Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Tu dzielimy się naszymi historiami związanymi z chorobą Alzheimera lub innymi demencjami.
Pogubiona
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2023, 12:49

Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Post autor: Pogubiona »

Hej,

Wiem, że na powyższe pytanie nie na jednoznacznej odpowiedzi, ale chciałam się zapytać o Wasze ogólne doświadczenia z trwaniem poszczególnych etapów choroby u Waszych bliskich.

U nas wyglądało to tak:

2021 (82 lata) - pojawiają się problemy z pamięcią, zapominanie obsługi telefonu, pamięć krótkotrwała.

2022 luty (83 lata) - wizyta u neurologa, który stwierdza, że wszytsko jest ok. Dziadek poprawia się przy błędnych odpowiedziach. Nie zlecono badań diagnostycznych. Przepisany Lucetam.

2022 maj (83 lata) - COVID. Chwilę później pierwsza wyprawa do rodziny, gdzie dziadek rano nie wie, gdzie jest i jak tu trafił.

2022 grudzień (84 lata) - zapominanie, dalsze problemy z pamięcią. Dziadek zna swoją datę urodzenia i podstawowe informacje. Czasem myli dzień.

2023 luty (84 lata) - agresja, zagubienie w czasie: nie poznawanie, czy to rano, czy wieczór; dni tygodnia; nie rozpoznawanie roku, czy daty urodzin. Zapomnienie imienia małżonki (38 lat małżeństwa), mylenie imion, niechęć do mycia (ale to zawsze było :)

2023 czerwiec (84 lata) - nie poznawanie swojego mieszkania, omamy (sąsiad w TV), chowanie noży, młotków do toreb, pobudzenie, oficjalna diagnoza: głęboki Alz.

Zastanawiam się jak szybko to może postępować, bo ostatni rok już robi się ciężki, a wiem, że jeszcze wszytsko może być przed nami :(
Tomek
Posty: 851
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 22:09

Re: Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Post autor: Tomek »

Cześć, nie mogę do końca odpowiedzieć na to pytanie, bo u mojej mamy był zupełnie inny typ demencji. Natomiast u każdej osoby przebieg choroby Alzheimera może być zupełnie inny. Z kolei teoretycznie wszędzie piszą, że przebieg w chorobach otępiennych jest bardziej gwałtowny gdy dochodzą problemy naczyniowe. Przez problemy naczyniowe trzeba rozumieć tutaj zarówno problemy z tętnicami, żyłami jak i sercem.
hAnia
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 lis 2022, 20:00

Re: Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Post autor: hAnia »

U mojej mamy początki były niezauważalne przez nas, od kiedy mamy diagnozę dopiero zorientowaliśmy się że choroba dawała objawy przynajmniej od 2017 roku. Zmiany osobowości, wycofywanie się z życia społecznego, drobne zapominania, hipochondryczne zachowania. Choroba jest prawdopodobnie wynikiem udaru mózgu oraz późniejszego zawału
w 2021 roku (62 lata) diagnoza otępienie czołowo skroniowe. Brak orientacji w czasie i przestrzeni, zapominania częste, brak umiejętności czytanie, zachowana umiejętnośc pisania - ale już słabo.
2022 rok (63 lata) nie rozpoznawała osób z otoczenia, nablizszych jeszcze tak, choć były epizody że miałam wrażenie że udaje że nas zna. Rozmowy z lustrem, brak świadomości że jest chora, brak umiejętności zrobienia sobie jakiegokolwiek posiłku. Słaby kontakt logiczny
2023 rok od marca gwałtowne pogorszenie stanu. Pampers, pomoc przy myciu, karmienie, w końcu trudności z wymawianiem słów z poruszaniem się. Do niedawna poruszała się z pomocą, lub po umieszczeniu w zol, na wózku, obecnie jest leżąca, karmiona strzykawką.

Myślę że tak jak mówi Tomek, za to gwałtowne pogarszanie się stanu mamy, odpowiedzialna jest choroba sercowa - wada serca od urodzenia.
Pogubiona
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 26 cze 2023, 12:49

Re: Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Post autor: Pogubiona »

Właśnie wróciliśmy od psychiatry i też uważa, że to odmiażdżycowe zmiany. TK wykazało rozlanie istoty białej i zmiany w mózgu, więc już myślałam, że diagnoza z A. się potwierdzi. Teraz na USG żył szyjnych i umówić się do neurologa na ostateczną diagnozę.

Ps. Serdecznie dziękuję wszystkim za rady, dzielenie się historiami i wsparcie. Po ostatnim wręcz piekielnym miesiącu cieszę się, że mogę znaleźć tu wsparcie!
wigi
Posty: 1052
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Ile trwały u Was poszczególne etapy choroby? Pytanie ogólne

Post autor: wigi »

Pogubiona Nie da się określić długości poszczególnych etapów choroby, bo u każdego chorego wygląda to inaczej. Na pewno wiadomo tylko, że Lucetam nie powstrzymuje w żaden sposób rozwoju choroby otępiennej. Choroby są różne, u różnych chorych różnie przebiegają. Jedni chorzy chorują stosunkowo krótko, bo kilka lat zaledwie inni nawet i 20 lat.
ODPOWIEDZ