Sen a amyloid beta

Publikacje naukowe – artykuły w czasopismach naukowych, książki, opisujące badania naukowe dotyczące otępienia i choroby Alzheimera.
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Sen a amyloid beta

Post autor: Tomek »

Dr Maiken Nedergaard i jej współpracownicy na Uniwersytecie w Rochester odkryli niedawno system, który usuwa z mózgu produkty śmieciowe. Płyn mózgowo-rdzeniowy, ciecz otaczająca mózg i kręgosłup, porusza się poprzez system kanałów znajdujących się wokół naczyń krwionośnych. Systemem zawiadują komórki glejowe, więc badacze nazwali go „systemem glimfatycznym” [glymphatic system].

Naukowcy odkryli, że system glimfatyczny usuwa z tkanek mózgowych toksyczną proteinę nazywaną beta-amyloidem. Beta-amyloid gromadzi się w mózgach pacjentów chorujących na alzheimera. Inne badanie pokazało, że poziom beta-amyloidu spada w czasie snu. W omawianym badaniu sprawdzano hipotezę, iż w czasie snu następuje oczyszczanie mózgu z beta-amyloidu poprzez działanie systemu glimfatycznego. Badanie zostało ufundowane przez National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS).

/.../

Różnica między tymi stanami może wynikać z dostępności miejsca. Aby sprawdzić to przypuszczenie, zespół użył metody sprawdzającej ilość miejsca poza komórkami. Odkryli, że ta pozakomórkowa przestrzeń wzrastała o 60%, kiedy kora mózgowa spała albo była znieczulona.

https://psychologia.edu.pl/obserwatoriu ... -mozg.html

Uwaga z mojej strony: te odkrycia były w 2013/2014 roku.
ODPOWIEDZ