłowo. Mama miała 6 lat temu udar, bez szczególnych konsekwencji. U mamy zaczęło się od tego,że ciągle miała nudności, problemy z pamięcią. Jeździłam z nią po różnych lekarzach ( NFZ i prywatnie). Miała kolonoskopię , gastroskopię, usg, badania krwi, moczu,echo serca była w szpitalu. Wszystkie badania , wyniki wyszły dobre, stosowne do jej wieku. Potem były i są nadal codziennie inne dolegliwości. Nie wiem czy mama to wymyśla , czy naprawdę jej coś dolega. bardzo lubi by z nią chodzić po lekarzach. Mama ma problemy z pamięcią teraźniejszą. zadaje mnóstwo tych samych pytań co chwilę. Sama nie wychodzi, bo by nie wróciła. Miała splątanie, gdzie szukała cały dzień portela. który leżał na stole. Nic nie pomagało pokazywanie ,że jest portfel, ona wyrzucała cały dzień wszystko z szaf, szukała w śmieciach.Według mnie to splątanie spowodował antybiotyk na zapalenie oskrzeli( w ulotce jest informacja o splątaniu, omamach).Robiła herbatę swojej ( nieżyjącej mamie) mówiła ,ze rozmawia ze swoją mamą , dziadkami.Antybiotyk przepisała lekarka rodzinna, ktora wie ,że mama ma Alzheimera. Obecnie mama ciągle czegoś, kogoś szuka. Często szuka dzieci , mówi,że były w piaskownicy ( te dzieci to wnuki, obecnie dorosłe).Wczoraj szukała nożyczek , stwierdziła,ze ktoś z rodziny jej ukradł. Ostatnio ma takie chwile, jakby była w innym świecie, ma taki dziwny wyraz twarzy, jakiś nieobecny.Często ma stany depresyjne. Kiedyś mnie wyrzucała z domu,a to ja się nią opiekuję, dbam o wszystko.Rok temu przeszłam na emeryturę, opieka nie jest łatwa,a brat i siostra pracują, wpadają na chwilę.Bardzo dużym problem są u mamy zaparcia. Daję jej Duphalac.
Jeśli ktoś może podpowiedzieć czym pomóc na zaparcia to bardzo proszę o podpowiedź.

Mama bierze leki :
Nemdatine 20 mg
Aciprex
Ketrel
ConCoram ( na serce)
Preductal ( na serce)
Estazolam plus Ketrel na sen
Acard
joannal
Posty: 37
Rejestracja: piątek 25 gru 2015, 23:12

Re: Problem z zaparciami

Post autor: joannal »

Ja podaję CODZIENNIE ok.2-3 łyżeczek zmielonego siemienia lnianego. Do jogurtu, do tłuczonych ziemniaczków, posypana kanapeczka, w koktajlu truskawkowym.
wigi
Posty: 1054
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Problem z zaparciami

Post autor: wigi »

Krystyna1954, Twoja Mama bierze tylko memantynę? A dlaczego nie dodatkowo rywastygminę?
Estazolam trzeba odstawić. To lek z grupy benzodiazepin, nie powinno się go stosować długotrwale a szczególnie nie powinno się go stosować u chorych z otepieniem. Ten lek często powoduje zaparcia.
Z leków działających nasennie dobrze działa melatonina. Lek jest bez recepty ale powinno się go skonsultować z lekarzem.
Na forum trochę jest na ten temat.
Proponuję wybrać się na konsultację do neurologa specjalisty od choroby Alzheimera i chorób otępiennych.
Krystyna1954
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2017, 10:00

Re: Problem z zaparciami

Post autor: Krystyna1954 »

Dziękuję za porady, pozdrawiam .
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Problem z zaparciami

Post autor: Tomek »

Oprócz tego o czym już Joanna i Wigi napisały to spróbuj się przyjrzeć ogólnie ulotkom leków, ilości błonnika w pożywieniu oraz ilości spożywanych płynów.
Poza siemieniem możesz jeszcze dodać probiotyki w kropelkach.
ODPOWIEDZ