Pytanie do opiekunów osób ubezwłasnowolnionych

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.
MatraJak
Posty: 1
Rejestracja: środa 10 kwie 2024, 22:17

Pytanie do opiekunów osób ubezwłasnowolnionych

Post autor: MatraJak »

Dzień dobry,

Mam pytanie do osób, które są opiekunami prawnymi osób ubezwłasnowolnionych całkowicie.
Wiem, że jest nadzór sądu nad opiekunami, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji, na czym on dokładnie polega w praktyce. Czy przychodzi do Państwa kurator sądowy do domu w ramach nadzoru? Jeśli tak, jak częste są to wizyty? A może pisze się tylko sprawozdania do sądu?
Pytam, bo chyba zostanę opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej.
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Pytanie do opiekunów osób ubezwłasnowolnionych

Post autor: wigi »

Po kolei: opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej nie jest/nie musi być opiekunem faktycznym tej osoby. Opiekun prawny ma zadbać o zapewnienie ubezwłasnowolnionemu środków utrzymania (nie osobiście), zapewnienie mu właśwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, zarząd jego majątkiem itp.
We wszystkich poważnniejszych sprawach dot. osoby podopiecznego ora zarządu jego majątkiem opiekun prawny zobowiązany jest wystąpić o zgodę do sądu opiekuńczego.
Niezwłocznie po objęciu opieki opiekun prawny powinien sporządzić inwentarz majątku podopiecznego i przedstawić go sądowi opiekuńczemu. Ponadto w terminach wyznaczonych przez sąd (nie rzadziej niż raz w roku) powinien przedstawiać sprawozdanie dotyczące osoby pozostającej pod opieką oaz sprawozdanie i rachunki z zarządu jego majątkiem.
ODPOWIEDZ