Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
Krysia123
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 16 sie 2020, 20:16

Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: Krysia123 »

Witam kochani. Jestem nowa na forum. Niestety dotknęła mnie ta sama sytuacja i mój mąż równie jest chory na alzhaimera z otępieniem czlowo skroniowym. Nie uregulowaliśmy naszym spraw majątkowych i nie wiem co w takiej sytuacji mam zrobić. Mąż częściowo nie rozumie co się do niego mówi czasem posiada przebłyski świadomości jednak są one znikome. Jest agresywny ale po przyjęciu leków jakoś udaje się to lagodzic. Nie potrafi zająć się sobą cały czas to ja sprawuje na nim opiekę. Psychiatra radziła ubezwłasnowolnienie że względów bezpieczeństwa (mąż nie działa świadomie wypowiedzi jego też nie są spójne czasem nie wiadomo o co chodzi ). Grozi tylko że cały swój majątek sprzeda. Proszę o pomoc. Czy może tu pomoc ubezwłasnowolnienie czy może wystarczy pełnomocnictwo? Nie wiem co robić w tej sytuacji a zachowania męża nie da się przewidzieć .. czy ktos był w takiej sytuacji....
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: wigi »

W takiej sytuacji zrób, jak radzi psychiatra. Wystąp o ubezwłasnowolnienie męża. Skoro mąż jest do tego stopnia nieprzewidywalny i grozi, że sprzeda majątek to nie ma innego wyjścia. Na forum, w tym dziale znajdziesz konkretne porady.
Tak na marginesie: otępienie czołowo-skroniowe to nie jest choroba Alzheimera. Ale to nic nie zmienia, objawy są podobne i to też jest choroba nieuleczalna i postępująca.
Krysia123
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 16 sie 2020, 20:16

Re: Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: Krysia123 »

O tym myślałam ale czas oczekiwania mnie przeraża..w ciągu roku może się naprawdę bardzo wiele wydarzyć ze względu na to że mąż ma ataki agresji i jest nieprzewidywalny. A z mężem nie jest najlepiej. Czy nie szybsza drogą było by pełnomocnictwo notarialne ? Jak sytuacja wygląda z tytułu prawa ?
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: wigi »

Krysia123, tylko poprzez ubezwłasnowolnienie możesz zablokować skutki prawne umów, jakie może podpisać chory.
Pozbieraj dokumenty i wystąp do Sądu Okręgowego.
Możesz równolegle z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie wystąpić do Sądu Okręgowego o ustanowienie doradcy tymczasowego na czas trwania postępowania. Rozpatrzenie tego wniosku trwa okolo 2 miesięcy.
Pełnomocnictwo notarialne ulatwia załatwianie różnych spraw za chorego, ale chory ma nadal pełnię praw i może zrobić wszystko, w tym rozporządzić się swoim majątkiem (np. go sprzedać) w sposób niekorzystny dla niego. Zablokowanie tych decyzji bez ubezwłasnowolnienia może być trudne a nawet niemożliwe.
Krysia123
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 16 sie 2020, 20:16

Re: Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: Krysia123 »

A mając pełnomocnictwo mogę przepisac mieszkanie na córkę ( własność wspólna ) tak by uchronić je przed mężem?
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Ubezwlasnowolnienie i co daleh

Post autor: wigi »

Krysia123 pisze:A mając pełnomocnictwo mogę przepisac mieszkanie na córkę ( własność wspólna ) tak by uchronić je przed mężem?
Skoro mieszkanie jest własnością wspólną (Twoją i męża) to mąż bez Twojej zgody nic z mieszkaniem zrobić nie może.
Co do pelnomocnictwa to skoro mąż jest jeszcze w miarę świadomy to wątpię, aby dał Ci zgodę do tego, byś w jego imieniu mogła się zgodzić na przekazanie mieszkania córce. Ale jeśli nie jest w pełni świadomy (choroba otępienna) to notariusz pełnomocnictwa nie wystawi.
ODPOWIEDZ