zgoda sądu

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
JoAnna1972
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 15 sie 2017, 17:12

zgoda sądu

Post autor: JoAnna1972 »

Moja mama chora na Alzhimera została już ubezwłasnowolniona. Na dniach odbędzie się sprawa o ustanowienie mnie opiekunem prawnym. Nie jestem w stanie zająć się nią całodobowo, a tata z którym mieszka jest również osobą schorowaną i na dodatek nie wyraża zgody na opiekunkę z MOPS. Czy na umieszczenie mamy w ZOL-u potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego??
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: zgoda sądu

Post autor: wigi »

Jeżeli będziesz opiekunem prawnym Mamy (czyli jej przedstawicielem ustawowym) ustanowionym sądownie to jest potrzebna w tym przypadku dodatkowa zgoda Sądu Rodzinnego na umieszczenie Mamy w ZOL-u.
Pamiętaj, że w przypadku osoby chorej na Alzheimera musi to być ZOL psychiatryczny, ponieważ choroba Alzheimera wg klasyfikacji ICD-10 jest klasyfikowana jako choroba psychiczna.
Oczywiście musisz też mieć skierowanie do ZOL-u od lekarza prowadzącego Mamę itp.
Dobrze byłoby, abyś uzyskała na to zgodę Taty, żeby nie było niepotrzebnych niesnasek.
JoAnna1972
Posty: 11
Rejestracja: wtorek 15 sie 2017, 17:12

Re: zgoda sądu

Post autor: JoAnna1972 »

Dzwoniła do ZOl- i na umieszczenie mamy w Zol potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego. Taką informację uzyskałam w dwóch ośrodkach o profilu psychiatrycznym
wigi
Posty: 1051
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: zgoda sądu

Post autor: wigi »

JoAnna1972 pisze:Dzwoniła do ZOl- i na umieszczenie mamy w Zol potrzeba jest zgoda Sądu Rodzinnego. Taką informację uzyskałam w dwóch ośrodkach o profilu psychiatrycznym
Sprawdziłam dokładnie obowiązującą ustawę i zgoda Sądu Rodzinnego jest potrzebna, jeśli osoba ubezwłasnowolniona nie wyraża zgody na umieszczenie jej w zakładzie/nie jest zdolna do wyrażenia świadomie takiej zgody.
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych konieczna jest zgoda opiekuna prawnego na umieszczenie w ZOL wraz z dołączonym postanowieniem sądu zainicjowanym z wniosku opiekuna zezwalającym opiekunowi prawnemu na dokonanie czynności w ważniejszej sprawie dot. osoby ubezwłasnowolnionej – właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy.
Pogubiona
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2023, 12:49

Re: zgoda sądu

Post autor: Pogubiona »

Czy na rozpatrzenie tego dodatkowego wniosku o umieszczenie w ZOL / Domu Opieki czeka się tak długo jak w przypadku sprawy o ubezwłasnowolnienie? Czy jednak jest to rozpatrywane szybciej wg Waszych doświadczeń?
hAnia
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 lis 2022, 20:00

Re: zgoda sądu

Post autor: hAnia »

Złożyłam wniosek na początku czerwca tego roku i odpowiedź dostałam we wrześniu, byłoby wcześniej ale sąd prosił o dodatkową dokumentację od lekarza specjalisty.
Równocześnie składałam wniosek o bycie kuratorem mamy, ale jeśli jesteś już opiekunem prawnym to chyba nie ma takiej potrzeby - choć dopytaj. Ja dzięki temu mogę się podpisać za mamę i o wszystkim w zasadzie decydować. Nie wnosiłam natomiast o ubezwłasnowolnienie.
Pogubiona
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2023, 12:49

Re: zgoda sądu

Post autor: Pogubiona »

Dziękuję hAnia za odpowiedź! :)
ODPOWIEDZ