Esketamina a Parkinson?

Otępienie naczyniowe, korowe, podkorowe, czołowo-skroniowe, w chorobie Parkinsona, z ciałami Lewy'ego, pourazowe, po udarze, wielozawałowe, leukoarajoza, choroby metaboliczne, inne.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Esketamina a Parkinson?

Post autor: Tomek »

Trafiłem na temat leku stosowanego donosowo, który zawiera esketaminę:

https://www.sluzbazdrowia.com.pl/artyku ... 852&art=16
https://pulsmedycyny.pl/przelom-w-lecze ... sji-992419
Źródło: Puls Medycyny

Jaki jest mechanizm działania nowego leku?

Esketamina jest lewoskrętnym enancjomerem ketaminy. Jest nieselektywnym, niekonkurencyjnym antagonistą receptora NMDA (N-metylo-D-asparaginianu), ale w pewnym stopniu działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy. Dzięki takiemu mechanizmowi, esketamina powoduje przejściowy wzrost uwalniania glutaminianu, co prowadzi do zwiększenia sygnalizacji neurotroficznej i przywrócenia funkcji synaptycznej w obszarach mózgu, odpowiedzialnych za regulację nastroju i zachowań emocjonalnych. Natomiast przywrócenie neurotransmisji dopaminergicznej w obszarach mózgu zaangażowanych w nagrodę i motywację oraz zmniejszenie stymulacji obszarów mózgu odpowiedzialnych za anhedonię skutkuje szybką odpowiedzią.
I jeżeli ktoś czytał mój wcześniejszy temat o neuroprzekaźnikach albo lekach to lek ten raczej nie powinien być stosowany przy Alzheimerze i Schizofrenii. Natomiast zacząłem się zastanawiać czy nie będą tego wykorzystywać w przyszłości przy Parkinsonie.

Ale i tak jeśli chodzi obecnie o wszelkie choroby nuerodegeneracyjne to najbardziej mnie interesuje temat CCSVI:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewlek% ... %C5%BCylna" target="newWin
ODPOWIEDZ