Świadczenie pielęgnacyjne

Prawo, porady prawne, ustawy, wzory pism, poradniki.
Pomoc społeczna. Kodeks postępowania cywilnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ubezwłasnowolnienie. Niepełnosprawność. Emerytura, renta. Podatki.

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Postautor: wiewiór » sobota 09 mar 2019, 19:51

Znajoma znajomego opiekuje się mamą chorujacą na Alzheimera i pyta o mozliwość zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne.
Podstawa niby jest:

https://www.prawo.pl/prawo/swiadczenie- ... 11322.html

ale że w Polsce nic nie jest proste:

https://www.prawo.pl/kadry/czy-osoba-kt ... 01763.html

Ktoś przechodził przez taki proces, mógłby coś podpowiedzieć?
Awatar użytkownika
wiewiór
 
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 wrz 2015, 18:09
Lokalizacja: 3c

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Postautor: wigi » sobota 09 mar 2019, 20:34

"Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2014 r. stwierdził, że uzależnienie prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z Konstytucją. Niestety, wyrok ten do dziś dzień pozostał niewykonany.
Co to oznacza? Niestety tyle, że jeśli niepełnosprawność powstanie kilka miesięcy po ukończeniu przez daną osobę pełnoletności, jej opiekun nie otrzyma prawa do świadczenia rodzinnego. W przypadku młodzieży studiującej limit podwyższony jest do 25. roku życia."

https://www.zadluzenia.com/swiadczenie- ... yska%C4%87?
wigi
 
Posty: 1018
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 19:21

Re: Świadczenie pielęgnacyjne

Postautor: Krzysztof » niedziela 01 lis 2020, 09:53

wigi pisze:"Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2014 r. stwierdził, że uzależnienie prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z Konstytucją. Niestety, wyrok ten do dziś dzień pozostał niewykonany.
Co to oznacza? Niestety tyle, że jeśli niepełnosprawność powstanie kilka miesięcy po ukończeniu przez daną osobę pełnoletności, jej opiekun nie otrzyma prawa do świadczenia rodzinnego. W przypadku młodzieży studiującej limit podwyższony jest do 25. roku życia."
https://www.zadluzenia.com/swiadczenie- ... yska%C4%87" target="newWin" target="newWin" target="newWin" target="newWin" target="newWin" target="newWin" target="newWin?

Poprawie Twoją wypowiedź o pewne istotne fakty, otóż opiekunowie osób nie pełnosprawnych u których niepełnosprawność powstała w wieku po 18 lub 25 roku życia, jeśli tylko chcą to mogą starać się tj. złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego aktualnie miesięcznie w kwocie 1830,00 PLN.
O to świadczenie mogą wnosić zarówno osoby, które posiadają aktualnie prawo do zasiłku dla opiekuna lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, jak i osoby które aktualnie nie maja przyznanego żadnego świadczenia rodzinnego.
Co więcej o takie świadczenie pielęgnacyjne ostatnimi czasy z powodzeniem starają się także opiekunowie posiadający rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a także opiekunowie pobierający emeryturę w kwocie niższej od świadczenia pielęgnacyjnego o które wnioskują.
Świadczenie pielęgnacyjne w sytuacjach wyżej opisanych przyznawane jest z reguły dopiero w procesie odwoławczym (decyzja wydawana przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze) lub po przebyciu drogi skargowej (poprzez złożenie skargi w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym lub skargi kasacyjnej w Naczelnym Sądzie Administracyjnym).
Od złożenia wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego do wydania decyzji ustalającej opiekunowi prawo do świadczenia, taka sprawa trwa od około 1 miesiąca do nawet 2,5 roku, a wszystko zależne jest wyłącznie od orzekających w tej sprawie osób w poszczególnych organach oraz od naszej umiejętności reagowania na wydawane w trakcie trwania takiej sprawy wszelkie pisma, wezwania, i przede wszystkim wydawane w sprawie decyzje (przez MOPS, SKO, lub wyroki wydane przez WSA).
Podsumowując - dopóki ustawodawca nie zrealizuje (nie wykona) ww wyroku Trybunału Konstytucyjnego to opiekunie masz możliwość złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego i jeśli spełnisz warunki ustawy o świadczeniach rodzinnych to takie świadczenie prędzej lub ciut później otrzymasz.
Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji w tym temacie to szukaj w internecie informacji o wykluczonych opiekunach dorosłych osób niepełnosprawnych lub po prostu kliknij w mój podpis / imię - niżej
Krzysztof
 
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 12:26

Poprzednia

Wróć do Prawo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość